Kiedyś nazywano go świętym napojem. To jedyne miejsce w Polsce z apiterapią

Sandra Skorupa
Coraz więcej mówi o terapii produktami pszczelimi, które stanowią bogactwo prozdrowotnych właściwości. Ich rola nie ogranicza się wyłącznie do domowego stosowania i medycyny niekonwencjonalnej. W regionie Gór Sowich można znaleźć pierwsze w Polsce SPA specjalizujące się w apiterapii.
Apiterapia - co to jest i jak działa terapia miodem? unsplash.com

Co to jest apiterapia?

Apiterapia (od. łac. apis – pszczoła i grec. therapia – leczenie) to stosowanie produktów pszczelich jako preparatów terapeutycznych. W tej metodzie wykorzystuje się różne rodzaje miodu, propolis (kit pszczeli), pyłek kwiatowy, mleczko pszczele, pierzgę i wosk pszczeli, a nawet jad pszczeli. Uznawana jest za naturalny sposób leczenia wielu schorzeń. Stosowana jest również w pielęgnacji ciała. W dodatku wpływa zbawiennie na zmysły.

Produkty pszczele wykazują mnóstwo dobroczynnych właściwości. Wszystko dzięki temu, że zawierają cenne i do tego bardzo łatwo przyswajalne składniki, m.in. kwasy organiczne, białka, aminokwasy egzogenne, enzymy, liczne witaminy i biopierwiastki.


Różne gatunki miodów mogą zdziałać dużo dobrego dla zdrowia, urody i samopoczucia. Przykładowo po miód wielokwiatowy lub lipowy warto sięgnąć przy przeziębieniu. Propolis na ogół stosuje się miejscowo w leczeniu problemów skórnych.

Pyłek kwiatowy wykazuje właściwości antybiotyczne, dlatego można wspomóc się nim w czasie przeziębienia czy grypy, ale też docenią go osoby cierpiące na niedobory białka. Mleczko pszczele świetnie działa na układ nerwowy, dodaje energii i poprawia samopoczucie.

Pierzga wspomaga przy dużym wysiłku fizycznym, pomaga zwalczyć zmęczenie i regeneruje organizm. Ekstrakty z produktów pszczelich stanowią podstawę substancji czynnych wielu leków, które fachowo nazywa się apiterapeutykami. Są one dziś używane w różnych dziedzinach medycyny, m.in. w dermatologii, pediatrii i ginekologii.

Poza produktami stosowanymi doustnie i miejscowo polecane są świece z wosku pszczelego, które przyjemnie pachną, koją nerwy, łagodzą katar i udrażniają zatoki.

Jedyne w Polsce apitarium

U podnóża Gór Sowich, w Bielawie, znajduje się Hotel Dębowy Biowellness & SPA, w którym szczególną rolę odgrywa terapia i pielęgnacja miodem. Znaleźć można tam pierwsze w Polsce SPA oparte na apiterapii, w którym kompleksowo wykorzystuje się właściwości miodu i innych produktów pszczelich.

Jego częścią jest Apitarium, czyli łaźnia miodowo-ziołowa, w której wykonuje się m.in. oczyszczająco-wygładzające okłady z miodu. W ramach apiterapii proponowane są również silnie witalizujące masaże miodem lub pyłkiem pszczelim oraz antystresowe seanse. Terapeutycznym rytuałom towarzyszą specjalnie dobrane aromaty oraz delikatne światło naturalnych świec z wosku pszczelego.

– Góry Sowie znane są od wieków z produkcji wysokowartościowego miodu. Postanowiliśmy czerpać z tej tradycji, wykorzystując tutejsze naturalne produkty do celów pielęgnacyjnych i relaksacyjnych. Tak powstało apitarium – połączenie klasycznego rasul z apiterapią – mówi Marcin Chrobak, manager SPA Hotelu Dębowego. – Z roku na rok obserwujemy wzrost świadomości dotyczącej zdrowotnych właściwości miodu.