Od jutra nie przysługuje rodzicom dodatkowy zasiłek. Jednak niektórzy wciąż mogą pobierać pieniądze

Sandra Skorupa
To już koniec dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców, którzy nie poślą dziecka do przedszkola lub żłobka z powodu epidemii koronawirusa. Możliwość otrzymywania świadczenia była wielokrotnie przedłużana. Tym razem rząd nie zdecydował się na kolejne tygodnie finansowania rodziców, którzy postanawiają zostać z dziećmi w domu. Jednak niektórzy wciąż mogą otrzymywać pieniądze.
Zasiłek opiekuńczy 2020 po koronawirusie — zmiany po 27 lipca naTemat

Koniec dodatkowego zasiłku opiekuńczego 2020

Rząd dodatkowy zasiłek opiekuńczy ostatni raz przedłużył do 26 lipca. Od 27 lipca przestaje on przysługiwać opiekunom dzieci do 8 roku życia.

Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej taką decyzję podjęto "z uwagi na okres wakacyjno-urlopowy oraz istotne zmniejszenie się liczby osób korzystających z dodatkowego zasiłku opiekuńczego".

Zasiłek opiekuńczy po koronawirusie — dla kogo?

Choć rodzice, którzy nie poślą maluchów do przedszkoli czy żłobków mimo otwarcia placówek, nie otrzymają już dodatkowego zasiłku opiekuńczego, to o pieniądze nadal można się starać.


Na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego nadal można wnioskować o zasiłek opiekuńczy na normalnych warunkach.

Co trzeba zrobić, by uzyskać zasiłek opiekuńczy 2020 po koronawirusie? Podstawami do otrzymania świadczenia są:

— choroba
— macierzyństwo
zamknięcie przedszkola
— zamknięcie żłobka
— choroba niani.

Zasiłek opiekuńczy 2020 przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 8 lat, którzy nie są w stanie wykonywać pracy zarobkowej z powodu konieczności osobistego opiekowania się dzieckiem.

Pieniądze mogą otrzymywać również opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w wieku do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności oraz do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu.

Ile płatny zasiłek opiekuńczy 2020?

Świadczenie jest płatne 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Oblicza się je za każdy dzień roboczy sprawowania opieki nad dzieckiem, a także w dni wolne od pracy.

U pracowników podstawa wymiaru zasiłku wynosi 80% ze średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto z ostatnich 12 miesięcy. Uszczuplone jest ono o składki na ubezpieczenie społeczne, które opłacają.

U osób osiągających przychód podstawa wymiaru zasiłku wynosi 80% ze średniego miesięcznego przychodu z ostatnich 12 miesięcy, który trzeba jeszcze pomniejszyć o 13,71 proc.