"Maskne" to zmora naszych czasów. Dermatolog zdradza, co zrobić, żeby maseczki nam nie szkodziły
Noszenie maseczki, która ma nas uchronić przed zakażeniem koronawirusem służy oczywiście naszemu zdrowiu i nie możemy z niej rezygnować. Jednak nasza cera cierpi z powodu wielogodzinnego kontaktu z jej materiałem. Jak więc dbać o cerę pomaseczkową i uchronić się przed maskne, czyli trądzikiem spowodowanym maseczką? Zapytałam o to dermatolog Małgorzatę Marcinkiewicz.
Maskne – trądzik po noszeniu maseczki
Doktor Marcinkiewicz ekspertka medycyny estetycznej z kliniki Projekt Skóra podkreśla, że niedoskonałości, pojawiające się na naszej twarzy po noszeniu maseczki są powszechnym problemem.– W moim gabinecie pojawia się coraz więcej pacjentów skarżących się na problem z cerą na skutek długiego noszenia maseczek. Są to zwykle przesuszenia, stany zapalne czy wypryski. Powstał też termin "maskne", który zawiera w sobie angielskie "mask" (maska) i ,"acne" (trądzik). Opisuje on rodzaj trądziku, występującego z powodu regularnego zakrywania ust i nosa – wyjaśnia ekspertka.Może cię zainteresować także: 10 piekielnie skutecznych kosmetyków z apteki za mniej niż 10 zł. Tak się oszczędza na pielęgnacji!
Pod maseczkę krem
– Zalecałabym codziennie rano zaaplikować krem z niacynamidem (pochodną witaminy B3), który wzmacnia funkcje ochronne skóry, nawilża ją, łagodzi podrażnienia, reguluje prace gruczołów łojotokowych i jest odpowiedni do wszystkich typów cery – wyjaśnia doktor.– Dobrze działa również kosmetyk z azeloglicyną. To substancja aktywna, łącząca w sobie właściwości kwasu azelainowego i aminokwasu glicyny. Ma ona działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antytrądzikowe, a przy tym reguluje sebum oraz uelastycznia skórę – dodaje.
Pexels.com
Czy malowac się pod maseczkę?
Wiele z nas nadal na co dzień nakłada makijaż, a na niego maseczkę. Z jednej strony sprawia on, że materiał maseczki nie dotyka bezpośrednio naszej twarzy, z drugiej cera pod makijażem i maseczką dodatkowo się nagrzewa.Unsplash
– Rekomendowałabym raczej rezygnację z makijażu, a w szczególności z podkreślania kości policzkowych czy nakładania mocno kryjącego podkładu, który może doprowadzić do zapychania porów i zaognienia ewentualnych zmian. Warto także częściej myć zęby, aby unikać stanów zapalnych dziąseł czy próchnicy – dodaje ekspertka z kliniki Projekt Skóra.
Kluczowe jest także odpowiednie oczyszczenie cery. – Na koniec dnia ważne, aby dokładnie oczyścić skórę i to dwuetapowo. Do tego proponuję użycie emolientów, które są hipoalergiczne, nie mają parabenów, redukują wpływ zanieczyszczeń ze środowiska oraz przywracają prawidłową barierę ochronną skóry – podkreśla doktor.
Jaki materiał maseczki wybrać?
Skoro z ostrożnością dobieramy kosmetyki makijażowe i pielęgnacyjne, które będziemy nakładać na naszą skórę, z taką samą uwagą powinnyśmy dobrać maseczkę, która często godzinami dotyka naszej delikatnej cery.Dermatolog wskazuje, że najlepiej wybrać maseczkę z surowców naturalnych. Jedwabną czy bawełnianą, która oczywiście posiada filtr, który zapewni nam bezpieczeństwo.
– Dodatkowo znaczące jest regularne ich zdejmowanie – co około 45 minut. A poza tym systematyczna wymiana. Te jednorazowe, chirurgiczne należy wyrzucać co godzinę. Maski z filtrem, używać zgodnie z zaleceniami producenta. Te materiałowe, wielokrotnego użytku – trzeba prać za każdym razem po zawilgoceniu, w 60 stopniach Celsjusza przez około 45 minut – dodaje ekspertka.
Małgorzata Marcinkiewicz podkreśla, że poza domową pielęgnacją warto na wiosnę zainwestować w profesjonalną pielęgnację twarzy. Skorzystać z peelingów medycznych z wysokimi stężeniami, wykonywanych w gabinecie dermatologa.
– To zabieg, który polega na złuszczeniu martwego naskórka za pomocą kwasów. Pomaga zwalczyć zmiany, takie jak trądzik, przebarwienia czy zaskórniki oraz wygładza skórę i wyrównać jej koloryt. W obecnym okresie swoim pacjentom zalecam wykonywanie go co 2 do 4 tygodnie – dodaje.
Podsumowując, by dbać o cerę podczas noszenia maseczki, należy:
1. Wybrać maseczkę wykonaną z naturalnego surowca.
2. Zmieniać ją co 45 minut.
3. Prać maseczki wielorazowe po każdym zdjęciu w temperaturze 60 stopni.
4. Pod maseczkę nakładać krem z niacynamidem.
5. Zrezygnować z makijażu lub ograniczyć ilość podkładu.
6. Pamiętać o dwuetapowym oczyszczaniu twarzy.
7. Umyć twarz (w miarę możliwości) od razu po zdjęciu maseczki.
8. Na podrażnienia i zaczerwienienia, które powoduje maseczka możemy nałożyć krem ajurwedyjski, który skutecznie ukoi zmęczoną skórę i wygładzi odstające skórki.
Może cię zainteresować także: 7 perełek z apteki za mniej niż 20 zł. Znasz krem z ajurwedyjskich ziół na piękną cerę?