Zapomnij o melisie, ta piękna roślina to pogromca stresu. Zrobisz z niej napar, który ukoi nerwy

Iza Orlicz
Odczuwasz nadmierny stres, niepokój, lęk, jesteś ciągle podenerwowana lub przemęczona? Wypróbuj mocy ziół! Zamiast jednak melisy czy lawendy, znanych ze swoich wyciszających i uspokajających właściwości, proponujemy ci mniej popularną, ale równie skuteczną męczennicę cielistą.
Napar lub nalewka z passiflory ukoi twoje nerwy unsplash.com
Inna nazwa tej rośliny to Passiflora Incarnata, a pierwsze doniesienia o jej prozdrowotnych właściwościach pochodzą z XVI wieku. Roślina występuje w niektórych rejonach Stanów Zjednoczonych oraz Ameryki Środkowej i Południowej. Do celów leczniczych wykorzystuje się jej wysuszone liście i kwiaty.

Passiflora Incarnata: działanie i właściwości

Męczennica cielista już kilka lat temu zainteresowała naukowców, a kolejne badania pokazują, że może mieć ona znaczny wpływ na naszą psychikę, a co za tym idzie również na nasze samopoczucie.

W czasopiśmie "Nutrition Journal” opublikowano badania, według których passiflora wykazuje działanie przeciwlękowe i wyciszające. Łagodzi stany niepokoju, redukuje napięcie nerwowe, odpręża.


Zaletą męczennicy jest to, że preparaty z niej przygotowane (można ją spożywać w postaci naparów, nalewki, kapsułek czy płynnego wyciągu) uspokajają, a jednocześnie nie powodują senności, dzięki czemu nie utrudniają normalnego codziennego funkcjonowania.

Zarazem jednak passiflora regularnie stosowana poprawia jakość snu – wydłuża fazę REM, odpowiedzialną m.in. za jakość snu, zapobiega bezsenności, ułatwia wieczorne zasypianie. Polecana jest też w stanach wyczerpania psychicznego, nerwicach lub chorobach psychosomatycznych (np. bólach głowy lub żołądka na tle nerwowym).

Passiflora Incarnata nie tylko wycisza i uspokaja, wykazuje też działanie przeciwzapalne, przeciwkaszlowe i przeciwbólowe – to właśnie na tego typu dolegliwości była początkowo stosowana w medycynie ludowej.

Passiflora Incarnata: jak pić?


Roślina ta dostępna jest w formie suplementu diety, ale również suszu, z którego można robić napary. Jeśli dokucza nam bezsenność, należy łyżeczkę suszonej passiflory zalać filiżanką wrzątku i zostawić pod przykryciem na 5-10 minut. Następnie przecedzić.

Męczennicy cielistej nie powinny spożywać kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby, które przyjmują farmakologiczne środki uspokajające. Nie ma ona raczej skutków ubocznych, choć przy nieodpowiednim dawkowaniu mogą wystąpić nudności, zawroty głowy czy ospałość.

Źródło: sposobynastres.pl