Nie przestawaj, nawet jak dorośnie. Naukowcy odkryli, co się dzieje w mózgu dziecka, gdy mu czytasz
O zaletach czytania książek dziecku nikogo nie trzeba przypominać. Rozwijasz w ten sposób jego słownictwo, wspierasz rozwój emocjonalny, budujesz z nim więź. Badania pokazują jednak, że dzięki czytaniu zachodzą też pozytywne zmiany w ich mózgach, a naukowcy zachęcają, by czytać też dzieciom, które same już to potrafią!
Najpierw ich rodzice wypełnili kwestionariusz, w którym informowali, czy i ile czasu poświęcają na czytanie swoim dzieciom. Następnie za pomocą rezonansu magnetycznego przebadano mózgi dzieci, w trakcie gdy słuchały bajek i opowiadań, odpowiednich dla ich wieku.
Aktywne obszary mózgu
I co się okazało? Wyniki opublikowane w magazynie "Pediatrics” jednoznacznie pokazały, że u dzieci, którym rodzice często czytali książki o wiele bardziej zaktywizował się w trakcie badania obszar mózgu, który odpowiada za rozumienie i wizualizację obrazów.Wynika z tego, że systematyczne powtarzanie czynności, jaką jest czytanie prowadzi do tego, że niektóre obszary mózgu (odpowiedzialne za uczenie się, ale też wyobraźnię) uaktywniają się o u tych dzieci o wiele szybciej niż u tych, którym rodzice nie czytają lub czytają sporadycznie.
- Czytanie dziecku w okresie jeszcze przed pójściem do przedszkola, wydaje się mieć bardzo znaczący i wymierny wpływ na to, w jaki sposób mózg dziecka przetwarza opowiadania, wpływa też na późniejsze kształtowanie umiejętności czytania - mówi autor badań John Hutton.
Czytanie jako rytuał
Psychologowie przekonują, że powinniśmy nie tylko czytać książki małym dzieciom, które jeszcze nie opanowały tej czynności, ale również tym w wieku szkolnym. Być może twoje dziecko próbuje lub potrafi już samodzielnie czytać, ale to nie znaczy, że nie możesz czytać z nim. Dlaczego to takie ważne?1. Przekazujesz dziecku miłość do książek. Kiedy czytanie jest częścią twojej rodzinnej rutyny, staje się czymś normalnym, jak np. wspólne spożywanie kolacji.
Im więcej dziecko czyta z tobą i widzi, gdy czytasz swoje książki, tym bardziej prawdopodobne, że też pokocha zagłębianie się w dobrą historię. Zaszczepiasz mu w ten sposób wspaniały nawyk, który ma szansę trwać całe życie.
2. Im więcej czytasz z dzieckiem, tym mniej czasu spędza przed ekranem. Jeśli czytanie jest ważnym punktem waszego codziennego harmonogramu, to w naturalny sposób przełoży się na skrócenie czasu spędzanego przez dziecko przed ekranem tabletu czy telefonu komórkowego.
3. Spędzajcie razem czas. Robienie rzeczy razem z dzieckiem (w tym właśnie np. wspólne czytanie) to świetny sposób, by pozostać ze sobą w kontakcie. Przy okazji podzielenie się swoimi reakcjami, przemyśleniami i opiniami na temat czytanej książki zachęci dziecko do myślenia, formułowania własnych opinii i wyrażania ich.
4. Dziecko ćwiczy głośne czytanie. Możecie na zmianę czytać na głos fragmenty książki. Dzięki temu przyzwyczai się do czytania innym, co będzie przydatną umiejętnością w szkole. Czytanie na głos pomaga również dziecku poprawić wymowę czy poszerzyć słownictwo, bo może na bieżąco zapytać cię o słowa, które są dla niego niezrozumiałe.
5. Wspólne czytanie to… świetna zabawa. Razem z dzieckiem możesz wrócić do ulubionych książek z twojego dzieciństwa lub odkrywać razem z nim nowych bohaterów dziecięcej literatury. I możecie się przy tym naprawdę super bawić!
Może cię zainteresować także: Koniec z wierceniem i "nudą"! Ta metoda sprawi, że dziecko samo będzie upominało się o książkę
Źródło: verywellfamily.com