Zamiast czytania książki wybierz mycie okien! Naukowcy zbadali, jaki wpływ ma sprzątanie na mózg

Agnieszka Miastowska
Niewiele z nas z przyjemnością sprząta. Szorowanie podłóg czy odkurzanie traktujemy raczej jak obowiązek niż sposób na spędzanie wolnego czasu. Co, jeśli powiem wam, że sprzątanie może być nie tylko świetnym sposobem na rozruszanie ciała, ale także cardio dla naszego mózgu? Naukowcy nie mają wątpliwości!
Sprzątanie ma pozytywny wpływ na mózg. Posprzątaj dla swojego mózgu Pexels.com

Sprzątanie poprawia pracę mózgu

Na pierwszy rzut oka sprzątanie w porównaniu z czytaniem, grą w szachy czy rysowaniem wydaje nam się zajęciem dość bezmyślnym. Trzeba jednak przyznać, że bywa relaksujące.
Książka wciąga nas w świat, który dostarcza emocji, często skrajnych albo popycha do rozmyślań na temat własnego życia — nie zawsze pozwala więc oderwać się od codziennych problemów.

Jednak krzątanie się po mieszkaniu sprawia czasem, że zapominamy o wszystkim innym, pozwala nam się oderwać od rozmyślań czy pracy, a poza tym zachowanie porządku w mieszkaniu sprawia, że ogólnie czujemy się dobrze zorganizowani.


Jak to jednak możliwe, że sprzątanie pobudza pracę mózgu? W badaniu opublikowanym w czasopiśmie BMC Geriatrics naukowcy przyjrzeli się związkowi między obowiązkami domowymi, a funkcjami poznawczymi.

Wyniki obserwacji wydają się korzystne dla każdego, kto poświęca sporo czasu na
doprowadzanie domu do błysku. Eksperyment przeprowadzono na grupie 66 starszych osób, które wykonywały prace domowe takie jak sprzątanie, odkurzanie, gotowanie, zakupy, drobne naprawy i opieka nad innymi.

Zostali oni zbadani trzykrotnie — lekarze prześledzili ich stan zdrowia, obrazowanie strukturalne mózgu i ocenę poznawczą. Jakie były wnioski?

Naukowcy stwierdzili, że starsze osoby dorosłe, które spędzały więcej czasu na sprzątaniu, miały większą objętość mózgu, niezależnie od ilości wykonywanych zadań.

Widać to było po hipokampie, który odgrywa ważną rolę w pamięci i uczeniu się, oraz w płacie czołowym, który jest zaangażowany w różne aspekty poznawcze.

Trzy czynniki poprawiające pracę mózgu

Okazało się, że wpływ na rozwój mózgu mają trzy czynniki.

Po pierwsze, sprzątanie może przypominać ćwiczenia fizyczne, a te mają pozytywny wpływ na serce i mózg. Prace domowe mają podobny wpływ na serce i naczynia krwionośne, co ćwiczenia aerobowe o niskiej intensywności.

Po drugie, sprzątanie wymaga organizacji, planowania, umiejętności logistycznych, a także wielozadaniowości. Ćwiczenie tych umiejętności sprzyja tworzeniu się nowych połączeń neuronowych w miarę upływu czasu, nawet gdy się starzejemy.

Po trzecie, wykonywanie prac domowych ogranicza pozycję siedzącą, co pomaga uchronić się przed negatywnymi skutkami zdrowotnymi. Jeśli chcesz się zrelaksować, zrobić ciału i umysłowi małe cardio – może zamiast rozwiązywać krzyżówki, złap za mopa?