Oponka na brzuchu, chęć zrzucenia dodatkowych kilogramów, marzenia o kaloryferze albo po prostu chęć posiadania mięśni na tej części ciała, motywują nas do robienia brzuszków. Internet pełen jest zdjęć wysportowanych brzuchów, a kolejni trenerzy polecają plany ćwiczeń oparte na brzuszkach. Dlatego informacja, że te ćwiczenia są naprawdę szkodliwe, jest sporym zaskoczeniem. Okazuje się, że wysportowany brzuch można uzyskać także dzięki innym ćwiczeniom, a brzuszków powinny wystrzegać się szczególnie kobiety.
Ćwiczenia na płaski brzuch - czy warto robić brzuszki?
Większość kobiet, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, zaczyna od ćwiczeń brzucha. To, co najbardziej nam przeszkadza to oponka i wystające boczki. Skoro w Internecie znajdujemy mnóstwo planów treningowych, w których zawierają się brzuszki to nic dziwnego, że są one uznane za jedno z najlepszych ćwiczeń na mięśnie brzucha.
Fizjoterapeuci jednak ostrzegają, że rzucanie się na matę i wykonywanie serii takich ćwiczeń nie jest wcale niczym korzystnym dla naszego zdrowia. Czy wszelkie ABS-y i szóstki Weidera to zły wybór?
Brzuszki nie dla kobiet
Post na ten temat opublikowała na swoim profilu na Instagramie Gosia Włodarczyk znana jako Pani Fizjotrener. Trenerka podkreśla, że brzuszki w wyniku wzrostu ciśnienia w brzuchu przyczyniają się do "obniżania pęcherza w światło pochwy" oraz obniżania narządów miednicy mniejszej. Co oznacza, że u ćwiczących kobiet zwiększa się prawdopodobieństwo wysiłkowego nietrzymania moczu.
Jak widać, nawet dobrze wykonywane ćwiczenia mogą szkodzić, a co dopiero takie, w których niewłaściwie kontrolujemy postawę naszego ciała. Fizjoterapeutka podkreśla, że "1/4 kobiet ćwiczących brzuch nie umie napiąć mięśni dna miednicy, a to podstawa, żeby być zdrową i jeśli chcemy mieć płaski brzuch".
Niepoprawnie wykonywane ćwiczenia mogą obniżyć narządy, nawet u kobiet, które nie rodziły. Natomiast mamy nie powinny wykonywać tych ćwiczeń! Brzuszki pogłębiają rozejście się mięśni brzucha.
Brzuszki - konsekwencje ćwiczeń
Jeśli chodzi o zdrowie kręgosłupa, to ta forma ćwiczeń na brzuch nie jest wskazana ani dla mężczyzn, ani dla kobiet. Brzuszki mogą tylko pogłębić ból kręgosłupa, szczególnie w odcinku szyjnym i lędźwiowym.
Mięśnie brzucha są bardzo ważne, we wszystkim, co robimy. Pomagają unikać popularnego bólu krzyża, a więc bólu pochodzącego z odcinka lędźwiowego. Jaka jest więc recepta na zdrową sylwetkę? Najlepiej będzie skupić się na ćwiczeniach ogólnorozwojowych, pracować całym ciałem i nie skupiać się na jednej jego części.
Ponadto, warto wiedzieć, że prawidłowa ilość tkanki tłuszczowej u kobiety mieści się w granicach 20-30 proc. — Spadek poniżej 13 proc. wiąże się z zatrzymaniem miesiączkowania, zmniejszeniem płodności, zmniejszeniem masy kostnej, zaburzeniami hormonalnymi, pogorszeniem stanu cery i włosów — informuje w innym wpisie Pani Fizjotrener.