Rząd wprowadził nową odznakę honorową. Tym razem nagradza zasłużonych "dla rodziny"

Sandra Skorupa
W czerwcu 2020 roku rząd wprowadził nową odznakę honorową Meritis pro Familia Zasłużony na Rzecz Rodziny. Nic dziwnego, bo rodzina znajduje się w centrum polityki społecznej rządu. Wybór pierwszych laureatów pokazuje, co najbardziej ceni resort.
Odznaka Zasłużonych na Rzecz Rodziny 2020 Fot. Maciek Jazwiecki / Agencja Gazeta

Odznaka honorowa Meritis pro Familia 2020


Na początku roku przyznanie nagrody przez MRPiPS w konkursie "Po pierwsze rodzina" wzbudziło wiele wątpliwości. Wówczas kwestionowano słuszność przyznania grantu Fundacji Profeto ks. Michała Olszewskiego, zamiast Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, której dokonania na rzecz rodzin i dzieci miały duże zasięgi i były solidnie udokumentowane.

Tym razem MRPiPS nowym odznaczeniem uhonorowało 13 osób i wskazało, za jakie zasługi dokładnie został przyznany medal Meritis pro Familia Zasłużony na Rzecz Rodziny. To zaszczytne, honorowe wyróżnienie, mogą otrzymać osoby fizyczne, ale także organizacje i instytucje. Warunkiem są zasługi w zakresie spraw objętych działem administracji rządowej – rodzina. W myśl ustawy chodzi więc o takie sprawy jak:


1. uwarunkowania demograficzne w kraju,
2. opieka nad dzieckiem do lat 3,
3. ochrona i wspieranie rodziny z dziećmi na utrzymaniu, w szczególności rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej,
4. rozwój systemu pieczy zastępczej nad dzieckiem,
5. koordynowanie i organizowanie współpracy organów administracji publicznej, organizacji pozarządowych i instytucji w zakresie realizacji praw rodziny i dziecka,
6. współpraca międzynarodowa, dotycząca realizacji i ochrony praw rodziny i dziecka.

Punkty za wielodzietność i chrześcijańskie wartości


Na stronie MRPiPS podano zasługi 13 osób Zasłużonych na Rzecz Rodziny. Zauważyć można, że istotnym kryterium była wielodzietność. U 7 na 13 laureatów podkreślono, że wychowywali co najmniej 3 dzieci, a najczęściej 5.

Ważne okazało się również wychowanie w szacunku do wartości chrześcijańskich i patriotycznych oraz ochrona tradycyjnego modelu rodziny, która była kryterium u 3 uhonorowanych.

Z wnioskiem o nadanie odznaki honorowej Meritis Pro Familia mogli wystąpić:
— Minister,
— Kierownik urzędu centralnego,
— Poseł lub senator,
— Terenowy organ administracji rządowej lub organ jednostki samorządu terytorialnego.

Odznakę honorową Meritis Pro Familia 2020 otrzymali:

— Krzysztof Dziedzic jako Sekretarz Gminy Opatówek i Radny Powiatu dokłada wszelkich starań, aby wspierać rodziny i podnosić jakość ich życia oraz tworzy warunki do dbania o trwałość i rozwój rodziny. Wraz z małżonką Martą wychowują troje dzieci.

— Aniela Kurtyka całe swoje życie poświęciła rodzinie, pracując zawodowo, później prowadząc dom i wychowując sześcioro dzieci.

— Mirosław Jan Nowacki jest założycielem i Prezesem Stowarzyszenia Kulturalnego Teatr Misterium Biskupice Ołoboczne. Pełni także funkcję Sołtysa wsi Biskupice Ołoboczne i jest Radnym Powiatu Ostrowskiego.

— Hanna Szkudlarek zajmuje się w Urzędzie Miasta Kalisza przyznawaniem stypendium Jana Pawła II. Włodzimierz Szkudlarek był doradcą wojewody Wielkopolskiego ds. Rodzin. Są rodzicami dziewięciu synów. Otwarci na człowieka w potrzebie włączali się w pomoc charytatywną przy Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu.

— Elżbieta Lachman jest dziennikarką, społecznikiem, redaktorem naczelnym portalu Polskie Forum Rodziców i członkiem zarządu Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie. Jest także mamą siedmiorga dzieci.
— Dr hab. prof. UAM Michał Michalski to wnikliwy badacz rodziny i współzależności między rodziną a gospodarką. Jest także członkiem Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

— Arleta i Zbigniew Nowaccy są małżeństwem od 2004 r. Wychowują pięcioro dzieci. Wspólnie prowadzą gospodarstwo rolno – ogrodnicze.

— Grzegorz Kokot jest pracownikiem Zespołu Szkół w Trębaczowie. Wspiera lokalną Ochotniczą Straż Pożarną, pomaga przy organizacji festynów. Wraz z żoną Anitą wychowują pięcioro dzieci.

— Krystyna Macioszczyk ucząc w szkole wychowała wiele pokoleń mieszkańców Gminy Łęka Opatowska w duchu patriotyzmu. Swoje zaangażowanie potrafi godzić z obowiązkami rodzinnymi i rodzicielskimi, będąc matką pięciorga dzieci i babcią dwojga wnucząt.

— Opatowskie Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe skupia miłośników kultury, osoby uprawiające amatorsko sport, zaangażowane w działania na rzecz ochrony zabytków, kultywujące tradycję i pielęgnujące historię miejscowości Opatów i okolicznych sołectw; amatorów rowerowych wycieczek i animatorów wydarzeń prorodzinnych.

— Krystyna Poręba jest mieszkanką Gminy Perzów. Od lat wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne w Trębaczowie. Dochowali się pięciorga dzieci i dziewięciorga wnuków.

— Honorata Szymańska jest Dyrektorem Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Marchwaczu. Nauczyciele w prowadzonej przez nią placówce przywiązują duże znaczenie do budowania wzorca osobowego uczniów opartego na wartościach, propagowania modelu tradycyjnej rodziny oraz właściwych postawach społecznych i etycznych.

— Krzysztof Wójtowicz jest sołtysem wsi Murowaniec, działa w strukturach Akcji Katolickiej i gra w zespole muzycznym. Wraz z żoną Lilianą wychowują pięciu synów.

Szkoda, że wśród laureatów zabrakło np. działaczy, którzy pomagają rodzicom dzieci nieheteronormatywnych, czy rodzicom samotnie wychowującym dzieci lub fundacji wspierających rodziny dysfukncyjne. Wszak potrzebujących jest wielu, a modeli rodziny więcej niż tradycyjny.