Mandat za grillowanie na balkonie? W tych miejscach kary za grillowanie przyprawiają o zawrót głowy

Redakcja Mamadu
Dla wielu Polaków majówka to doskonały czas na grillowanie. Gdzie jednak grillować, by nie dostać mandatu, sięgającego nawet 5 tysięcy złotych? I czy możliwe jest zrobienie grilla na balkonie? Podpowiadamy, jak bezpiecznie grillować w czasie majówki.
Gdzie grillować na majówkę? Czy można grillować na balkonie w majówkę? Unsplash

Grillowanie na balkonie

Grillowanie na balkonie jest możliwe, jeśli spełnione są następujące warunki: nie jest to sprzeczne z regulaminem wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, nie stwarza zagrożenia pożarowego, nie jest nadmiernie uciążliwe dla sąsiadów. tylko, jeśli mówi o tym regulamin wspólnoty. Jeśli te warunki nie są spełnione, za rozpalenie grilla na balkonie można dostać mandat.


Tylko co to oznacza w praktyce? Z jednej strony balkon należy do właściciela mieszkania, a ten ma prawo spędzać na nim czas, jak chce. Z drugiej strony regulamin wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej może zabraniać rozpalania na nim grilla, a nawet przechowywania tam rowerów.

Kluczowe są bezpieczeństwo i dobre relacje z sąsiadami. A trudno dziwić się, że gryzący dym, zapach kiełbasy z grilla czy głośna muzyka mogą przeszkadzać najbliższym sąsiadom. Warto byłoby po prostu zapytać ich o zdanie albo wybrać grill bezdymny lub elektryczny.

Gdzie nie można rozpalić grilla?

Grillowanie to ulubiona rozrywka wielu Polaków. I nic w tym dziwnego, bo grill to świetna okazja do spotkania z rodziną lub znajomymi. Warto wiedzieć, gdzie wolno, a gdzie nie wolno rozpalić grilla, bo robienie tego w niedozwolonym miejscu może kosztować nas mandat.

Nie wolno rozpalać grilla w miejscu publicznym, które nie jest oznaczone jako teren do grillowania. To może nas kosztować 500 złotych mandatu.

Kategorycznie zabronione jest grillowanie w lesie oraz w odległości mniejszej niż 100 metrów od granicy lasu – to grozi mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych.

Gdzie można robić grilla?

W strefach specjalnie oznaczonych i przeznaczonych do rozpalania grilla. Takie miejsca mogą znajdować się, np. w parkach, na skwerach czy nawet w lesie, ale musi być wyraźna informacja, że jest to w tym konkretnym miejscu dozwolone. Często na oficjalnych stronach urzędu miasta lub gminy znajduje się informacja, gdzie dozwolone jest rozpalanie grilla lub robienie ogniska.

Oczywiście najbezpieczniej jest grillować we własnym ogródku lub ogródku działkowym, oczywiście zawsze w takiej sytuacji pamiętajmy i zadbamy o bezpieczeństwo.