Eurowizja Junior "zagraża moralności dzieci"? Rada Programowa TVP proponuje własny konkurs

Agnieszka Miastowska
Eurowizja Junior cieszy się w Polsce dużym zainteresowaniem. W 2018 roku zwyciężczynią została Roksana Węgiel, a rok później Viki Gabor. Konkurs okazał się więc dla Polski wielkim sukcesem. Kolejna edycja Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci rozpocznie się już 29 listopada w Warszawie. Jednak Rada Programowa TVP ma obiekcje. Sprzeciwia się ona kontynuowaniu przez Telewizję Polską współpracy przy organizacji Eurowizji Junior, bo konkurs "zagraża moralnemu rozwojowi małoletnich".
Eurowizja Junior zagraża moralności dzieci? Rada TVP chce własnego konkursu piosenki Fot. Facebook/Junior Eurovision Song Contest

Koniec sukcesów?

Rok temu Eurowizja Junior odbyła się w Gliwicach i odkryła nową gwiazdę piosenki dziecięcej Viki Gabor. Mogłoby się wydawać, że konkurs, w którym wygrywają polskie reprezentantki, powinien być kontynuowany przy współpracy z Telewizją Polską. Inne zdanie na ten temat ma jednak Rada Programowa TVP.

Jak podał portal Gazeta.pl Rada Programowa TVP, która jest organem opiniotwórczo-doradczym, pracującym dla Telewizji Polskiej 28 sierpnia przyjęła uchwałę, w której "zgłasza sprzeciw wobec kontynuowania przez TVP S.A. współpracy przy organizacji konkursu". Czym motywuje swoją decyzję? Zasady konkursu mają być sprzeczne z ustawą o radiofonii i telewizji. Rada Programowa TVP przywołuje artykuł 18, który zabrania rozpowszechniania audycji: "zagrażających fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu rozwojowi małoletnich".


Rada Programowa TVP uważa, że Eurowizja Junior traktuje uczestników przedmiotowo, a treści pojawiające się w trakcie emisji programu mogą mieć charakter demoralizujący. Konkurs jednak i tak się odbędzie, niewykluczone jednak, że bez współpracy z Telewizją Polską.

Konkurs piosenki demoralizuje

Rada uważa także, że Telewizja Polska powinna stworzyć autorską audycję, promującą utalentowane artystycznie dzieci i młodzież "w sposób zgodny z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji".

— Ochrona ta nie powinna się sprowadzać wyłącznie do ograniczenia emisji treści, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój fizyczny, psychiczny i moralny dzieci i młodzieży, ale również powinna uwzględniać wpływ, jaki mają te programy na dzieci, które biorą w nich udział — apeluje Rada Programowa TVP.

Brak treści patriotycznych?

Według Gazety.pl uchwałę poparli m.in. senator PiS Krzysztof Mróz oraz była posłanka Barbara Bubula. Politycy opozycji wskazują natomiast, że gdyby Eurowizja Junior była festiwalem piosenki patriotycznej lub religijnej Radzie Programowej nie przyszłyby do głowy podobne zarzuty. Eurowizja Junior ma natomiast otwierać młodzież na inne kultury i pokazywać europejską różnorodność, co ich zdaniem nie jest zgodne z poglądami zarządu Telewizji Polskiej.

Źródło: Gazeta.pl