Twoja skóra podpowiada, czego jej brakuje. 7 sygnałów, które świadczą o ważnych zmianach

Agnieszka Miastowska
Każda z nas jest przygotowana na zmarszczki, co nie oznacza oczywiście, że czekamy na nie z utęsknieniem. Wiemy jednak, co oznacza ich pojawienie się. Co jednak z innymi zmianami pojawiającymi się z czasem? Czy są oznakami przedwczesnego starzenia się skóry? Sprawdź, skąd się biorą i czego sygnałem są prosaki, opadająca powieka czy zwężające się usta.
7 zmian na skórze. O czym świadczą prosaki, opadająca powieka i inne zmiany Pexels.com

1. Opadająca powieka

Opadająca powieka może po prostu być spowodowana nadmiarem skóry i być kwestią "urody". Nie da się jednak nie zauważyć, że powieka z tendencją do opadania staje się coraz bardziej zamknięta wraz z wiekiem.
Opadanie powieki jest związane z procesem starzenia się skóry, kiedy zaczyna zanikać produkcja włókien kolagenowych i elastyny. Skóra traci wtedy jędrność i elastyczność, przez co staje się wiotka.


Jest to szczególnie widoczne w miejscach, w których skóra jest delikatna i ma niewiele tkanki podskórnej, a taką okolicą są właśnie powieki.

2. Prosaki

Mitem jest twierdzenie, że prosaki pojawiają się wraz ze zmarszczkami. Te zmiany skórne spowodowane są zatkaniem gruczołów łojowych.

Częściej pojawią się więc na skórze tłustej, łojotokowej z innymi problemami skórnymi. Tworzenie się tego rodzaju grudek na twarzy może być także efektem predyspozycji genetycznych czy zmian hormonalnych w organizmie. Często są jednak wynikiem braku odpowiedniej pielęgnacji.

3. Zwężające się usta

Wiele osób uważa, że cienki kształt ust postarza naszą twarz. Czy faktycznie jednak usta zwężające się w płaską kreskę są objawem starzenia się skóry?

Lekarz medycyny estetycznej Monika Bujanowska przyznaje, że upływ czasu faktycznie odciska się na ustach. — Kolagen i kwas hialuronowy zanikają, usta stają się wiotkie, zwijają się do środka, a wokół nich powstaje tzw. zmarszczka palacza — wyjaśnia.

4. Zmiana kształtu nosa

Okazuje się, że nos faktycznie zmienia się z wiekiem, a dokładnie w okolicach 40 lat. Utrata kolagenu sprawia, że nos "wycofuje się", a jego kształt staje się coraz bardziej spiczasty. Dodatkowo broda wysuwa się, co optycznie podkreśla nos, nazywany przez niektórych "efektem Baby Jagi".

5. Papierowa tekstura skóry

Nie jest sekretem, że skóra z wiekiem wiotczeje. O ile zmarszczki spowodowane utratą kolagenu są nieuniknione, o tyle o teksturę skóry należy zadbać odpowiednim nawilżeniem i odżywieniem. W przeciwnym razie odczujemy efekt odwodnionej i poszarzałej skóry zdecydowanie za wcześnie.

6. Spuchnięte worki pod oczami

Opuchlizna tworząca się pod oczami może zacząć nam towarzyszyć już w 20. roku życia. Może być spowodowana brakiem snu lub gromadzeniem się płynów w organizmie.

Kluczem jest odpowiednie nawodnienie, zarówno od zewnątrz jak i wewnątrz. Pamiętaj więc o regularnym piciu wody, a na delikatną skórę pod oczami stosuj kosmetyki w formie żelowej, opartej na kwasie hialuronowym.

7. Czerwone pieprzyki

Wiele kobiet po 40. roku życia zaczyna zauważać na swoim ciele nowe pieprzyki. Oprócz tych o brązowym odcieniu pojawiają się także zmiany w kolorze czerwonym. Skąd się biorą i czy jest się czym niepokoić?

Lekarze podkreślają, że wraz z wiekiem ilość znamion barwnikowych na ciele wzrasta, wraz z wystawieniem twarzy na słońce pojawiają się także pieprzyki.

Sam kolor nie jest powodem do obaw. Niepokoić nas powinny zmiany pojawiające się nagle, o nieregularnym kształcie czy owrzodzone. Warto także raz do roku udać się do lekarza, by zbadał zmiany skórne.