10 zapomnianych imion dla dziewczynek, które kiedyś były popularne

Zapomniane imiona żeńskie.
Zapomniane imiona żeńskie. Prawo autorskie: luanateutzi / 123RF Zdjęcie Seryjne
We współczesnych rankingach imion żeńskich współczynnik „Dżesikowatości” wzrasta. Tym, którzy nie chcą poddawać się tym trendom, proponujemy powrót do korzeni.

Imiona dla dziewczynek - trendy
Trendy w imionach na przestrzeni lat często się zmieniały. Duże zmiany możemy zaobserwować od 2015 roku, odkąd to polskie prawo zezwoliło na nadawanie zdrobnień i niepolskojęzycznych imion. Trochę na przekór tym trendom postanowiliśmy sięgnąć pamięcią wstecz i przypomnieć zapomniane imiona dla dziewczynek.

Powrót do imion słowiańskich miał miejsce w Polsce pod koniec XIX i na początku XX wieku. Popularnymi imionami dla dziewczynek były żeńskie odpowiedniki imion męskich takich jak Wiesław, Radosław, Bronisław, Mirosław, Sławomir, Bolesław, Dobrosław, Zbigniew. Jak to w modzie bywa, z jednej skrajności często popada w kolejną, więc XX wiek przyniósł też popularność imion damskich, zapożyczanych z języków zachodnich (angielskiego, francuskiego i niemieckiego), a szczególnie telewizji, która upowszechniała kulturę krajów zachodnich. To wtedy pojawiły się Nikola czy Dżesika.
Postaramy się znaleźć złoty środek bez popadania w skrajności. Oto imiona żeńskie, które dawniej były popularne, a dziś znajdują się na liście najrzadziej nadawanych imion lub zupełnie zapomnianych:

1. Aniela
2. Nadzieja
3. Apolonia
4. Wanda
5. Bogusława
6. Bogumiła
7. Ludwika
8. Olimpia
9. Florentyna
10. Konstancja

Przypomnijcie sobie wasze szkoły podstawowe – dziewczynek, o jakich imionach było najwięcej w waszych klasach?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE