"Na macierzyńskim głowa kipi od pomysłów". 10 mam, które przez "siedzenie w domu" zrobiło biznes

Sandra Skorupa
Co 3 firma w Polsce została założona i jest prowadzona przez kobietę i jak się okazuje mamy naprawdę świetne pomysły na biznesy lub dodatkowy zarobek. Dla wielu z nas to dzieci są inspiracją, co pokazują działalności, zgłaszane przez mamy w akcji "Mamy Kupują u Mam 2020". To, co oferują te kobiety to świetne pomysły na prezenty, które naprawdę mogą odmienić życie.
Sylwia Bulenger - Bumke pomoce dydaktyczne

Małe biznesy mam

Pod każdą z tych 10 wybranych przez redakcję Mamadu działalności kryje się osobista historia i nie sposób przeoczyć, że część z nich powstała z matczynej miłości, a część oczywiście z chęci przeobrażenia pasji w pracę.

Jakość ubrań dla dzieci, o jakiej marzą matki

Chyba nikt nie wie lepiej, jak ważna jest jakość wykonania dziecięcych ubrań, gdy chce się je wykorzystać dla dkolejnego dziecka, niż matka. Dlatego sklep z dobrej jakości ubraniami dla maluchów założyła mama 7-letniego Szymona, 3-letniego Olka i rocznej Łucji.
Gucio Odzież dziecięca
— Mając 3 dzieci, ważna jest dla mnie jakość, aby ubranka były trwałe, bo dzieci noszą je po sobie. Ciężko było mi znaleźć w sieciówkach dobre ubrania w normalnych cenach. Pomyślałam, że więcej mam ma ten sam problem. Poza tym właśnie skończyłam w tym roku 35 lat i po prostu stwierdziłam, że albo teraz, albo nigdy. Trzeba brać życie za rogi, a że jestem totalną optymistką, to po prostu usiadłam pewnego dnia i otworzyłam działalność — mówi w rozmowie z MamaDu Nina, założycielka sklepu z odzieżą dla dzieci Gucio.
Gucio odzież dziecięca

Pomoce dydaktyczne Bumke

Każdy rodzic wie, jak ważna jest odpowiednia edukacja dziecka i wcale nie kończy się ona na szkole. Pojęcie o tym ma tym bardziej mama, która z wykształcenia jest nauczycielką. Sylwia Bulenger założyła minifakturę Bumke, w której tworzy pomoce dydaktyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Wspomagają one rozwój dziecka w różnych sferach.
Pomoce edukacyjneBumke
— Zaszłam w ciążę z bliźniakami i nie byłam już tak aktywna zawodowo, więc zaczęłam na początku tworzyć takie pomoce edukacyjne dla swoich dzieci. Później chciałam zrobić z tym coś więcej. Swoje produkty poddajemy domowym próbom. Nasze dzieci są najbardziej wiarygodnymi testerami i to dzięki ich kreatywności i spontaniczności, zauważamy wielość zastosowań naszych wyrobów — opowiada Sylwia Bulenger.
Pomoce dydaktyczneBumke

MaMy kalendarz — rodzinny planner

Pomysł Ani i Agnieszki "MaMy Kalendarz" mogą już niektórzy znać, bo na Facebooku zgromadził już prawie 10 tys. polubień. Dlaczego cieszy się taką popularnością? Najwidoczniej dziewczyny trafiły w punkt — stworzyły planner dla rodzin. Inspiracją oczywiście była próba poukładania tygodnia przy trójce dzieci.
MaMy Kalendarz 2021
Jak wskazują twórczynie: "W proces tworzenia i testowania prototypów zaangażowało się wiele rodzin z różnym stażem". Taki kalendarz to na pewno duża pomoc w organizacji czasu, szczególnie dla młodych mam.

Szmaciane przytulanki "Antolki"

Z pewnością wśród naszych czytelników są rodzice dzieci, których ulubioną zabawką jest przytulanka i nie wyobrażają sobie, że mogą bez niej zasnąć lub gdziekolwiek bez niej wyjść. Wiele z nas pewnie też ma wspomnienia swojej pierwszej i najlepszej przyjaciółki, jaką była szmaciana lalka, której nadaliśmy nawet konkretne imię.
Antolki - szmaciane przytulanki
Takie zabawki wciąż ktoś robi i są one naprawdę oryginalne i takiej przytulanki nie znajdzie się w pierwszym lepszym sklepie, bo są tworzone według indywidualnego projektu klienta w ciągu 3-5 dni roboczych. Józie, Irenki czy Antolki wykonuje własnoręcznie Krystyna Pernak. Pomysł powstał w dniu narodzin jej wnuczki Antosi — stąd nazwa lalek "Antolki". Babcia chciała stworzyć dla wnuczki wyjątkową kolekcję przytulanek.


Notatnik najlepszych chwil

Choć Bloga Karoliny Wilk o tym, jak prowadzić szczęśliwe życie, czytają setki, a może nawet tysiące osób, to nie każdy mógł natknąć się na jej Notatnik Najlepszych Chwil. Jako specjalistka od uśmiechniętej codzienności stworzyła dziennik, który ma być antidotum na gorsze dni i bezcenną pamiątką na lata.

— Bo w życiu chodzi nie o rzeczy, ale o chwile. Warto więc nadawać tym zwykłym chwilom wyjątkowej oprawy, bo zwykłe miejsca i wydarzenia mogą nieść niezwykłe wspomnienia. Był moment, że dużo czasu spędzałam w szpitalach i często wracałam do tych zwykłych chwil — choroba to taki dziwny czas, że zaczynasz doceniać nawet samodzielne zaparzenie kawy.  Staram się dzięki temu pokazać, że szczęście to sposób, w jaki patrzymy na życie, a nie cel sam w sobie. Notatnik powstał po to, żeby spontanicznie wpisywać małe radości dnia codziennego — mówi w rozmowie z MamaDu Karolina Wilk.
Notatnik najlepszych chwilKarolina Wilk
To nie jest kolejny zwykły pamiętnik czy album, to miejsce do uwieczniania najlepszych chwil z życia. Notatnik jest wzbogacony autorskimi, unikatowymi, malowanymi akwarelą rysunkami, ręcznie malowaną wklejką i napisami starannie wykonanymi metodą tłoczenia.

Szkoła Majsterkowania DIY4kids

Właścicielką Szkoły Majsterkowania jest Anna Kasprzyk. Prowadzi ona przestrzeń, w której, jak zaznacza — przyłapuje dzieci na czymś dobrym. Dzięki zajęciom maluchy mogą rozwijać swoje zainteresowania, ciekawość i realizować kreatywne pomysły. Robią to, tworząc własne zabawki i przedmioty codziennego użytku za pomocą prawdziwych narzędzi. Czy taki zestaw nie byłby świetnym pomysłem pod choinkę?
Szkoła Majsterkowania

Ecie plecie — kto plecie?

To miejsce w internecie, w które warto zajrzeć, szukając prezentu dla osoby, która uwielbia rękodzieła. Łapacze snów, serwetki, szydełkowe zegary, a nawet indywidualnie zaprojektowane pluszaki. Znajdzie się coś zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To historia, za którą stoi również wyjątkowa relacja kobiet różnych pokoleń.
Ecie Pecie
— Część dzieciństwa spędziłam u babci, która robiła na szydełku. Już jako 5-latka umiałam robić łańcuszek na szydełku. Później babcia zachorowała, ona nie mogła już dziergać, więc ja przejęłam pałeczkę — mówi w rozmowie z MamaDu Monika Kilińska, tworząca Ecie plecie.

Słoik motywacyjnych myśli

Lidia Winkowska za pomocą terapii dotykiem pomaga ludziom żyć lżej, uwalniając ich od osądzania innych i siebie. Chcąc wspierać ich dobrym słowem, stworzyła słoiki motywacyjnych myśli w dwóch wariantach. 52 myśli — jedna na każdy tydzień w roku oraz 365 myśli motywacyjnych na każdy dzień. Taki prezent naprawdę jest w stanie zmienić czyjeś życie.
Słoiki motywacyjneDotyk lekkości
— Myślę, że sensem mojego istnienia jest życie z lekkością, szerzenie pozytywizmu, radości i wyolbrzymiania szczęścia, zamiast problemów. Często mamy w gronie swoich bliskich czy dalszych znajomych osoby, którym chcielibyśmy pokazać, że świat jest cudowny, ale one ciągle doszukują się negatywów i narzekają. Pomocą dla poprawy ich stanu może być właśnie Słoik Motywacyjnych Myśli — mówi w rozmowie z MamaDu Lidia Winkowska.
Lidia WinkowskaDotyk lekkości

Poduszeczki u Juleczki

Choć nazwa pozwala sądzić, że chodzi o poduszki, to nie do końca prawda. Pani Magda wraz z mamą i siostrą szyją nie tylko wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju poduszki, ale także ubranka dla niemowlaków i dzieci. Patrząc na te wytwory, rzeczywiście to produkty na prezent jedyny w swoim rodzaju, bo rzeczy te są nie do podrobienia. Wystarczy spojrzeć.
Poduszeczki u Juleczki

Tasha Handmande

Torebki czy plecaki dostępne w dużych sklepach produkowane są szybko i masowo i równie szybko i masowo się rozpadają. W małej pracowni Tasha Handmade działającej na zasadzie #slowfashion z jakościowych tkanin i ze starannością powstają unikatowe torebki. Tworzy je Anna Lewandowska (zbieżność nazwisk przypadkowa) i cenią je sobie m.in. Magdalena Różczka czy Agnieszka Więdłocha.
Tasha handmade
— Pomysł na powstanie tej mojej malutkiej pracowni zrodził się na urlopie macierzyńsko-wychowawczym. Głowa kipiała od pomysłów, a że posiadałam starutką maszynę od mojej mamy (niesamowitą hobbystkę szycia), to po prostu usiadłam i zaczęłam szyć. Pierwsze egzemplarze powstawały ze starych nogawek jeansów i wędrowały do bliskich jako torby na zakupy — opowiada Anna Lewandowska.