Chcesz, by twoja córka była wojowniczką? Oto 10 słowiańskich imion o wielkim i pięknym znaczeniu
Marta, Maria, Anna – dziś bardzo chętnie nadajemy naszym dzieciom imiona nawiązujące do tradycji chrześcijańskiej. Warto jest jednak sięgnąć do dalszych zakamarków naszej historii. Imiona słowiańskie są obecnie mało popularne. Niesłusznie. Nadając swojej córce jedno z nich, możesz obudzić w niej prawdziwie słowiańskie korzenie. Oto 10 naszych propozycji.
10 słowiańskich imion dla dziewczynek
1. Bogna
Niegdyś imię Bogna było zdrobnieniem od imion zaczynający się od "Bog-" (np. Bogumiła), ale z czasem stało się osobnym imieniem. Jego znaczenie nie jest dokładnie znane. Podejrzewa się, że w takie formie przedstawił je Jan Długosz, pisząc swoją kronikę.
Jedną z osób, która nosi to imię, jest Bogna Jóźwiak – polska szablistka i żołnierz Wojska Polskiego w stopniu starszego szeregowego. Taka osoba z pewnością może stać się inspiracją dla naszej córki.
2. Dobrawa
Znaczenie imienia Dobrawa to "las dębowy". Jeszcze inna etymologia mówi o tym, że imię to pochodzi od rdzenia "dąbr", który oznacza "ciemny". Zdrobnienie od imienia Dobrawa to Dąbrówka.
Jak każdy z nas wie, Dobrawa była żoną Mieszka I. Badacze podkreślają, że miała ona istotny wpływ na decyzje podejmowane przez władcę, była jego prawą ręką. Mieszko bardzo liczył się z jej zdaniem. Może więc imię Dobrawa będzie idealne dla pewnej siebie i silnej kobiety?
3. Wisława
Imię Wisława jest skrótem od Witosławy. Oznacza ono "tę, która będzie sławną panią". Niegdyś używane było także w formie "Wysława".
Nam wszystkim kojarzyć będzie się z noblistką Wisławą Szymborską. I słusznie. Choć jej twórczość część osób uznaje za smętną i sentymentalną, to warto poświęcić jej trochę więcej uwagi. Szczególnie warto zajrzeć do jej listów wymienianych z Kornelem Filipowiczem. To tam wyłania się obraz kobiety subtelnej, inteligentnej, ale także silnej.
4. Kazimiera
Imię Kazimiera pochodzi od męskiego odpowiednika Kazimierz, o wymownym znaczeniu "ten, który niszczy pokój". Imię to nosiło wiele ciekawych iinspirujących kobiet.
Jedną z nich była Kazimiera Wołkowska – kobieta, która nie walczyła orężem, ale swoim dobrym sercem. W czasie drugiej wojny światowej pomagała ubogim, głodującym i rodzinom więźniów. Była rozstrzelana przez Niemców w 1942 roku, ponieważ ukrywała Żydów i organizowała tajne nauczania.
5. Ludmiła
To słowiańskie imię oznacza "miłą ludziom". Bardzo popularne stało się w XIX wieku za sprawą romansu "Żelisław i Ludmiła" Leona Potockiego. Obecne jest nie tylko w Polsce, ale także na Białorusi czy w Rosji.
Osobą, która nosi to imię, jest Ludmiła Władimirowna Rudenko – radziecka mistrzyni świata w szachach. Choć na jej koncie było bardzo wiele zwycięstw, to warto wspomnieć jedynie o tym jednym. Rudenko była bowiem pierwszą szachistką, która w 1950 roku otrzymała tytuł męskiego mistrza międzynarodowego. Chyba warto, by nasza córeczka miała taką imienniczkę?
6. Milena
Sporo osób nie wie, że jest to imię pochodzenia słowiańskiego. Bardzo często używa się go w językach: czeskim, słowackim i chorwackim. Przyrostek "mil", który znajduje się w tym imieniu, oznacza "miły".
Jedną ze znanych kobiet, która nosiła to imię, była bliska przyjaciółka Franza Kafki, Milena Jasenska – uzdolniona dziennikarka, pisarka i tłumaczka. W czasie wojny uczestniczyła w ruchu oporu, pomagała uciekać z Czech rodzinom żydowskim. Ostatecznie została zesłana do obozu w Ravensbrucku, gdzie okazała się wielkim wsparciem dla innych więźniarek. Tam też wkrótce zmarła.
7. Stanisława
Imię Stanisława znaczy: "stań się sławną". Choć bardziej znany i popularny jest męski odpowiednik, to całkiem sporo znanych osób nosi to imię.
Jedną z nich jest Stanisława Przybyszewska – córka znanego pisarza młodopolskiego. Stanisława została dramatopisarką. Bardzo ważny był dla niej temat rewolucji, który porusza niemalże w każdym swoim utworze. O samej rewolucji mówiła: "Pragnę wbić w grząską materię publicznego mózgu nowy obraz Rewolucji, obraz, co by nie był śmiertelną krzywdą dla kilku herosów".
8. Mirosława
Imię Mirosława składa się z dwóch członów "mir" i "sława", które oznaczają "pokój" i "sławę". Kobieta, która otrzymywała to imię, miała więc być tą, która sławiłaby pokój.
Znaną osobą o tym imieniu jest Mirosława Litmanowicz – wybitna polska szachistka, która w finałowych mistrzostwach Polski w szachach wystąpiła 16 razy i zdobyła 8 medali. Po zakończeniu kariery zaczęła pisać książki o szachach.
9. Mieczysława
Jest to imię, pochodzące od męskiego odpowiednika Mieczysław, które to z kolei powstało najprawdopodobniej w wyniku błędnego odczytania słowiańskiego imienia Miecisław.
Kobietą, która nosiła to imię była Mieczysława Kowalska – kapucynka, męczennica II wojny światowej, która zginęła w 1941 roku z powodu gruźlicy. Przed śmiercią powiedziała, że poświęca swoje życie, by jej siostry mogły wrócić do domu. Tak też się stało. Dwa tygodnie po jej śmierci reszta zakonnic wróciła do klasztoru.
10. Sławomira
Imię to składa się z tych samych członów, co Mirosława, ale w odwrotnej kolejności. Zdrobnienia od tego imienia to: Sławka lub Sławna.
Jedną ze znanych osób o tym imieniu jest Sławomira Walczewska – filozofka, działaczka feministyczna, redaktorka i eseistka. Jest członkinią pisma feministycznego "Zadra", a także organizatorką corocznych Feministycznych Sesji Marcowych w Krakowie. Autorka publikacji "Damy, rycerze i feministki. Kobiecy dyskurs emancypacyjny w Polsce".
Może cię zainteresować także: Te imiona noszą silne i pewne siebie kobiety. 7 propozycji dla małych wojowniczek