6 przyjemnych rytuałów, które wykonasz z dzieckiem przed snem. Zaśnie bez płaczu i marudzenia
Najpierw nie chce się umyć, później nie zamierza wyjść z kąpieli, a zasypianie to prawdziwa męka? Warto wprowadzić w życie dziecka codzienne rytuały, które sprawią, że chętniej położy się do łóżka. Oto 6 sprawdzonych przez rodziców sposobów na wieczorne rutynowe czynności do wykonania razem z dzieckiem.
- Oto wieczorne rytuały, które sprawią, że dziecko będzie chętniej szło spać.
- Co zrobić, żeby dziecko chciało pójść do łóżka? Pobaw się z nim w mumię, zastanówcie się, co robi piżamka lub zroganizujcie wyścigi paluszków.
- Inne wieczorne rytuały to zabawa, kto śpi w mojej piżamce, co znajduje się w pokoju i opowieść, w której głównym bohaterem jest dziecko.
1. Już czas na mumię
Jeśli twoje dziecko potrafi przesiedzieć w wannie z bąbelkami i zabawkami długie godziny, a ty nie możesz go przekonać, że jest już wystarczająco umyte, to zastosuj ten prosty sposób. Powiedz mu, że już czas na mumię.
Zawiń go w duży ręcznik (lub dwa), tak, by przypominało prawdziwą mumię. Pozwól, by przejrzało się w lusterku, przy okazji wycierając je ręcznikiem. Możliwe, że twojemu dziecku spodoba się ten pomysł i każdego wieczoru będzie czekało na moment, w którym stanie się mumią.
2. Co robi nasza piżamka?
Chcesz zachęcić dziecko do zakończenia kąpieli i wskoczenia do łóżka? Zacznij głośno się zastanawiać, co teraz robi jego piżamka. Powiedz: "Ciekawe, co piżamka robiła przez cały dzień, a co robi teraz... Może tańczy, a może lata? Chodź, pójdziemy zobaczyć, co robi twoja piżamka!".Przed samym założeniem piżamy, pokaż, że spodnie robią wygibasy, a koszulka fikołki. Na koniec części garderoby mogą wskoczyć na ciało maluszka. Młodszym dzieciom z pewnością spodoba się taki wieczorny rytuał. To połączenie przyjemnego z pożytecznym – rodzic przygotuje dziecko do spania, a maluszek będzie się śmiał i wygłupiał razem ze swoją piżamką.
3. Kto dziś śpi w mojej piżamce?
To kolejny piżamkowy rytuał na wieczór. Przed samą kąpielą przygotuj rzeczy, w których dziecko będzie spało. Rozłóż gładko koszulkę i spodnie, a następnie w miejsce głowy włóż jedną z zabawek dziecka, np. pluszowego misia.
Kiedy dziecko nie będzie chciało wyjść z kąpieli i przejść do pokoju, powiedz: "Ciekawe, kto dziś śpi w twojej piżamce?". Warto wybrać zabawkę, którą syn lub córka dawno się nie bawili. Dziecko będzie nią dużo bardziej zainteresowane. Pamiętaj o tym, by zbyt często nie wkładać tego samego pluszaka, bo maluszek szybko się znudzi.
4. Wyścigi paluszków
Dzieci mają dużo energii i często nie chcą od razu po przebraniu w piżamy kłaść się do łóżka. Wykorzystaj ten czas na spokojniejszą aktywność. Możesz na przykład urządzić paluszkowe wyścigi. Wyznaczcie linię startu i mety. Przekładajcie palec blisko palca, zupełnie tak jakby były nogami, które stawiają małe kroki. Ten, kto pierwszy dotrze na miejsce, wygrywa!
Warto wykonywać tę zabawę już w łóżku, tak, by dziecko oswoiło się z tą przestrzenią. Wyścigi paluszków to nie tylko wieczorny rytuał, ale także ćwiczenie, które usprawnia pracę małych rączek.
5. Co czerwonego znajdujesz w pokoju?
Dziecko poczuło się już trochę bardziej senne? To dobry moment, by wcielić w życie zabawę, polegającą na znajdywaniu w pokoju różnych przedmiotów. Możesz zadać dziecku przykładowe pytania: "Jakie czerwone przedmioty widzisz w pokoju?, Jakie okrągłe rzeczy zauważasz?, Jakie żywe stworzenia, znajdują się w tym pomieszczeniu?".
Jeśli twoje dziecku uczy się jakiegoś języka obcego, możesz urozmaicić zabawę i zadawać pytania, np. po angielsku. To nauka, zabawa i wieczorny rytuał w jednym!
6. Opowieść, w której głównym bohaterem jest dziecko
Widzisz, że twojemu maluszkowi zamykają się oczy, ale jeszcze ze sobą walczy? Może tym razem dla odmiany, zamiast czytać książeczki, opowiedz mu własną historię. Będzie dużo ciekawsza, ponieważ głównym bohaterem będzie on sam! Zastanów się nad tym, co dziecko lubi.
Jeśli smoki – niech stanie się jednym z nich, a jeśli czarodziejki – stwórz opowieść, w której będzie najsilniejszą z wróżek. W swoich historiach możesz zawrzeć też edukacyjne aspekty. Niech smok Julek zwalcza smog w mieście, a czarodziejka Jagoda, której żywiołem jest natura, walczy z zanieczyszczaniem lasu.
Może cię zainteresować także: "W końcu z tego wyrośnie". Rodzice nadal to bagatelizują i nie wiedzą, jak ważny dla dziecka jest sen