Karygodne wykluczenie niewierzących dzieci. Po tych słowach Zarząd ZHP powinien się wstydzić

Redakcja MamaDu
Zapisując dziecko do ZHP często rodzicom towarzyszy przeświadczenie, że jest to miejsce, w którym ponad wszelkimi podziałami młodzież uczy się nie tylko zaradności, ale też pewnych uniwersalnych wartości. Tym bardziej ze zdziwieniem czytamy na fanpage Szkoły Wychowania Duchowego, że przynależność do organizacji może zależeć od wiary w Boga.
unsplash.com

Czy ateista może być harcerzem

"Aktualnie Rada Naczelna ZHP konsultuje zagadnienia związane z wychowaniem duchowym na Zjazd ZHP. Jedna z osi tej dyskusji przebiega wokół rozważań, czy członkiem ZHP może być osoba nieuznająca bytów pozamaterialnych. Przyjmuje się nawet możliwy wariant, w którym członkiem ZHP będzie mogła być wyłącznie osoba, która wyznaje jakąś religię" - czytamy w poście z 5 maja 2021 r.

W dalszej części dowiadujemy się, że w ZHP pojawiły się głosy, iż ateista może nie posiadać odpowiednich zasad moralnych, predysponujących go do bycia harcerzem. W komentarzach pod postem zaroiło się od komentarzy, które sugerują, że w Związku dzieje się coś niepokojącego, co może skutkować rozpadem organizacji. "Pamiętam takie dyskusje z przeszłości, wtedy doszło do rozłamu ZHP i powstania ZHR. Ktoś chce powtórki?" - pisze Joanna. I rzeczywiście, zdaje się, że ta dyskusja, to powrót do 1989 roku, kiedy ze Związku Harcerstwa Polskiego wystąpiła część druhów, którzy założyli Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, który poza tradycyjnymi wartościami organizacji, pozostaje w bardzo bliskim związku z kościołem katolickim.

Harcerstwo jest świeckie

Zapytałam druhnę działającą w jednej z Chorągwi, jakie ma zdanie na temat moralności harcerzy, czy jej zdaniem ma ona jakikolwiek związek z wiarą, przynależnością do jakiejkolwiek religii. Odpowiedź jest oczywista.


- ZHP to organizacja świecka, niezwiązana z żadną religią. Harcerskie ideały opierają się przede wszystkim na świeckich wartościach - bycia dobrym człowiekiem, pracy nad sobą, pomocy, patriotyzmie, służbie. Oczywiście, w przyrzeczeniu harcerskim jest tekst o służbie Bogu i Polsce, ale jeśli ktoś jest ateistą, służbę tę niesie na tych płaszczyznach i według wartości, które wyznaje - mówi moja rozmówczyni.

Dodaje, że wielu harcerzy, osi z dumą harcerski krzyż, choć nie deklarują żadnej przynależności do kościoła, lub są innego wyznania. Jednak nie przeszkadza im to w byciu pełnoprawnymi działaczami Związku.

Dlaczego to się dyskutuje

Jak zwracają uwagę uczestnicy dyskusji, wiara jest raczej narzędziem, niż wyznacznikiem moralności. A sam fakt, że taka dyskusja ma miejsce na zjeździe ZHP, podważa podstawowe zasady organizacji. Szczególnie w dobie, gdzie coraz więcej osób nie decyduje się na ślub kościelny czy ochrzczenie dzieci.

Dodatkowo należy pamiętać, że w Konstytucji mamy zapis dotyczący wolności wyznania w naszym kraju, więc powyższe debaty są zwyczajnie bezprawne. Harcerz, co do zasady ma być dobrym, pomocnym człowiekiem, który dąży do sprawiedliwego traktowania innych.