Jak zbliżyć się do partnera? Oto 10 pytań, które pomogą wam poznać się lepiej

Agnieszka Miastowska
Dla psychologów i psychoterapeutów jasne jest, że to, jakimi ludźmi jesteśmy w dorosłości, zależy od naszych doświadczeń w dzieciństwie i relacji w rodzinie. Dlatego by naprawę poznać swojego partnera, warto dowiedzieć się więcej o jego rodzinie, ale nie tylko na oficjalnym obiedzie. Oto nieoczywiste pytania o dzieciństwo i rodzinę, które naprawdę pozwolą wam zbliżyć się do siebie.
10 pytań, które zbliżą cię do partnera fot. Instagram/Amanda Oleander
I nie chodzi tu wcale o pytania, kim z zawodu jest twoja mama, ile zarabia twój tata i co studiowała siostra. A o pytania, które mogą brzmieć banalnie, ale odpowiedź na nie pokazuje znacznie więcej, niż moglibyśmy przypuszczać. To świetna zabawa, a także wartościowe ćwiczenie w sam raz na kolejny dzień adwentu, tym razem na 3 grudnia.

Akademia Bliskości Mamadu

To był trudny rok, dla wielu z nas najtrudniejszy w życiu. Dlatego proponujemy, żeby na jego półmetku wcisnąć hamulec, zatrzymać się i pochylić nad tym, co ważne. W grudniu po prostu sobie odpuść. Skup się na relacjach. Idź na spacer, poprzytulaj się z dzieckiem, poleż na kanapie z ukochanym, przypomnij sobie, co jest dla ciebie istotne, doceniaj siebie.

Żeby ci to ułatwić, redakcja Mamadu przygotowała na każdy dzień zadanie, które pomoże ci odpocząć, zebrać myśli, a także wzmocnić więź z partnerem, dzieckiem, ale i samą sobą. Niech w te Święta najważniejsze będą miłość i bliskość.

W naszej Akademii nie ma ocen i zasad. Nie musisz zbierać punktów i codziennie wykonywać zadań. Rób to, co czujesz, że może ci się przydać. Wszystkie teksty Akademii Bliskości Mamadu znajdziesz TUTAJ.

Rozmowy o dzieciństwie "zdradzają nas". Jako dzieci nie potrafiliśmy manipulować czy pokazywać się na siłę w lepszym świetle. Czas wrócić do wspomnień przed lat i być szczerym jak dziecko, by partner spojrzał na nas nie tylko jako na osobę tu i teraz, ale zrozumiał nasze wady i zalety przez pryzmat doświadczeń, jakie przeszliśmy.

1. Jakie przedmioty szkolne najbardziej lubiłeś i których nienawidziłeś, kiedy byłeś w szkole?

To na pierwszy rzut oka pytanie, jak z najprostszej gry dla nastolatków albo zeszytu złotych myśli. Proste i banalne. Co lubisz jeść, w co grać, ulubiony kolor?


Ale odpowiedź na to pytanie może nam zdradzić więcej niż sądzimy. Często ulubiony przedmiot oznacza ulubionego nauczyciela, atmosferę na lekcji. Moment, kiedy pierwszy raz zostaliśmy docenieni albo wyśmiani i musieliśmy pogodzić się ze swoją niewiedzą. Warto skonfrontować się z tymi wspomnieniami i odczuciami podzielić się z partnerem.

2. Jaką małą, pozornie nieistotną rzecz powiedzieli twoi rodzice lub ktoś inny, kiedy byłeś dzieckiem, która została z tobą na cały ten czas?

Negatywną lub pozytywną. Najtrwalsze wspomnienia dotyczą właśnie skrajnych emocji. Może jakieś negatywne zachowanie partnera okaże się usprawiedliwione? Może poznamy nowy autorytet z jego dzieciństwa, kogoś, kto go ukształtował? A może po prostu posłuchamy ciekawej historii. Wystarczy zapytać.

3. Jakie nawyki nadal masz od dzieciństwa?

To trochę pytanie-test, które pozwoli nam sprawdzić, czy partner widzi swoje irytujące lub zabawne nawyki. Sprawdzanie skąd się wzięły, pozwoli nam lepiej zrozumieć jego codzienne zachowanie.

4. Jaka jest najlepsza lub najgorsza rzecz, którą odziedziczyłeś po rodzicach?

To pytanie wymaga nie tylko przeanalizowania zachowania rodziców, ale także spojrzenia w głąb siebie. Szczypty samokrytyki i docenienia siebie. Może twój partner jest troskliwy jak jego mama, a on widzi tylko to, że narzeka niczym swój ojciec? Porozmawiajcie o tym!

5. Co zrobili twoi rodzice, co naprawdę cię zawstydziło?


Zawstydzanie dzieci przez rodziców to temat znany nam wszystkim. Może w odpowiedzi na to pytanie usłyszysz najzabawniejszą anegdotkę z dzieciństwa albo naprawdę nieprzyjemne wspomnienie? Co to nie będzie, zbliży was do siebie.

6. Co sprawiło, że zdałeś sobie sprawę, że twoi rodzice byli ludźmi jak wszyscy inni?

To naprawdę bardzo ciekawe pytanie, jako dzieci traktujemy naszych rodziców niczym superbohaterów, a każdy dorosły z samego faktu wieku jest "kimś". Moment, w którym zrozumieliśmy, że nasi rodzice też mają wady i bywają mniej odpowiedzialni czy kompetentni niż inni, to przełom. Wróćcie do niego i pogadajcie o tym.

7. Jaki film poważnie cię wystraszył gdy byłeś dzieckiem?

Mówi się, że żaden dorosły dramat nie przerazi tak jak dziecięcy "potwór z szafy". Dziecięce lęki bywają bardzo rozbudowane, z boku wyglądają zabawnie lub abstrakcyjnie. Czym są jednak dla dziecka? Przypomnij sobie, co sprawiało, że jako dziecko trzęsłaś się ze strachu i opowiedz partnerowi.

8. Jakie irracjonalne obawy miałeś jako dziecko?

To nie tylko pytanie o lęki, ale też o sposób interpretacji rzeczywistości. Może wujek opowiedział ci, że jak zjesz pestkę, to w brzuchu wyrośnie ci owoc? A może bałeś się nieustannie, że twoi rodzice nigdy nie wrócą z pracy? To czas na zwierzenia bądź wobec partnera szczera.

9. Dzieci są często bardzo podobne do swoich rodziców. Jak chcesz być inny niż twoi rodzice? A jak chcesz być do nich podobny?

Na to pytanie nigdy nie jest za późno. Nasi rodzice się starzeją, a my wciąż zmieniamy. Czy gdy byłeś dzieckiem, chciałeś być jak twój tata? Czy jako dorosła kobieta chcesz być taką matką, jaką była twoja? A może zupełnie inną? To ciekawy wstęp do rozmowy o wzorcach rodzicielskich, które wynieśliśmy z domu.

10. Jaka zabawka grała główną rolę w twoim dzieciństwie?

Może nadal ją masz i bawią się nią twoje dzieci? Może dawno o niej zapomniałaś, mama ją wyrzuciła albo teraz poszukasz jej na strychu?

Przypomnij sobie, która z zabawek skradła twoje serce i dlaczego. Kto ci ją wręczył i w jakich okolicznościach? Powiedz swoją wersję i zapytaj o to partnera.

Te 10 pytań może być świetnym wstępem do rozmowy o tym, jacy jesteście i jak wygląda wasza relacja. Nie tylko wstępem — rodzinne anegdoty mogą zająć cały wieczór. A sekretów z dzieciństwa partnera nie zdradzi ci nikt inny niż on sam.