7 typów toksycznych matek. Wiesz, jak rozpoznać koparkę, kosiarkę czy kamerdynerkę?

Redakcja MamaDu
Mamy powinny zapewnić dzieciom zdrowe wychowanie i szczęśliwe dzieciństwo. Choć zdarzają się gorsze dni, a rodzice są tylko ludźmi i popełniają błędy, niektórzy fundują dzieciom "gorsze dni"... codziennie. Gdy niezdrowe relacje tworzą "normalność", nierzadko gubi się to, co najważniejsze... Oto 7 typów toksycznych matek.
7 typów toksycznych matek - tak je rozpoznasz Facebook.com / Дети и не только.

1. Kosiarka

Matka-kosiarka ma jeden cel – maksymalnie torować dziecku drogę. To, że opiekunka chce wykosić w życiu dziecka każdą przeszkodę, na pierwszy rzut oka może wydawać się matczyną troską, ale w rzeczywistości przynosi więcej złego niż dobrego.
Typ matki-kosiarki toczy wszelkie walki za swoje dziecko. Rozwiązuje wszystkie jego problemy i wyciąga z kłopotów. Dla dziecka wychowywanego przez matkę-kosiarkę życie nie jest żadną lekcją.


Nie wie, czym jest podejmowanie trudnych decyzji, stawianie na swoim, bronienie swoich racji, posiadanie własnego zdania czy rozwiązywanie problemów, bo... nie musi. Te wszystkie rzeczy zawsze robiła za niego mama i najchętniej to ona poszłaby na rozmowę kwalifikacyjną syna czy córki i przekonała rekruterów, ile jej dziecko jest warte. Tak wychowuje się niezaradnych dorosłych.

2. Koparka

Mama-koparka – tak jeden z typów toksycznych matek określa terapeutka i ekspertka ds. zdrowia psychicznego kobiet Kelley Kitley. Mama-koparka to ta, która nie radzi sobie z własnymi problemami. Nie akceptuje ich i liczy, że rozwiążą się same. Tymczasem góra życiowych komplikacji narasta przez zaniedbanie kolejnych dziedzin życia, w tym, przede wszystkim, emocji. Ewidentnie nie radzi sobie w życiu, a frustracje wyładowuje na dziecku. To na nie spada wina za te wszystkie niepowodzenia, dlatego terroryzuje je destrukcyjną krytyką i lekceważeniem.

3. Kamerdynerka

Matka-kamerdynerka to ta, która nie daje dziecku żadnych obowiązków. W żaden sposób nie dzieli ich między dorosłych, a małoletnich domowników. Co więcej, jest na pstryknięcie palców dziecka. Nawet gdy jest dorosłe, wciąż za nie sprząta, przynosi obiady i robi zakupy.

Ten typ matki nie ma pojęcia, że nie na tym polega rola rodzica. Kamerdynerka nie nauczy dziecka samodzielności, zaradności i stawiania granic.

W dziecku wychowanym przez matkę-kamerdynerkę wykształcają się roszczeniowe nawyki i przekonanie, że wszyscy powinni mu służyć, a rzeczywistość szybko zweryfikuje, że nikt inny poza mamą nie będzie mu służył...

4. Pajęcza sieć

Tak można określić typ toksycznej matki, która wikła dziecko w swoje gierki. Nie zauważa, że córka bądź syn, to odrębne jednostki. Nie widzi między własnym życiem a ich, granic. Życie dzieci jest przedłużeniem jej życia.

Dlatego matka-pajęcza sieć przypisuje osiągnięcia syna bądź córki sobie i nie ma to nic wspólnego z dumą. Jest toksyczna do tego stopnia, że odbiera im poczucie sukcesu. Dzieci wychowywane przez tego typu toksyczne matki mogą mieć niskie poczucie pewności siebie.

5. Kontrolerka

Matka-kontrolerka to jeden z najczęściej występującychtypów toksycznych matek. Taka kobieta robi wszystko, by dziecko postępowało według jej wytycznych. Gorliwie pilnuje, z kim córka lub syn może się spotykać, jak powinni się zachowywać.

Dzieci nie mogą robić tego, o czym marzą czy na co mają ochotę. Ich mamy wiedzą lepiej, czego powinny chcieć ich dzieci… Matka-kontrolerka zarządza całym życiem dziecka. Najchętniej robiłaby to nawet w przypadku dorosłego dziecka. Jeśli osiągając pełnoletność, nie poradzimy sobie z toksyczną mamą, bardzo prawdopodobne, że jej "kontroling" będzie miał wpływ na nasz związek, a nawet na to, jak wychowamy własne dzieci.

6. Perfekcjonistka         

Perfekcjonistka to również jeden z popularniejszych typów toksycznych matek. Na ogół nie są one zadowolone z osiągnięć swoich dzieci, co więcej do zadowolenia z syna bądź córki nie wystarczą same starania i praca w pocie czoła, ale najlepszy wynik.

Perfekcjonistki chcą wychować dziecko bez skazy. Takie, ze średnią ocen 6.0, a jakikolwiek minus w szkole zasługuje na pogardę. Dzieci matek perfekcjonistek nierzadko kojarzą swoje dzieciństwo ze stresem i lękiem. Dlatego, że ich mamy nie dają im czasu na odpoczynek i zabawę, a wypełniają harmonogram po brzegi i stawiają niebotyczne oczekiwania.

Te oczekiwania stawiane są niemal na każdym kroku i nie chodzi wyłącznie o największe życiowe dokonania dziecka. Również tak drobne rzeczy, jak nieskładanie ubrań w kosteczkę, czy ominięcie ściereczką kawałka kurzu na szafce wiążą się ze srogimi konsekwencjami. Przez to dzieci boją się w dorosłości, że wszystko, co robią jest niewystarczająco dobre. I one same też.

7. Kłamczucha

Zdarza się, że rodzice czasem okłamują swoje dziecko. Nierzadko argumentują, że robią to dla jego dobra. Jednak matka kłamczucha kłamie dla korzyści osobistych i jest w tym na ogół bardzo dobra.

Dzięki tej umiejętności manipuluje swoimi dziećmi i sprawuje nad nimi kontrolę. Kłamie, że nie może iść do sklepu, bo coś ją boli, dlatego zakupy zawsze robią dzieci. Kłamie, że tatuś zawsze jest zmęczony, dlatego nie ma dla nich czasu i często śpi, a w rzeczywistości jest pijany. Kłamie, że babcia to jędza, a dziadek to drań, dlatego ich nie odwiedzają, by mogła postawić na swoim.

Maluchom ciężko jest przyłapać mamę kłamczuchę na kłamstwie, a jeśli przypadkiem prawda wyjdzie na jaw, ten typ toksycznej mamy, znajdzie doskonałą wymówkę, która też będzie kłamstwem. To skazuje dzieci na życie w świecie, w którym nie wiedzą, co się dzieje, bo cały czas, coś "nie gra", ponieważ wszystko jest uknutą fikcją. Niestety dzieci, które są okłamywane, same często kłamią.

Jak radzić sobie z toksyczną matką?


Toksyczne zachowania u mam na ogół dostrzegamy dopiero wtedy, gdy jesteśmy dorośli i bardziej świadomi. To czas, by w końcu wyprostować tę relację. Należy wiedzieć, że prawdopodobnie, taka matka sama miała toksycznych rodziców i przejęła od nich w większym bądź mniejszym stopniu pewne wzorce.

Toksyczne zachowania matki
są dla członków rodziny bardzo krzywdzące. Będąc dorosłym można świadomie i skutecznie samemu temu zapobiec, przestając dawać siebie krzywdzić i postanowić, że nie będzie się samemu takim rodzicem i przestanie się kontynuować dziedzictwo toksyczności. Nierzadko potrzebne są do tego lata pracy nad sobą.

Jedną ze strategii radzenia sobie z toksyczną matką jest otwarte stawienie granic i pokazanie, że jest się odrębną jednostką, która ma własne życie.

Warto też przestać powiadamiać rodzica o wszystkim, co dzieje się w naszym życiu. Odcięcie go od części informacji może być oczyszczające. Jednocześnie w ten sposób nie dostarcza się pretekstów do plucia jadem na nas. Ważne też, by na siłę nie zmieniać matki. Aby przeszła metamorfozę, sama powinna dostrzec swoje błędy i przede wszystkim sama powinna chcieć się zmienić.

Poradzenie sobie z przeszłością, w której wychowywała nas toksyczna matka, a także z obecnym jej wypływem na dorosłe życie mogą być bardzo trudne. Dlatego warto w tej kwestii skontaktować się z terapeutą, specjalizującym się w dziedzinie toksycznych relacji.