Po co wykonuje się zabieg Credégo? Powinien go przejść każdy noworodek

Magdalena Konczal
Zabieg Credégo wykonywany u nowo narodzonych dzieci ma je uchronić przed rzeżączkowym zapaleniem spojówek. To schorzenie może doprowadzić do poważnych powikłań (np. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsy). W jaki sposób jest wykonywany zabieg Credégo? Czy powoduje skutki uboczne? Odpowiadamy.
Zabieg Credego zapobiega rzeżączkowemu zapaleniu spojówek unsplash/ Christian Bowen

Krótka historia zabiegu Credégo

Nazwa tego zabiegu pochodzi od lekarza — profesora Carla Credégo, który w 1880 roku zapoczątkował zakraplanie oczu dzieciom, chcąc zapobiec rzeżączkowemu zapaleniu spojówek.

Spojówkę noworodka zakraplano dwuprocentowym roztworem azotanu srebra. Widać było efekty tego działania, ponieważ coraz mniej dzieci doświadczało niebezpiecznej choroby. W Polsce zabieg ten został wpisany do standardów okołoporodowych w 1933 r. i do dzisiaj jest procedurą obowiązkową.

Na czym polega zabieg Credégo?


Dzisiaj zabieg Credégo polega na profilaktycznym podaniu jednej kropli azotanu srebra do spojówki noworodka. Jest on wykonywany zarówno na noworodkach, które urodziły się siłami natury, jak i na tych, które przyszły na świat przez cesarskie cięcie.


U pierwszych może dojść do zakażenia przez kontakt z drogami rodnymi kobiety, a u drugich zakażenie ma szansę wystąpić wskutek przedwczesnego odejścia wód płodowych.

Profilaktyka w tym przypadku jest potrzebna, ponieważ zakażenia intymne bardzo często wykazują niezbyt oczywiste objawy i kobiet mogą nie mieć świadomości, że doświadczają takich schorzeń.

Zabieg Credégo a rzeżączkowe zapalenie spojówek

Rzeżączkowe zapalenie spojówek to ostry i ropny stan zapalny oka. Nieleczona choroba może prowadzić do uszkodzenia rogówki, a ostatecznie do ślepoty.

— Nieleczony proces zapalny może prowadzić do poważnych powikłań jak powstawanie błon i bliznowacenie spojówki, zapalenie, zmętnienie, a nawet perforacja rogówki. W krajach rozwijających się, w miejscach pozbawionych dostatecznej opieki medycznej, bywa nadal przyczyną ślepoty, a nawet śmierci noworodka — zauważają badacze z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Do zakażenia dochodzi najczęściej podczas porodu, kiedy to dziecko, przechodząc przez kanał rodny, może zarazić się chorobą. Objawy tej choroby najczęściej pojawiają się między drugą a czwartą dobą życia niemowlaka.

Są to: obrzęk powiek i spojówek, wydzielanie się ropy oraz przekrwienie spojówek. Rzeżączkowe zapalenie spojówek jest poważną chorobą z uwagi na to, że może także wywołać inne, takie jak: sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie stawów.

Infekcja wymaga leczenia szpitalnego, ale należy pamiętać, że lekarz powinien być osobą, która stawia diagnozę. W takim przypadku dziecko musi być leczone antybiotykiem dożylnie oraz dospojówkowo. Niezwykle ważna jest oczywiście higiena oczu — odpowiednie przemywanie i zbieranie wydzieliny.

Powikłania po zabiegu Credégo


Jedynym efektem ubocznym tego zabiegu może być chemiczne zapalenie oka. Noworodek ma bardzo delikatną spojówkę, która jest wyjątkowo narażona na infekcje.

Takie zapalenie objawia się przekrwionymi oczami, które może utrzymywać się ok. 2-3 dni. Nie wymaga ono leczenia, ponieważ po jakimś czasie stan małego pacjenta powinien samoistnie ulec poprawie.

Niektóre matki protestują, kiedy lekarz chce wykonać zabieg Credégo. Zarzekają się, że nie mają żadnych infekcji intymnych, jednak czasami są one po prostu niezauważalne, a zdrowie dziecka powinno być dla rodziców priorytetem. Dobrze jest więc mieć świadomość, co może powodować zabieg Credégo, czemu zapobiega i dlaczego tak ważne jest, by go wykonywać.
Źródło: poradnikzdrowie.pl, medonet.pl