"Jestem głupi, nigdy mi się nie uda" - mówi dziecko? Tak zbudujesz w nim pewność i wiarę w siebie

Iza Orlicz
Jak zbudować pewność siebie dziecka? Jak sprawić, by myślało o sobie dobrze i wierzyło w siebie, pomimo spotykających je porażek czy rozczarowań? To praca wymagająca wysiłku i systematyczności, ale powtarzanie dziecku konkretnych komunikatów z czasem przyniesie spodziewane rezultaty.
Jak mądrze zbudować pewność siebie dziecka? unsplash.com
Czy jest coś bardziej bolesnego niż usłyszeć, jak twoje dziecko mówi: "Jestem taki głupi" lub "Nigdy mi się to nie uda"? Gdy wyraża się źle o sobie, chcesz z automatu zaprzeczyć, ale zwykle jest to mało przekonujące i nie działa.

Co więc możesz powiedzieć dziecku, by wzmocnić w nim pewność siebie? Wypróbuj te zwroty, zainspirowane metodą Montessori.

1. "Wydajesz się zniechęcony. Opowiedz mi o tym"

Czasem nie chcemy dopuszczać do naszej świadomości negatywnych uczuć, których doświadcza nasze dziecko. Warto jednak stworzyć przestrzeń do refleksji nad trudną sytuacją. Nie zaprzeczaj jego emocjom, bardziej skup się na wysłuchaniu dziecka niż na próbie zmiany jego uczuć.


2. "Potrzebuję twojej pomocy"

Aby zwiększyć pewność siebie twojego dziecka, od czasu do czasu poproś je o pomoc. Pomyśl, w czym jest świetne i daj mu do zrozumienia, że widzisz jego wyjątkowe talenty. Może potrafi coś narysować lub przekazać swoją wiedzę na określony temat (np. dotyczącą dinozaurów).

3. "Pamiętam, gdy nauczyłaś/eś się czytać"

Dziecko może tracić pewność siebie, gdy coś mu się nie udaje, nie idzie po jego myśli, nie może nabyć jakieś nowej umiejętności. Przypomnij mu coś trudnego, co opanowało w przeszłości, np. naukę czytania. Wtedy nabycie tej umiejętności wydawało się bardzo trudne, teraz czytanie przychodzi mu bez trudu.

4. "Czasem też tak myślę o sobie"

Bądź ze swoim dzieckiem szczera/y i przyznaj, że też nie zawsze czujesz się dobrze ze sobą. Świadomość, że rodzicom również zdarzają się wpadki, potknięcia czy "słabszy” dzień może sprawić, że jego emocje nie będą mu się wydawały takie przytłaczające.

5. "Niektóre rzeczy wymagają dużo praktyki"

Powiedz dziecku, że niektóre z rzeczy wymagają większego zaangażowania, wytrwałości czy cierpliwości. Musi zrozumieć, że nawet, gdy coś mu się nie udaje, nie ma to wpływu na to, jaką osobą jest. Kładź nacisk na ciężką pracę i praktykę, a nie talent i naturalne zdolności, aby zachęcić dziecko do podjęcia nowego wyzwania.

6. "Świetnie dałaś/eś sobie radę"

Chwal dziecko, ale mądrze. Doceniaj przede wszystkim wysiłek, który wkłada w osiągnięcie swojego celu. Chwal je za wytrwałość, skupienie, opanowanie.

7. "Kocham cię takim, jakim jesteś"

Może to brzmi banalnie, ale czasem dziecko potrzebuje usłyszeć od ciebie, że kochasz je takim, jakie jest, bez jakichkolwiek oczekiwań i zastrzeżeń.

Źródło: mother.ly