Zanim powiesz: "Załóż maseczkę", poznaj wyniki badań. Aż 49% rodziców zauważyło ten objaw

Magdalena Konczal
Badacze z Uniwersytetu Witten/Herdecke w Niemczech przeprowadzili badania, dotyczące tego, jakie skutki ma noszenie masek ochronnych przez dzieci i nastolatków. Okazało się, że nie jest to jedynie nieprzyjemny obowiązek, ale także działanie, które może powodować u najmłodszych konkretne dolegliwości.
Jakie skutki ma noszenie masek przez dzieci? Wyniki badań unsplash/ Kelly Sikkema
Naukowcy od jakiegoś czasu przez swoją stronę internetową zbierali doświadczenia rodziców, lekarzy i specjalistów. Liczba zgłoszonych opinii była zaskakująco duża. Już w pierwszym miesiącu przesłano aż 20 tysięcy informacji. Trzeba też podkreślić, że jest to pierwszy tego typu rejestr.

Jak noszenie maski wpływa na dziecko?


Według raportu dzieci noszą maski przez około 270 minut dziennie, co w przeliczeniu na godziny wynosi aż 4,5 godziny dziennie! 68% rodziców zwróciło uwagę na niedogodności występujące u dzieci, podczas noszenia masek.


Najczęstszymi skutkami noszenia przez dzieci masek były: drażliwość (60%), ból głowy (53%), problemy z koncentracją (50%), zmniejszona radość z życia (49%), niechęć do uczestniczenia w zajęciach szkolnych czy przedszkolnych (44%), apatia (42%), trudności w nauce (38%), a także senność lub zmęczenie (37%).

Skutki pandemii u dzieci


Jak widać, skutki noszenia maseczek ochronnych u dzieci nie napawają optymizmem. Szczególne obawy może budzić fakt, że dzieci dziennie muszą zasłaniać usta przez niecałe pięć godzin. Do tego dochodzą trudności związane z edukacją zdalną i jej skutki: zmęczenie, długie godziny spędzone przed ekranem, rozregulowanie trybu życia itd.

Pandemia trwa już niemalże rok, a poszczególne badania pokazują, że zamknięcie w domach, noszenie maseczek i odcięcie od świata źle wpływają na zdrowie fizyczne i psychiczne dzieci. Jak długo jeszcze będziemy musieli czekać na powrót do normalności?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ale jedno jest pewne: im szybciej, tym lepiej. Zwłaszcza dla naszych dorastających dzieci.
Źródło: researchsquare.com