Chcesz, żeby twoje dziecko było odporne i silne psychicznie? Nigdy nie rób tej jednej rzeczy!
Wielu współczesnych rodziców zachowuje się nadopiekuńczo i próbuje za wszelką cenę chronić swoje dzieci przed stresem, rozczarowaniami czy frustracją. Jak jednak pokazują kolejne badania to prosta droga do tego, by wychować dziecko nieodporne psychiczne.
Warto więc uzmysłowić sobie, co dzieje się, gdy próbujesz chronić swoje dziecko przed stresem.
1. Nie będzie przygotowane na samodzielne radzenie sobie z sytuacjami stresowymi
Amerykańska psycholożka Lori Gottlieb podzieliła się swoim doświadczeniem klinicznym, gdy pracowała z pacjentami w wieku 20 i 30 lat. Okazało się, że ich głównym problemem był brak szczęścia.
Wszyscy opowiadali o wspierających rodzicach i udanym dzieciństwie, dlatego psycholożka miała problem ze zrozumieniem przyczyny ich uczuć. W końcu zrozumiała, że źródłem ich problemu było to, że ich rodzice zawsze próbowali chronić je przed codziennym stresem.
To, co wydawało się dla nich brakiem szczęścia, było po prostu zwykłym życiem z towarzyszącymi mu rozczarowaniami, niespełnieniem, frustracjami.
2. Będzie ukrywać swój stres
Jeśli masz tendencję do tłumienia lub ukrywania swoich emocji, twoje dziecko będzie postępować podobnie. Jeśli zawsze mówisz mu, że wszystko jest dobrze, np. w pracy, w domu, związkach, pomimo, że masz kłopoty lub nie czujesz się dobrze, nie uczysz je wyrażania prawdziwych emocji i radzenia sobie z nimi w zdrowy sposób.3. I tak doświadczy stresu, ale nie będzie wiedziało, co z nim zrobić
Okazuje się, że nastoletnie dzieci doświadczają często w wiele wyższego poziomu stresu niż ich rodzice. Jeśli jednak we wczesnym dzieciństwie nie nauczyły się, jak rozpoznać stres, nie wiedzą, jak mogą go zminimalizować.Pomóż dziecku lepiej zrozumieć, że stres może objawiać się bólami głowy i brzucha, spadkiem nastroju, lękiem, zwiększoną nerwowością, agresją, złością. Pokaż mu sposoby radzenia sobie ze stresem (techniki oddechowe, aktywność fizyczna, hobby).
4. Brak stresu zaburza prawidłowy rozwój w dzieciństwie
Nie każdy stres jest uważany za zły. Tzw. krótkotrwały stres, który jest zdrową reakcją na różne sytuacje (np. konkursy, testy) jest korzystny dla rozwoju mózgu, umiejętności społecznych, inteligencji emocjonalnej.5. Może stać się bardziej niespokojne
Psychologowie podkreślają, że kiedy chronisz swoje dzieci przed stresem lub lękiem spowodowanym np. problemami rodzinnymi, utratą pracy lub chorobą, w rzeczywistości zwiększasz ich niepokój.Dzieje się tak, ponieważ dzieci mają skłonność do zakładania najgorszego scenariusza, często postrzegając siebie jako przyczynę wydarzeń. W takiej sytuacji lepiej jest szczerze porozmawiać ze swoim dzieckiem i wyjaśnić sytuację, by poczuło się bardziej świadome tego, co się wokół niego dzieje.
Może cię zainteresować także: Chcesz wychować odporne psychicznie dziecko? Unikaj mówienia do niego tych 7 zdań
Źródło: brightside.me