5 pytań dla rodziców i dziecka na nowy rok. Dzięki temu nauczycie się czegoś bardzo ważnego

Redakcja MamaDu
Dzieci też mogą mieć postanowienia noworoczne. Ekspertka ds. edukacji przekonuje, że wręcz powinny je mieć, mimo iż wydaje się, że te cele są przeznaczone dla dorosłych. Oto dlaczego warto, by dzieci robiły noworoczne postanowienia.
Postanowienia noworoczne z dzieckiem 2023 w 5 krokach — dlaczego warto? unsplash.com

Postanowienia noworoczne dla dzieci


W Nowy Rok dorośli stawiają sobie wiele postanowień, dzieciom z reguły zaleca się, by pomyślały życzenie. Jednak życzenie ma to do siebie, że albo się spełni, albo nie, niezależnie od nas. Postanowienie z kolei jest absolutnie od nas zależne.

Ekspertka ds. Edukacji Jennifer Brinker z 13News mówiła, że noworoczne postanowienia nie są tylko dla dorosłych i rodzice powinni skorzystać z okazji i pomóc swoim dzieciom w wyborze celów, aby dać im ważną możliwość kierowania tym procesem.


Wiek 7-12 jest do tego idealny, gdyż jak wskazuje dr Christine Carter: "dzieci są wtedy jeszcze na tyle małe, że ich nawyki nie są trwałe". Jednocześnie są już wystarczająco dojrzałe, by stworzyć własne postanowienie i decydować o ich osiągnięciu – z małą pomocą rodziców.

Jak wiadomo, postanowienia są na ogół po to, by coś zmienić czy też stać się lepszym sobą w nowym roku. Badania dowodzą, że w noworocznych postanowieniach trwamy dłużej niż w czynionych bez okazji, tym bardziej warto zaproponować je dzieciom.

Ustalanie noworocznych postanowień z dzieckiem to okazja do wspólnego spędzenia czasu. Dzięki temu doskonale można budować rodzinne więzi, wspólnie rozmawiając o tym, nad czym trzeba jeszcze popracować, co sprawia nam trudności, ale również, w jakim kierunku chcielibyśmy się rozwinąć bądź czegoś nowego się nauczyć, czy dokonać.

Noworoczne postanowienie pomaga dziecku zrozumieć perspektywę czasu i proces osiągania czegoś, a także otwiera na szersze cele. Co więcej, to okazja do głębszej refleksji nad tym, co dla nas teraz najważniejsze oraz czego tak naprawdę pragniemy. Taka wiedza o sobie samym to dla dziecka najważniejszy drogowskaz!

Oto 5 kroków, by skutecznie podjąć noworoczne postanowienie z dzieckiem.

1. Daj dziecku przykład

Postanowienia noworoczne dla dzieci są nowością, a dla wielu dorosłych corocznym rytuałem. W związku z tym powinniśmy najmłodszym pokazać, jak w ogóle zabrać się za podjęcie postanowienia. Warto przedyskutować, czy w obrany noworoczny cel się wierzy. Wiara w jego osiągnięcie to podstawa do realizacji.

Istotne też, by postanowienie było osiągalne tzn. jeżeli dziecko pasjonuje się tańcem, ale dopiero zaczyna i w związku z tym stworzy swój cel. Niech nie będzie to zdobycie w tym samym roku mistrzostwa kraju. Choć może i nie jest to niemożliwe, ale z pewnością trudne, przez co dziecko może się zniechęcić.

2. Jakie postanowienie noworoczne wybrać?

Wiele dzieci nie do końca wie, czego chce, dlatego w wyborze postanowienia warto im pomóc. Nie chodzi o dyktowanie konkretnych celów, ale o naprowadzanie i proponowanie. Dlatego rodzic wymyśla 5 ogólnych kategorii, które pomogą dziecku wykreować noworoczne postanowienie.

1.      Postanowienia związane ze swoją osobą, umysłem, ciałem, umiejętnościami
2.      Postanowienia związane z przyjaźnią i rodziną
3.      Postanowienia związane ze szkołą
4.      Postanowienia związane z pomocą, wolontariatem
5.      Postanowienia związane z kieszonkowym.

Zapytaj dziecko, co mu w tych wszystkich kategoriach wydaje się bardzo ważne, na czym mu zależy, czego by bardzo chciało, co uważa, że mogłoby zrobić lepiej.

3. Pozytywne postanowienie noworoczne

Postanowienia często kojarzą się z pewnym dyskomfortem, wyrzeczeniem, poświęceniem. Takie spojrzenie na noworoczne cele może odbierać radość z patrzenia na nie i ich osiągania. Warto podjeść z dzieckiem do noworocznego postanowienia, jako robienia w nowym roku czegoś wspaniałego, czegoś, co ostatecznie nas uszczęśliwi.

4. Optymalna liczba postanowień

Może się okazać, że dziecko wyróżni zbyt dużą liczbę postanowień, które chciałby osiągnąć w nowym roku. Rodzic w całym tym procesie jest również po to, by pomóc listę noworocznych celów zoptymalizować. Za dużo postanowień, z góry wiąże się z nieprzestrzeganie ich.

Warto wziąć kartkę papieru i zalecić dziecku napisanie na górze 3 najważniejsze noworoczne cele. Następnie spośród tych 3 poprosić o wybranie tego najbardziej istotnego postanowienia.

Na dole kartki warto wypisać też mniejsze postanowienia, by mieć świadomość, że to są rzezy, nad którymi też chcemy pracować, ale są one mniejszym priorytetem niż te na górze.

5. Jak osiągnąć postanowienie?

Gdy z córką lub synem ustaliło się postanowienie, w które oni sami wierzą, chcą je osiągnąć i rzeczywiście mogą, będąc przy tym szczęśliwymi, by tak się stało ostatni ważny krok to wytyczenie ścieżki, która zaprowadzi ich do tego postanowienia.

Jeżeli noworocznym celem dziecka jest poprawa czytania, warto dopisać na kartce sposoby, jak poprawić czytanie np.

— Będę czytać każdego dnia przez 15 minut
— To ja będę czytać instrukcje obsługi w domu
— To ja będę czytać opisy zabytków atrakcji na rodzinnych wycieczkach
— To ja będę czytać opisy filmów, które chcemy obejrzeć z rodziną.

Noworoczne postanowienie na 2023 rok może wnieść w życie dziecka świeżość i sens. Tym bardziej warto zadbać o cel naszego malucha na nowy rok.