Co oznacza nieświeży oddech u dziecka? Nie lekceważ tego, to może być objaw poważnej choroby
Zauważyłaś, że twoje dziecko ma nieświeży oddech? Choć najczęstszymi przyczynami nieprzyjemnego zapachu z ust są zaburzenia w obrębie jamy ustnej, to nie lekceważ tej przypadłości. Jeśli dodatkowo towarzyszą mu inne objawy – zgłoś się jak najszybciej do pediatry.
Nieświeży oddech u dziecka
Nieświeży oddech może przytrafić się każdemu, również dziecku. Fizjologicznie nieprzyjemny zapach z jamy ustnej występuje po śnie. Jest konsekwencją spadku produkcji śliny, która działa przeciwbakteryjnie w ciągu nocy. Jakie mogą być jeszcze inne przyczyny nieświeżego oddechu u dziecka?Nieświeży oddech u dziecka - przyczyny
Brzydki zapach z jamy ustnej dziecka może być spowodowany zjedzeniem jakiegoś produktu o specyficznej woni, chwilowych problemów trawiennych, niedokładnego umycia zębów tuż przed snem.
– W 80-90 proc. najczęstszymi przyczynami nieprzyjemnego zapachu z ust, tzw. halitozy, są zaburzenia dotyczące jamy ustnej. Bakterie, które się w niej rozwijają wytwarzają lotne związki o przykrej woni - wyjaśnia Monika Działowska, lekarz, autorka bloga „Pediatra na Zdrowie”.
Przyczynami brzydkiego zapachu z ust są zwykle:
- nieprawidłowa higiena jamy ustnej, np. zaleganie resztek pokarmowych w przestrzeniach międzyzębowych
- stan zapalny dziąseł
- problemy trawienne.
Brzydki zapach z ust u dziecka: trzeba iść do stomatologa
Z problemem halitozy w pierwszej kolejności należy zgłosić do stomatologa, który oceni stan zębów, dziąseł, języka oraz wyda odpowiednie zalecenia. Dziecko powinno szczotkować zęby 2 razy dziennie, pastą z fluorem, odpowiednią ilością od pierwszego ząbka. Szczotkowany powinien być również język, gdyż to na jego grzbiecie gromadzi się najwięcej bakterii.
– Warto przy tym wiedzieć, że krwawienie dziąseł zwykle nie jest spowodowane zbyt intensywnym myciem zębów, tylko stanem zapalnym dziąseł z powodu zakażenia bakteryjnego. Zęby należy wówczas szczotkować jeszcze bardziej skrupulatnie – wyjaśnia Monika Działowska, pediatra.
Nieświeży oddech u dziecka - objaw poważnej choroby
Gdy jednak wizyta u dentysty nie przyniesie pożądanych rezultatów – trzeba koniecznie dalej szukać przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust, bo może być to jeden z objawów poważniejszych dolegliwości. Jakich?
– Chociażby refluksu żołądkowo-przełykowego, stanu zapalnego migdałków lub zatok. Ale też chorób metabolicznych, np. kwasicy w przebiegu cukrzycy, wtedy wyczuwalny jest zapach acetonu, chorób nerek (mocznica) czy uchyłki przełyku. Ciało obce w nosie, np. klocki, kuleczki również mogą powodować brzydki zapach, czasem trudno rozpoznać, czy jego źródło jest w nosie czy jamie ustnej – wyjaśnia Monika Działowska, "Pediatra na Zdrowie".
Jeśli nieprzyjemnej woni z ust towarzyszą inne objawy u dziecka, jak gorączka, silny ból gardła, osłabienie, nadmierne pragnienie - należy pilnie zgłosić się do lekarza. Przyczyną mogą być poważne choroby, zagrażające zdrowiu i życiu np. kwasica ketonowa w przebiegu cukrzycy czy ropień okołomigdałkowy.