Dziecko uderza głową w podłogę lub ciągnie się za włoski? Ekspertka wyjaśnia, co to znaczy

Iza Orlicz
Małe dzieci w bardzo różny sposób wyrażają swoje emocje. Ponieważ nie potrafią jeszcze dobrze mówić i nie umieją opowiedzieć, co czują, to w inny sposób radzą sobie ze złością, niepokojem, frustracją. Czy powinniśmy się niepokoić, gdy widzimy, że dziecko uderza główką o podłogę, ścianę lub w szczebelki łóżka?
Dlaczego dziecko uderza główką w podłogę lub ścianę? unsplash.com
Na ten problem zwróciła uwagę psycholożka Dominika Słowikowska, która zamieściła obszerny post na Instagramie.

"Jeśli któregoś dnia zauważysz, że Twoje dziecko uderza się rączką w głowę, ciągnie się za włosy czy też uderza główką w ścianę/podłogę/szczebelki łóżeczka, wiedz, że są to czynności samouspokajające, które stosują małe dzieci.


Są one związane z napięciem, które się gromadzi w maluchach, a z którym nie umieją sobie poradzić. Takie zachowania najczęściej występują wieczorami - służą one wówczas naturalnemu wyciszeniu się organizmu po pełnym wrażeń dniu...

Często pojawiają się również w sytuacjach, w których coś pójdzie nie po myśli dziecka lub kiedy spotka się ono z odmową - ogarniają je wówczas silne emocje, z którymi nie wie co ma zrobić.” – napisała psycholożka.

Jak wyrażają emocje małe dzieci?


Skąd się biorą tego typu zachowania? Przede wszystkim trzeba zastanowić się, czy nie dzieje się w waszym życiu coś, co takie napięcia powoduje - pójście do żłobka/przedszkola, pojawienie się rodzeństwa, choroba, nowe osoby w otoczeniu, skoki rozwojowe, konflikty w domu, za dużo bodźców.

– W ten sposób z napięciem i stresem radzą sobie głównie maluszki, do 2 roku życia. U starszych dzieci te trudne emocje skierowane są już częściej na zewnątrz, w formie uderzenia, ugryzienia czy popchnięcia drugiej osoby, aczkolwiek i tam zdarzają się różne zachowania w obrębie własnego ciała, takie jak obgryzanie paznokci, ssanie kciuka, rwanie włosów.
Wielu rodziców jest przerażonych, gdy widzi, że ich dziecko uderza główką w ścianę lub podłogę, dlatego tak ważne jest, by jak najczęściej rozmawiać i wyjaśniać tego typu zachowania – mówi Mama:Du Dominika Słowikowska.

Moje dziecko uderza głową w ścianę – co robić?


Psycholożka przekonuje, by nie krzyczeć i nie reagować przesadnie, raczej spróbować poświęcić temu zachowaniu jak najmniej uwagi, bo im bardziej się na tym skupisz, tym bardziej je wzmocnisz.

"– Obserwuj emocje i przeżycia dziecka, wesprzyj je w tych trudnych dla niego momentach.
– Pomóż dziecku wyregulować ciało w bezpieczny dla niego sposób.
– Zadbaj o wieczorne rytuały, pomóż dziecku w wyciszeniu się już na jakiś czas przed pójściem spać, nie będzie musiało wówczas uciekać się do swoich sposobów na poradzenie sobie z napięciem” – wymienia psycholożka.

Oczywiście jeśli niepokojące zachowania dziecka nasilą się, warto skonsultować się ze specjalistą.