Zmiana czasu na letni? Rodzice małych dzieci, porzućcie wszelką nadzieję na dłuższy sen

Redakcja MamaDu
W Polsce czas zmieniamy dwa razy w roku. Jesienią zmieniamy czas letni na zimowy, a wiosną czas zimowy na letni. W 2023 roku zegarki przestawimy w nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca.
Zmiana czasu na letni w nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca 2023 roku unsplash.com

Zmiana czasu na letni 2023

W Polsce czas zmieniamy dwa razy w roku. Jesienią zmieniamy czas letni na zimowy (w ostatnią niedzielę października), a wiosną, w ostatnią niedzielę marca, czas zimowy na letni. W 2023 roku zegarki przestawimy w nocy z 25 marca na 26 marca o godzinie 2:00. Czas letni i zimowy obowiązuje w ponad 70. krajach na całym świecie.


W którą stronę przestawiamy zegarki w marcu? Przy zmianie czasu na letni, zegarki przestawiamy do przodu – z godziny 2:00 na godzinę 3:00.

To oznacza, że po zmianie czasu będziemy spać godzinę krócej. Jednak dzięki temu zyskamy dłuższe dni, gdyż na zewnątrz w późnych godzinach popołudniowych i wieczornych zrobi się jaśniej.

Kolejna zmiana czasu (z letniego na zimowy) czeka nas dopiero pod koniec października.

Dlaczego zmienia się czas na letni

Dawniej czas zmieniano po to, aby wydłużyć czas pracy w fabrykach. Pracownicy produkcji w zależności od pór roku musieli dostosować się do czasu letniego lub zimowego, żeby wykorzystać maksymalnie dzienne światło. Do dziś czas zmienia większość Europy, Stanów Zjednoczonych czy Kanada.

W Parlamencie Europejskim od kilku lat debatowano nad zniesieniem zwyczaju zmiany czasu i przestawiania zegarków we wszystkich państwach członkowskich. Padały argumenty za i przeciw w takich kwestiach, jak niższa emisja CO2 z powodu zmniejszenia zużycia energii przy czasie letnim czy też wpływ przestawnia zegarków na samopoczucie i zaburzenie rytmu okołodobowego.

Unia Europejska chciała, by zmiana czasu w marcu 2021 była ostatnią. Projekt w tej sprawie miał trafić na sesję plenarną PE. Wówczas każde państwo miałoby wybrać, przy jakim czasie zostaje. Jednak dyskusja na ten temat ustała, kiedy wybuchła pandemia. Obecne przepisy unijne normują zmiany czasu aż do 2026 roku. Czy wtedy przestawimy zegarki po raz ostatni? Czas pokaże.

Jak przyzwyczaić się do zmiany czasu na letni


Zmiany czasu nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie. Przestawianie zegarków w weekend ma zminimalizować nieprzyjemne odczucia, ale wiele z nas potrzebuje kilku tygodni, aby przyzwyczaić się do nowej pory pobudki. Warto już od początku marca, kiedy słońce wstaje wcześniej, stopniowo przestawiać budzik na wcześniejszą godzinę.

Najlepiej, aby każdego dnia zegarek wyrywał nas z objęć Morfeusza o 2 minuty wcześniej niż poprzedniego poranka. Warto też w tym okresie szczególnie przyjrzeć się swojej diecie i nawodnieniu organizmu. A także spędzać maksymalnie dużo czasu na świeżym powietrzu.

Jaki czas wy byście woleli, by obowiązywał w Polsce – letni czy zimowy?