Szorujesz zlew mleczkiem? Więcej tego nie rób! Jak dbać o zlewozmywak z granitu

Marta Lewandowska
Zlewozmywaki z kompozytu granitowego od kilku lat cieszą się wielką popularnością. Uchodzą za trwałe i łatwe w utrzymaniu. Jednak w sieci z łatwością znajdziecie pytania użytkowników, jak domyć taki zlew, bo mimo że sprzedawca obiecywał, że nic się z nim nie będzie działo, pojawiły się plany i przebarwienia. Czytając, co radzą użytkownicy forów, można się złapać za głowę. Jak więc prawidłowo dbać o zlewozmywak granitu, żeby służył nam przez lata?
Jak dbać o granitowy zlewozmywak. arch. pryw.

1. Nie zapomnij o myciu

Choć wydaje się to logiczne, to często problemem stanowi nieregularne oczyszczanie zlewu. Żeby ten z kompozytu granitowego długo służył i cieszył oko nienagannym wyglądem, należy go myć po każdym użyciu. Do codziennej pielęgnacji wystarczy miękka, wilgotna gąbka z odrobią płynu do mycia naczyń. Po oczyszczeniu dokładnie spłukujemy pianę.

2. Osuszaj powierzchnię

Zarówno komorę, jak i ociekacz po każdym użyciu powinniśmy osuszyć. Stojąca w zlewie woda sprzyja osadzaniu się kamienia i powstawaniu nieestetycznych plam. Na ciemnym zlewie będą widoczne szybciej w postaci białych smug. Jeśli masz jasny zlewozmywak, zauważysz je najprawdopodobniej, dopiero kiedy na chropowatej powierzchni kamienia zaczną osadzać się przebarwienia z resztek kawy czy herbaty.


Żeby pozbyć się kamienia z granitowego zlewu, warto przetrzeć go wacikiem nasączonym octem. Nasączone waciki możesz też zostawić na kilka minut na plamach. Wilgotny zlewozmywak po użyciu przecieramy ręcznikiem papierowym lub ścierką kuchenną. To zapobiega osadzaniu się kamienia.

3. Unikaj silnych środków

Kiedy zauważysz przebarwienia na zlewie, kuszącym może się wydawać wyszorowanie go mleczkiem, czy zalanie powierzchni silnym środkiem z chlorem. Ale stop! Nie rób tego. Popularne środki do czyszczenia łazienki, których wielu używa z lubością również w kuchni, mogą trwale zniszczyć powierzchnię kompozytowego zlewu.

Zamiast zabić bakterie, możesz w ten sposób bezpowrotnie rozpuścić drobinki kompozytu, przez co uszkodzisz jego strukturę, chropowata, będzie jeszcze bardziej przyciągała osad. Chlor spowoduje przebarwienia, a wtedy zostanie już tylko wymiana sprzętu.

4. Pamiętaj o impregnacji

Raz w tygodniu warto zrobić zlewozmywakowi małe SPA. Po umyciu go delikatnym, przeznaczonym do tego preparatem lub płynem do naczyń, spłukujemy powierzchnię i dokładnie osuszamy. Następnie należy nanieść na całość olej. Nie musisz kupować specjalistycznych środków, wystarczy zwykły olej rzepakowy lub słonecznikowy.

Nalej odrobinę do komory i rozprowadź cienką warstwę papierowym ręcznikiem. Po natłuszczaniu staraj się nie korzystać ze zlewu przynajmniej 20 minut. Możesz ten zabieg wykonać też wieczorem. Całość zajmuje kilka minut, a pozwala cieszyć się pięknym błyszczącym zlewem długie lata.

5. Jeśli zapomnisz posprzątać

Każdemu to się zdarzy, resztki z kolacji, które znajdujesz w zlewie rano, albo mieszanka ze śniadania, która została sprzed wyjazdu na weekend, a po powrocie skorupa na dnie. Spokojnie! W większości przypadków da się z tym uporać. Tylko pamiętaj, żeby nie stosować mleczek ze ścierającymi drobinkami, bo uszkodzisz zlew.

Najprostszym sposobem na pozbycie się uporczywych zabrudzeń jest zatkanie odpływu, a następie nalanie do komory wody z octem w proporcji jedna szklanka octu na dwie szklanki wody, do tego dodajemy 2 łyżki sody oczyszczonej i zostawiamy na 20-30 minut. Po tym czasie spuszczamy zawartość, spłukujemy, żeby usunąć resztki sody i myjemy jak zawsze, osuszamy i nacieramy olejem.

Regularnie myty i impregnowany zlew trudniej przyjmuje zanieczyszczenia, co znacznie przedłuża jego żywotność.