Tak się robi najlepsze purée ziemniaczane. Chodzi o dwa nieoczywiste składniki

Babcia Aniela
W moim domu nie jadło się purée w innej odsłonie. Goście zawsze zachwycali się aksamitnym i nieoczywistym smakiem ziemniaczanego dodatku do obiadu. Właściwie określenie "dodatek" umniejsza tej formie podania ziemniaków. To purée jest tak smaczne, że można je jeść łyżkami jako danie główne.
Jak zrobić puree ziemniaczane? Najlepszy przepis fot. Pixabay
Purée ziemniaczane jada się chyba w każdym polskim domu. Każdy ma na nie własny patent, jednak ja zdradzę wam swój. Nasz rodzinny przepis na purée ziemniaczane jest prosty, lecz nieoczywisty. Nigdzie więcej takiego nie jadłam.

Jak zrobić purée ziemniaczane, by było aksamitne i wyraziste jednocześnie?

Jakie ziemniaki na purée

Ważna jest odmiana ziemniaków. Nie każda smakuje tak samo, więc efekt może zależeć finalnie od tego, jakie ziemniaki wybierzecie.

Na purée najlepiej nadają się ziemniaki typu C, czyli mączyste. W porządku są też ziemniaki typu B, czyli ogólnoużytkowe. Kiepskim wyborem będą ziemniaki sałatkowe, czyli typu A.


Przepis na purée ziemniaczane

Poniższy przepis zawiera proporcje na kilogram ziemniaków.

Składniki: Ziemniaki gotujemy jak zwykle - w dużej ilości posolonej wody. Można ugotować ziemniaki w mundurkach i potem je obrać (preferowany sposób), ale nie trzeba. Można je obrać przed gotowaniem. Najlepiej smakują ziemniaki gotowane w całości, długo, na małym ogniu.

Następnie ziemniaki należy odcedzić i odparować. Najpierw ubijamy je tłuczkiem, potem dodajemy mleko i masło. Ich ilość zależy od tego, jaką lubicie konsystencję purée. Ważne jednak, by masła było więcej niż mleka.

Ubijając dodajemy sól i gałkę muszkatołową. Tak, to połączenie mleka i gałki daje ten niezwykły efekt. Podkreśla smak ziemniaków i sprawia, że purée jest aksamitne i maślane. Smacznego!