Planujesz chrzest dziecka? Zastanów się nad chrzestnymi - nie każdy może nimi zostać

Sandra Skorupa
W kościele katolickim podczas chrztu dziecka nie można na rodziców chrzestnych wziąć dowolnej osoby. Zarówno matka chrzestna, jak i ojciec chrzestny, muszą spełniać szereg wymagań narzuconych przed kościół. Oto, jakie wymagania muszą spełniać rodzice chrzestni.
Rodzice chrzestni - aby zostać chrzestnymi, trzeba spełnić pewne kościelne wymagania. 123rf.com

Rodzice chrzestni

Rodzice chrzestni, czyli matka chrzestna i ojciec chrzestny, są wybierani dla dziecka, by byli jego duchowymi przewodnikami, gdy wchodzi dzięki sakramentowi chrztu do społeczności kościoła katolickiego.


Rodzice chrzestni mają wspierać dziecko przez całe życie, być jego duchowymi przewodnikami i pomagać mu w życiu, jeśli rodzice biologiczni nie będą w stanie tego robić.

Rodzice chrzestni - wymagania

Jeśli planujemy chrzest dziecka, to zgodnie z zaleceniami biskupów, rodzice i chrzestni mają obowiązek uczestniczyć w katechezach chrzcielnych. To specjalne spotkania, które przybliżają rodzicom i chrzestnym czym w kontekście kościoła jest chrzest, jaka jest jego historia, co chrzest daje dziecku i jaką rolę w życiu dziecka mają spełniać rodzice i chrzestni, by wychowywać dziecko w wierze katolickiej.

Oprócz udziału w katechezie, trzeba osobą wierzącą, chodzącą do kościoła i żyjącą według przykazań kościoła katolickiego, czyli nie żyć w związku bez ślubu kościelnego, nie mieć dzieci spoza małżeństwa itp.

Kto może zostać rodzicem chrzestnym

Matka chrzestna i ojciec chrzestny muszą zadeklarować, że uczestniczą w niedzielnych mszach świętych, nie żyją w związku niesakramentalnym ani w konkubinacie, przyjęli chrzest w Kościele katolickim, mogą przystąpić do sakramentu pokuty i komunii świętej, przyjęli komunię świętą i sakrament bierzmowania oraz ukończyli 16. rok życia.

Przyszli rodzice chrzestni muszą wysłuchać wspomnianych katechez chrzcielnych i przedstawić zaświadczenie wydane przez parafię faktycznego miejsca zamieszkania, że mogą zostać matką chrzestną lub ojcem chrzestnym.

Nawet jeżeli rodzic chrzestny podpisze deklarację spełnienia tych wszystkich warunków, proboszcz parafii, w której odbędzie się chrzest dziecka decyduje o tym, czy dana osoba jest odpowiednia na matkę lub ojca chrzestnego.

Kto nie może zostać chrzestnym?


Rodzicami chrzestnymi dziecka nie mogą być:

Rodzice chrzestni: obowiązki

Rodzice chrzestni według nauki kościoła to nie tylko ci, którzy obdarowują dziecko przy okazji świąt rodzinnych i okazji takich jak komunia czy bierzmowanie. Pierwszym obowiązkiem jest przygotowanie rzeczy do chrztu dla dziecka, które są atrybutami rodziców chrzestnych: świecy i białej szatki dla chrzczonego dziecka.

Ważny jest również czynny udział w mszy, podczas której odbędzie się chrzest: trzeba nakryć dziecko szatką, wyznać za nie wiarę i przekazać błogosławieństwo. Oczywistymi obowiązkami w dalszym życiu dziecka jest stałe utrzymywanie kontaktów, pomaganie rodzicom w wychowaniu dziecka.

Rodzice chrzestni powinni dawać dziecku przykład życia zgodnie z wiarą katolicką w codziennym życiu jak modlenie się i udział w mszy. Do obowiązków matki chrzestnej i ojca chrzestnego należy też uczestniczenie w przyjmowaniu przez dziecko kolejnych sakramentów: obecność przy pierwszej komunii świętej, bierzmowaniu, a gdy dorośnie - ślubie kościelnym.

Rodzice chrzestni muszą wspierać dziecko, być jego duchowymi przewodnikami, kochać je i pomagać mu w życiu.