Lekarka pokazała zdjęcie i apeluje do kobiet. Dwa razy zastanowisz się, zanim weźmiesz ten lek

Sandra Skorupa
W ciąży nie należy stosować żadnych leków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem. Niemniej czasami ból jest tak silny, że mamy sięgają po tabletki na własną rękę. Historia tego małego pacjenta sprawi, że następnym razem dwa razy się zastanowisz, nim sięgniesz po środki przeciwbólowe. Zdjęcie dr Stefańskiej to przestroga dla ciężarnych.
Leki przeciwbólowe w ciąży - czy ibuprofen szkodzi mamadu.pl

Ibuprofen w ciąży — czy jest szkodliwy?

Łożysko stanowi barierę ochronną płodu, jednak większość leków jest w stanie przez nie przeniknąć i oddziaływać na płód. Nawet leki bez recepty w tym leki przeciwbólowe nie są zalecane w ciąży, gdyż mogą rodzić negatywne konsekwencje.
O tym właśnie zaalarmowała w mediach społecznościowych dr Małgorzata Stefańska. Neonatolożka wstawiła zdjęcie z obszernym opisem historii małego pacjenta, którego ostatnio przyjęła. Na jej dyżurze do szpitala trafił noworodek z przedwczesnym zamknięciem przewodu tętniczego. Jak tłumaczy doktor we wpisie, z niedotlenieniem malucha związek ma ibuprofen. — Najnowsze doniesienia informują o tym, że przyjmowanie ibuprofenu w terminie okołoporodowym powoduje zamykanie się przewodu tętniczego. A przymknięcie tego przewodu w trakcie trwania ciąży prowadzi do pojawienia się zmian w serduszku. Dochodzi wówczas do niewydolności prawokomorowej. I po urodzeniu możemy mieć obraz podobny jak w przypadku niedotlenienia wewnątrzmacicznego. Dziecko najczęściej wymaga resuscytacji i nie jest to związane z tym, że poród przebiegał nieprawidłowo, tylko, z tym że te zmiany wystąpiły w ostatnim okresie ciąży — czytamy we wpisie dr Małgorzaty Stefańskiej.


Tabletki przeciwbólowe, których nie można stosować w ciąży

Każda ciąża jest inna i to, co pomogło jednej mamie, nie oznacza, że pomoże również nam. Szczególnie jeśli ciąża przebiega nieprawidłowo. Choć można spotkać wiele kobiet, które w ciąży stosowały niewskazane leki m.in. ibuprofen i nic się złego nie wydarzyło. Nie zmienia to faktu, że przyjęcie jakiegokolwiek tego typu medykamentu powinno być skonsultowane z ginekologiem.

Niemniej są określone tabletki przeciwbólowe, których bezwzględnie nie można stosować w ciąży. To leki opioidowe, zawierające m.in. kodeinę czy tramadol. Zdarza się, że dodatkowo te wyroby medyczne zawierają takie substancje jak ibuprofen czy kofeinę.

W okresie ciąży pojawiają się różne bóle. Jeśli konieczne jest zażycie jakichś środków przeciwbólowych, wówczas powinno się wybierać paracetamol. Lekarze raczej wskazują, by nie przyjmować ibuprofenu w ciąży.

Podobnie kwasu acetylosalicylowego (Aspiryna), gdyż może stanowić zagrożenie dla płodu. Wszystko jest jednak zależne od przebiegu ciąży i indywidualnej sytuacji pacjentki. Ostatecznie o możliwości przyjęcia lub nie danego leku powinien decydować specjalista.