Dobry olejek to najlepsze, co możesz dać skórze zimą. Podpowiadamy, który wybrać i jak stosować

Agnieszka Miastowska
Olejki do twarzy są prawdziwym hitem pielęgnacyjnym, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy potrzebujemy mocnego odżywienia, a bardziej tłuste formuły skutecznie chronią naszą skórę. Wiele z nas jednak boi się ich używać – oleje mogą zatykać pory, nie wiadomo także jak je zaaplikować, dlatego mamy dla was krótki poradnik. Jak wybrać olejek i prawidłowo go zastosować?
Olejek do twarzy - jak dobrać odpowiedni. Kolejność stosowania Pexels.com
Gdy planujemy stosować olejki do twarzy, musimy sobie odpowiedzieć na dwa pytania. Pierwsze to jaki olejek wybrać do rodzaju cery, a drugie: w jaki sposób go zaaplikować. Zacznijmy więc od drugiej kwestii, bo te sposoby są niezależne od tego, jaki olejek wybierzecie.

Jak nałożyć olejek na twarz – 3 sposoby

Po pierwsze musimy zwrócić uwagę na jedną kwestię: olejki same w sobie nie nawilżają cery, więc należy ich użyć w połączeniu z kosmetykami nawilżającymi, czyli humektantami. A te możemy znaleźć w serach i kremach. Jaka jest więc kolejność pielęgnacyjna przy nakładaniu olejków na twarz?
1. Umyj twarz wodą i żelem, którego zazwyczaj używasz.


2. Zaaplikuj na twarz tonik, hydrolat lub wodę termalną.

3. Nałóż na twarz serum i odczekaj do wchłonięcia.

4. Zaaplikuj na twarz krem nawilżający.

5. Na koniec nałóż na twarz od 1 do 3 kropli olejku i delikatnie, ale dokładnie go wklep.

Pierwszym sposobem na nakładanie olejku na twarz jest więc kolejność: serum, krem, olejek. Taki sposób sprawdzi się w przypadku cery suchej, normalnej, dojrzałej. W przypadku cery tłustej najlepiej pominąć krem nawilżający i olejek nałożyć na samo serum – i to jest drugi sposób.

Trzecim sposobem jest wymieszanie kremu z olejkiem — wystarczy zwykła porcja kremu oraz 2-4 krople olejku. Pamiętaj tylko, że olejek wymieszać należy z kremem na bazie tłuszczu czy innego olejku, nie może to być kosmetyk na bazie np. żelu aloesowego.

Jak dobrać odpowiedni olejek do rodzaju skóry?

W olejkach możemy przebierać i właściwie trudno jednoznacznie wybrać olejek, który sprawdzi się na twojej cerze. Jednak przy poszukiwaniu odpowiedniego dla nas warto zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Oleje mają niesamowite właściwości odżywiające, są bogate w witaminy, są nośnikiem składników aktywnych takich jak retionol, ale tylko te tłoczone na zimno. Szukaj więc olejków z dopiskiem tłoczone na zimno, nierafinowane.

Po drugie jest kilka rodzajów olejków: dzielimy na schnące, półschnące i nieschnące. Cecha ta zależna jest od zawartości kwasów z grupy omega 3 i 6. Im większe stężenie, tym szybciej schnie dany preparat i pod kątem tej cechy trzeba dobierać olejek do konkretnego typu cery.

Oleje schnące – przeznaczone do pielęgnacji skóry problematycznej, tłustej, trądzikowej, ze skłonnością do zaskórników, stanów zapalnych i nadprodukcji sebum.

Bardzo szybko się wchłaniają, są niezwykle lekkie, nie obciążają i nie pozostawiają tłustej warstwy na buzi. Wszystko to sprawia, że nie zatykają porów i tym samym nie wywołują niedoskonałości.

Do tej grupy należą m.in.: olejek z jojoby, olej z czarnuszki, z dzikiej róży, konopny, z orzecha włoskiego, lniany, z pestek malin, wiesiołkowy, z ogórecznika, rokitnika czy wiesiołka.

Oleje półschnące – przeznaczone do pielęgnacji skóry normalnej, która nie sprawia problemów pielęgnacyjnych, oraz cery mieszanej.

Oleje półschnące są dość lekkie, nie powinny zostawiać na skórze tłustego filmu i zapychać porów. Można ich używać przy cerze normalnej i mieszanej, ale często sprawdzą się przy tłustej.

Do tej grupy należą m.in.: olej z pestek moreli, sezamowy, ze słodkich migdałów, słonecznikowy, arganowy, krokoszowy, sojowy, bawełniany.

Oleje nieschnące – przeznaczone do skóry suchej, odwodnionej, przesuszonej, dojrzałej z oznakami starzenia. Oleje nieschnące mają dość ciężką konsystencję. Nie wchłaniają się od razu, mogą pozostawić tłusty film na skórze.

Do tej grupy należą m.in.: olej z pestek brzoskwini, olej kokosowy, z orzechów makadamia, awokado, z orzechów laskowych, oliwa z oliwek, z pestek dyni.

Najlepiej używać ich na noc i to w mieszance z kremem — musimy uważnie sprawdzać, jaka ilość sprawdzi się na naszej skórze i nie zatka porów czy nie spowoduje wyprysków, To zdecydowanie produkt, który nie sprawdzi się na cerze tłustej czy problematycznej.

Na co zwrócić uwagę kupując olejek do twarzy i jak go przechowywać?

Musimy pamiętać, że czym innym jest zimnotłoczony naturalny olej z produktów roślinnych, a zupełnie czym innym olejkowa mieszanka, która w drogerii może być nazwana "olejkiem".

Nie oznacza to, że należy unikać tego typu gotowych produktów, jednak nie mają wiele wspólnego z olejami, należy zwrócić uwagę na to, czy nie mają w składzie silikonów, perfum czy syntetycznych konserwantów.

Olejek nierafinowany powinien być sprzedawany w szklanej buteleczce o ciemnym kolorze, który nie dopuszcza do popsucia go przez światło.

W olejkach można się po prostu zakochać — używać ich do twarzy, ciała, olejowania włosów czy kąpieli. Warto jednak wcześniej dobrać odpowiedni kosmetyk i nie bać się eksperymentów.