Wypisujesz się z Kościoła? Ksiądz mówi o konsekwencjach, które cię czekają: "To najsurowsza kara"
Po wyroku TK ws. aborcji zaczęły się różne formy protestów od spacerów, przez blokady miast po... nawet apostazję. Ta ostatnia forma sprzeciwu budzi w społeczeństwie coraz więcej pytań. Szczególnie tych o ważność małżeństwa, czy sakramentu dziecka, którego zostało się rodzicem chrzestnym. Co więcej, pojawia się też zagwozdka, czy można zostać niewpuszczonym na ślub lub komunię? Sprawdziliśmy.
Apostazja 2020 — jak wystąpić z kościoła?
Ludzie decydują się na wypisanie z Kościoła katolickiego, bo nie podzielają jego założeń bądź w praktyce przestali być częścią religijnej wspólnoty. Jak wystąpić z kościoła? Aby dokonać apostazji, potrzebne jest oświadczenie woli, akt chrztu i wypełniona deklaracja w trzech kopiach. Dokumenty można złożyć w dowolnej parafii.Wyszukiwanie hasła apostazja•Google Trends
Wystąp na święta z kościoła•screen facebook.com
Apostazja a wyproszenie ze ślubu lub mszy
Duchowny podkreśla, by zwrócić uwagę, że osoba, która dokonała apostazji, nie może brać udziału w żadnych obrzędach kultu.— Apostata nie tylko nie może spełniać żadnych czynności liturgicznych, ale także brać udziału w jakichkolwiek obrzędach kultu. To znaczy, że może być nawet wyproszony lub usunięty ze świątyni, a w razie odmowy, czynności liturgiczne powinny być przerwane. Te ograniczenia są konsekwencją podjętej przez tę osobę decyzji i ekskomuniki, która jest najsurowszą karą kościelną — podkreśla ks. Mariusz Bakalarz.
Wystąpienie z kościoła rodzica chrzestnego
O konsekwencje apostazji pytają też rodzice chrzestni. Zastanawiają się, czy ich wystąpienie z kościoła ma wpływ na ważność chrztu dziecka, dla którego zostali rodzicami chrzestnymi. Rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej ks. Mariusz Bakalarz odpowiada:— Obecność rodziców chrzestnych nie jest elementem koniecznym do ważności chrztu. Prawo kanoniczne stanowi, że wystarczy jeden chrzestny, a może nie być ich nawet w ogóle. Jeśli rodzic chrzestny odstąpi od Kościoła poprzez apostazję, herezję i schizmę, traci wówczas kwalifikacje do wypełniania swego zadania (ma być, zgodnie z podjętym przez siebie zobowiązaniem, nauczycielem i przykładem wiary dla dziecka), a w określonych sytuacjach rodzice dziecka mogą biskupa diecezjalnego prosić o wyznaczenie jego zastępcy.
— Chrzest raz ważnie udzielony nie traci nigdy swej ważności, ponieważ wyciska na duszy ochrzczonego niezatartą pieczęć sakramentalną. Sytuacja rodziców chrzestnych nie ma także żadnego wpływu na możliwość przyjęcia kolejnych sakramentów.
Podobnie jest w przypadku innego sakramentu – bierzmowania. Jeżeli świadek dokona apostazji, nie ma to wpływu na ważność bierzmowania osoby, która otrzymywała sakrament.
— Nie ma również wpływu na możliwość zawarcia w przyszłości małżeństwa, przyjęcia święceń czy złożenia ślubów zakonnych. Obecność świadka, podobnie, jak obecność rodziców chrzestnych, nie jest elementem istotnym do ważności Bierzmowania — dodaje ks. Mariusz Bakalarz.
Apostazja a ważność małżeństwa
Innym nurtującym pytaniem dla osób, które chcą wystąpić z Kościoła, jest kwestia ważności małżeństwa. Szczególnie jeżeli wystąpienia dokonuje jeden ze współmałżonków. Czy apostazja unieważnia małżeństwo?— Podobnie, jak z Chrztem Świętym ma się sprawa z małżeństwem sakramentalnym. Jeśli małżeństwo zostało ważnie zawarte, to apostazja, herezja czy schizma jednego z małżonków nie sprawia, że małżeństwo staje się nieważne. Węzeł małżeński trwa do śmierci jednego z małżonków — wyjaśnia ks. Bakalarz.
Może cię zainteresować: Wygląda jak lek z apteki. Katolickie wydawnictwo sprzedaje "antydepresanty po utracie dziecka"