W jakim wieku dziecko ujawnia swoją prawdziwą osobowość? Naukowcy już wiedzą
Już od najmłodszych lat przypisujemy naszym dzieciom pewne cechy charakteru. Mówimy: "Jest spokojny/a/”, "Jest energiczny/a”, "Jest uparty/a”. I rzeczywiście czasem zwiastują one, jaki charakter będzie miało twoje dziecko, ale fakty są takie, że zaczyna on nabierać ostatecznego kształtu dopiero później. Naukowcy odkryli, w jakim wieku dziecko ujawnia swoją prawdziwą osobowość.
Psychologowie nazywają te wczesne cechy temperamentem, ale nie jest on osobowością twojego dziecka. Bo osobowość to suma postaw, cech, zachowań, ale też reakcji emocjonalnych danej osoby. Kiedy się pojawia?
Osobowość dziecka - kiedy się ujawnia?
W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z University of California, Riverside, Oregon Research Institute i University of Oregon, wykorzystano oceny osobowości dzieci, przygotowane przez nauczycieli kilku szkół podstawowych na Hawajach w latach sześćdziesiątych XX wieku.
Następnie 40 lat później przeprowadzono rozmowy ze 144 osobami, które wtedy byli uczniami. I co się okazało?
Naukowcy odkryli, że cechy osobowości odnotowane przez nauczycieli okazały się wciąż aktualne. Psychologowie określili więc, że nasza prawdziwa osobowość ujawnia się w miarę zbliżania się do okresu dojrzewania, czyli ok. 11-12 roku życia.
5 cech osobowości
Jaki charakter będzie miało twoje dziecko? Chyba wielu rodziców jest tego ciekawa, bo na pewno taka wiedza ułatwiłaby jego wychowywanie. Jedna z najbardziej znanych teorii osobowości skupia się na 5 kluczowych cechach. Są to:1. Sumienność – cechuje osoby odpowiedzialne, pilne, obowiązkowe, które w dorosłym życiu potrafią koncentrować się na długoterminowych celach.
2. Ugodowość – osoby, które posiadają tę cechę łatwo nawiązują kontakt z innymi i utrzymują przyjazne relacje, są empatyczne, potrafią współpracować w grupie, mają też skłonność do okazywania uczuć.
3. Otwartość na doświadczenie – tego typu osoby są kreatywne, elastyczne, ciekawe i żądne przygód. Lubią różnorodność w swoim codziennym życiu i pragną nowości.
4. Neurotyzm – to cecha osób, które regularnie doświadczają negatywnych stanów emocjonalnych, takich jak lęk, złość, poczucie winy. Osoby z wysokim poziomem neurotyczności gorzej od innych reagują na stres i interpretują sytuacje jako zagrażające lub trudne.
5. Ekstrawersja – osoby, które posiadają tę cechę czerpią energię z przebywania w pobliżu innych ludzi. To przeciwieństwo introwertyka, który najlepiej ładuje swoje "życiowe akumulatory”, gdy jest sam.
Te pięć cech najpierw krystalizuje się u dzieci na przestrzeni kilku lat, a wynikająca z nich kombinacja (i dominacja określonych cech) ostatecznie tworzy osobowość dziecka.
Źródło: verywellfamily.comMoże cię zainteresować także: "Chcę teraz" i "nie rządź mi" – znasz to? Oto 10 oznak, że wychowujesz dziecko o silnej woli