Leśnicy apelują: patrzcie pod nogi! Zagrożeniem są nie tylko kleszcze [ZDJĘCIA]

Magdalena Konczal
Coraz częściej mamy okazję poczuć wiosnę. Spacery po lesie czy parku w słoneczną pogodę to czysta przyjemność. Czasami łatwo jest jednak zapomnieć o zagrożeniach, które mogą nas spotkać na łonie natury. Oprócz znanych nam (i nielubianych) kleszczy, powinniśmy uważać na jeszcze inne stworzenia.
Leśnicy ostrzegają przed żmijami Archiwum prywatne

Lasy Państwowe ostrzegają przed żmijami


Lasy Państwowe wyjaśniają, że po tak srogiej zimie, a wreszcie najcieplejszym dniu w roku, ze swoich domów wychodzą nie tylko ludzie, ale także leśne stworzenia. Jednocześnie ostrzegają przed spotkaniem ze żmiją zygzakowatą.
Żmije zygzakowate właśnie opuszczają swoje zimowe kryjówki, w których hibernowały przez ostatnie zimowe miesiące. W takim zimowisku potrafi być nawet kilkanaście węży, a czasem i więcej – czytamy na Facebooku Nadleśnictwa Zamrzenica, Lasy Państwowe.


Leśnicy tłumaczą, że przy słonecznej pogodzie żmije mogą gromadnie opuszczać swoje kryjówki i leżeć w promieniach słońca. – Po pobudzeniu na nowo metabolizmu (są zmiennocieplne) ruszą na poszukanie czegoś do zjedzenia – wyjaśniają.

Podczas tych szczególnie słonecznych i wiosennych dni, powinniśmy uważać, by przypadkiem nie spotkać ich na swojej drodze. Zwłaszcza jeśli spacerujemy z dziećmi, które, jak wiadomo, chętnie bawią się patykami, szyszkami czy innymi darami lasu.

Jak się zachować, gdy zobaczymy żmiję?


Jeżeli w lesie zobaczymy żmiję, nie powinniśmy jej dotykać ani zbliżać się do niej. Najczęściej stworzenie będzie chciało uciekać, zejdźmy mu więc z drogi, bo w innym wypadku może zaatakować.

Ukąszenie żmii nie jest śmiertelne dla osób dorosłych. Inaczej jest w przypadku ludzi w podeszłym wieku czy dzieci. Jeśli zdarzyłoby się, że nasze dziecko zostanie ukąszone przez żmiję, trzeba jak najszybciej udać się do szpitala.