Zaniepokoił mnie zapach z ucha dziecka. Nigdy nie zapomnę widoku tego, co znalazł w nim lekarz

Marta Lewandowska
Dużo się mówi o tym, że nie wolno czyścić przewodu słuchowego patyczkami higienicznymi. Te służą do higieny zewnętrznych części ucha. W zasadzie ucho powinno oczyszczać się samo, razem z woskowiną wydalać zanieczyszczenia. Jednak nie zawsze się tak dzieje. Napisała do nas Marlena, którą zaniepokoił... zapach z ucha syna.
Usuwanie czopa woskowinowego z ucha dziecka. www.swiatkarinki.pl

Nieprzyjemny zapach po kąpieli


Wieczorem po kąpieli Marlena położyła się koło dwuletniego synka, żeby poczytać mu książkę. Kiedy nachyliła się nad chłopcem, poczuła nieprzyjemny zapach z jego ucha. Trochę ją to zaskoczyło, ale zrzuciła to na karb ciążowych dolegliwości, wiele razy w ostatnich tygodniach czuła dziwne rzeczy, np. rzeżuchę w sklepie z chemią domową. Jednak kiedy następnego dnia sytuacja się powtórzyła, umówiła wizytę u laryngologa.


„Zapach był drażniący i wyraźnie wyczuwalny przy lewym uchu, z drugiej strony zupełnie nie było go czuć. Lekarka zajrzała do obydwu i zapytała, czy zauważyliśmy, że syn słabo słyszy" - pisze Marlena. Rodzice zwracali uwagę pediatrze, że chłopiec mówi niewyraźnie i nie są pewni czy dobrze słyszy. Lekarz pierwszego kontaktu, po badaniu uszu, podkreślał, że wydzieliny jest sporo, ale stanu zapalnego brak.

Zalegająca wydzielina


Okazało się, że chłopiec ma bardzo wąski przewód słuchowy w jednym uchu, co uniemożliwia prawidłowe wydalanie woskowiny. Wydzielina nie mogąc wypłynąć na zewnątrz, zbiła się w czop, który zablokował całkowicie przewód słuchowy. Przez co chłopiec rzeczywiście słabo słyszał.

Nieprzyjemny zapach, który pojawiał się po kąpieli, wynikał z tego, woskowina chłonęła wilgoć z kąpieli, pęczniała i dawała o sobie znać czułemu nosowi mamy. Na szczęście na jednej wizycie udało się czop usunąć. Laryngolog użył specjalnego przyrządu do odsysania wydzieliny. — Sądziłam, że Kamil będzie się bał, ale urządzenie wydawało dźwięk podobny do nebulizatora, lekarka wprowadziła cienką rurkę do ucha i zassała całość.- wspomina Czytelniczka. Synek siedział spokojnie.

Marlena dodaje, że to, co zobaczyła, zostanie z nią do końca życia — Nigdy nie spodziewałabym się, że w uchu syna zmieściłoby się coś takiego — wspomina. Lekarka poleciła młodej mamie, aby raz w tygodniu wspomagała oczyszczanie uszu dziecka specjalnie przeznaczonym do tego preparatem, który rekomenduje Polskie Towarzystwo Otolaryngologów Dziecięcych, a raz na pół roku pojawiała się z małym w gabinecie. Nie każda wizyta kończy się czyszczeniem, ale ucho jest kontrolowane.

Do czego może prowadzić czop w uchu


Przede wszystkim do niedosłuchu, co przekłada się na prawidłową mowę u małych dzieci, więc jeśli dziecko nie ma problemów w budowie jamy ustnej, a mimo to mówi niewyraźnie, warto sprawdzić uszy. Poza tym zalegająca woskowina może prowadzić do stanów zapalnych w uchu.

Samodzielnie nie odsysamy, nie wyciągamy dziecku wydzieliny z przewodu słuchowego, w uchu znajduje się delikatna błona bębenkowa, którą łatwo uszkodzić. Marlena zastanawiała się, dlaczego pediatra nie widział problemu. Laryngolog nie miała wątpliwości, jeśli ilość woskowiny przy każdej wizycie uniemożliwia przeprowadzenie badania — trzeba wybrać się z dzieckiem do specjalisty.

Kanaliki słuchowe dzieci często są wąskie, a bez odpowiedniego oczyszczenia trudno sprawdzić, czy rzeczywiście nie ma tam stanu zapalnego.