"Chcę teraz" i "nie rządź mi" – znasz to? Oto 10 oznak, że wychowujesz dziecko o silnej woli
Iza Orlicz
31 lipca 2020, 15:16·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 31 lipca 2020, 15:16
Dziecko o silnej woli konsekwentnie wykazuje pewne cechy osobowości. Przede wszystkim trudno je przekonać do zrobienia czegokolwiek, czego robić nie chce. Nie znaczy to jednak, że jest niegrzeczne, zbuntowane, czy rozpieszczone. Jego upór może być dla rodzica frustrujący, ale to nie powód, by "łamać” jego charakter. Oto 10 sygnałów, że twoje dziecko ma silną wolę.
Reklama.
Posiadanie silnej woli w dorosłym życiu postrzegane jest częściej jako zaleta niż wada. Wychowywanie jednak dziecka o mocnym charakterze może być wyzwaniem, bo często jest ono zdeterminowane, by robić wszystko na własnych warunkach.
Jakie oznaki świadczą o tym, że masz dziecko o silnej woli? Jakie cechy lub zachowania o tym świadczą?
1. Często wybucha gniewem
Wszystkie dzieci doświadczają większych lub mniejszych napadów złości, ale te o silnej woli wyrażają swój gniew bardzo intensywnie.
Młodsze mogą np. krzyczeć czy tupać nogami, starsze za wszelką cenę chce "postawić na swoim”. Co możesz zrobić? Uznaj uczucia swojego dziecka, nie lekceważ ich i nie wyśmiewaj, co nie znaczy, że masz mu ustępować.
2. Chce wiedzieć, dlaczego
Jedną z najgorszych rzeczy, jakie może usłyszeć dziecko o silnej woli, jest: "Ponieważ tak powiedziałem/am”. Chce wiedzieć, dlaczego nie mogą bawić się w deszczu lub dlaczego skakanie po kanapie to zły pomysł. Co możesz zrobić? Wyjaśnij krótko swoją decyzję np. kwestiami bezpieczeństwa.
3. Często się kłóci
Dziecko o silnej woli nie poddaje się, gdy się z czymś nie zgadza. Uwielbia walczyć o władzę, lubi dyskutować (i dobrze sobie w tym radzi), ale jego upór może być dla rodzica męczący i frustrujący.
Co możesz zrobić? Ustal granice i wyciągaj konsekwencje, gdy dziecko je przekracza. Pamiętaj jednak, jaka jest różnica między karą a konsekwencją.
4. Lubi rządzić
Dziecko o silnej woli ma często w głowie wizję tego, jak powinno coś wyglądać. Nie ma problemu z mówieniem swoim rówieśnikom, gdzie mają stanąć lub jak się zachować, nie wstydzi się też mówić dorosłym, co mają robić.
Co możesz zrobić? Gdy twoje dziecko mówi w ten sposób, ucz go wyrażania swoich potrzeb w bardziej przyjazny, mniej rozkazujący sposób. Powiedz np.: "Nie tak prosimy o coś. Spróbuj ponownie w milszy sposób”.
5. Odmawia robienia rzeczy, których nie chce zrobić
Nie przekonasz go ani prośbą, ani groźbą. Dziecko o silnej woli jest bardziej skłonne do podporządkowania się, gdy czuje, że ma jakiś wybór w określonej sprawie.
Co możesz zrobić? Zamiast mówić: "Posprzątaj teraz swój pokój”, zapytaj: "Czy chcesz posprzątać swój pokój teraz czy za 10 minut?”
6. Jest niecierpliwe
Nie lubi np. czekania, szybko jest z tego powodu sfrustrowane. Co możesz zrobić? W tej sytuacji niewiele, bo czekanie jest częścią życia i musi nauczyć sobie z tym radzić. Możesz np. zapytać: "Co chcesz ze sobą zabrać, gdy będziemy dzisiaj czekać w poczekalni?”
7. Tworzy własne zasady
Lubi ustalać własne wytyczne, zamiast przestrzegać już ustalonych zasad. Co możesz zrobić? Zbyt wiele zasad przytłoczy dziecko, dlatego skoncentruj się tylko na przypominaniu o tych najważniejszych.
Czasem musi doświadczyć naturalnych konsekwencji, np. gdy odmawia założenia czapki czy szalika i będzie mu zimno, gdy wybierze się zbyt lekko ubrane na dwór.
8. Nalega na zdobycie czegoś, jeśli uważa, że na to zasługuje
Dziecko o silnej woli nie odróżnia potrzeby od chęci. Będzie też złościć się, gdy poczuje się w jakiś sposób niesprawiedliwie potraktowane. Co możesz zrobić? Zamiast karać, nagradzaj pozytywne, dobre zachowania.
9. Ignoruje ostrzeżenia, których nie chce słyszeć
Gdy powiedz dziecku o silnej woli, by "było ostrożne”, usłyszy cię tylko wtedy, gdy odpowiada to jego potrzebom. Co możesz zrobić? Daj ostrzeżenie i wyciągaj konsekwencje, zwłaszcza gdy sytuacja zagraża jego bezpieczeństwu.
10. Działa we własnym tempie
Dzieci o silnej woli słyną z mówienia: "Ale ty mi tego nie powiedziałaś!". Niezależnie od tego, czy wybierasz się do biblioteki, czy do dziadków, z wyprzedzeniem powiedz dziecku o swoich oczekiwaniach i dokładnie sprecyzuj, jakie zachowania akceptujesz.