Jaki kolor mają twoje dłonie w klimatyzowanym pomieszczeniu? Sprawdź — to może być ważny objaw

Sandra Skorupa
Latem wiele pomieszczeń, sklepów, biur czy nawet środków komunikacji jest klimatyzowanych. Dla jednych chłód to zbawienie, dla innych koszmar. Poza nieprzyjemnym uczuciem zimna i dreszczy, u niektórych osób może pojawiać się objaw Raynauda. Rozpoznać go można po wyglądzie dłoni i nie powinno się tego lekceważyć.
Objaw Raynauda - przyczyny i leczenie. fot. Unsplash

Objaw Raynauda — przyczyny

Na objaw Raynauda narażeni jesteśmy szczególnie w miejscach o chłodnym klimacie, czy wchodząc do pomieszczeń klimatyzowanych. Dzieje się tak ze względu na niską temperaturę lub jej gwałtowne obniżenie. W takiej sytuacji dochodzi do skurczu i rozkurczu małych tętniczek w placach rąk lub stóp.

Poza tym są czynniki, które sprzyjają pojawieniu się objawu Raynauda lub nasilają go. Odpowiedzialne za to mogą być choroby autoimmunologiczne, choroby hematologiczne, choroby tarczycy, choroby kręgosłupa szyjnego czy zatrucia substancjami chemicznymi i lekami.


Jak wygląda objaw Raynauda?

Objaw Raynauda nie jest trudno rozpoznać. Wystarczy spojrzeć na dłonie.

Na początku z powodu temperatury, kolor skóry blednie, a następnie ulega zaczerwienieniu. Początkowo palce są zimne, a później zaczerwienione i ciepłe. Taka obserwacja pozwala przypuszczać, że pojawił się objaw Raynauda. Niemniej w celu postawienia diagnozy i leczenia, należy udać się do lekarza POZ. Ten powinien dać skierowanie do odpowiedniego specjalisty. Symptomów nie należy lekceważyć, szczególnie jeśli na palcach pojawiają się małe rany (powodowane są trwałym niedokrwieniem).

Leczenie objawu Raynauda

Początkowo lekarz w celu rozpoznania zleci badanie kapilaroskopowe, które pozwoli ocenić krążenie krwi w naczyniach włosowatych w obrębie skóry i błon śluzowych. Następnie za pomocą wywiadu i innych testów będzie szukał obecności chorób, które mogą powodować objaw Raynauda.

Wówczas mówi się o wtórnym objawie Raynauda, a leczenie odbywa się przez kurację związaną z chorobą wywołującą blednięcie i sinienie rąk. Jeśli specjalista nie odnajdzie jednoznacznej przyczyny, może zdiagnozować pierwotną postać objawu Raynauda, która oznaczałaby wrodzoną skłonność do nadmiernej reakcji naczyń na zimno. Wtedy może zalecić stosowanie maści rozgrzewających czy rozszerzających naczynia.

Poza tym osoby borykające się z objawem Raynauda powinny unikać zimnych i klimatyzowanych pomieszczeń czy aktywności, które mogą się wiązać z chłodem.