Haftowanie to emocjonalna joga. Ten trend to nie tylko piękne ciuchy, ale i zrelaksowany mózg

Magdalena Konczal
Z własnego doświadczenia wiem, że szycie i inne robótki ręczne uczą cierpliwości. Choć na początku może być o nią trudno, z czasem będzie coraz lepiej. Skupienie wzroku i myśli na jednym zadaniu nie jest we współczesnym świecie bardzo popularne, ale może właśnie dlatego jest zbawienne dla naszego umysłu, który wreszcie może się wyciszyć. Szycie, robienie na drutach, szydełkowanie czy haftowanie działają jak medytacja, a przy okazji są formą sztuki.
Haftowanie to odpowiedni sposób na wyciszenie się i zrelaksowanie unsplash/ Ifrah Akhter
Swego czasu popularność zyskała książka "Crochet saved my life" ("Szydełkowanie uratowało mi życie") autorstwa Kathryn Vercillo. Autorka wiele pisze o korzyściach płynących z robienia robótek ręcznych. I nie jest to bynajmniej jedynie radość ze stworzenia czegoś nowego. O co więc chodzi?

Robótki ręczne. Dlaczego warto?


Ręczna robota przynosi mnóstwo korzyści. Może być ona dla nas formą odpoczynku. Wiele osób potwierdza, że skupienie się na szydełkowaniu pomaga im w uwolnieniu się od natarczywych, nieprzyjemnych czy stresujących myśli. Dodatkowo zajmowanie się robótkami ręcznymi może usprawnić pracę naszych palców.


Co ciekawe jest szansa, że wpłynie pozytywnie na nasze zdolności liczenia i wyostrzy pamięć. Chyba nie ma takiej osoby, która choć raz nie pomyliłaby się, licząc oczka.

Prucie to też element szydełkowania — uczy nas, że wszystko co wartościowe, nie powstaje od razu. O pozytywnym działaniu robótek ręcznych można mówić bez końca.

Dr Sarah McKay, neurolożka z Uniwersytetu w Oxford wspomina o skutkach wykonywania ręcznej roboty.

— Szydełkowanie i inne podobne do niego aktywności stawiają przed nami wyzwania umysłowe, uczą nas uważności i pozwalają nam utrzymać mózg w zdrowiu — przekonuje McKay.

Właśnie dlatego zachęcałabym każdego zabieganego człowieka, żeby spróbował wśród tych czynności znaleźć coś dla siebie. Ostatnio coraz bardziej popularne stało się haftowanie na tamborku. Są to dwie obręcze, pomiędzy które wkłada się tkaninę.

Do wyszywania potrzeba specjalnych igieł i muliny. Jeśli już wejdziemy we wprawę, haftowanie może okazać się dla nas relaksem i ciekawą formą spędzania wolnego czasu.

Jak zacząć haftować?

Powinniśmy wyposażyć się w tamborek, który jest stosunkowo tani. Do haftowania potrzebujemy także specjalnej igły — bez czubków i z większymi oczkami. Oprócz tego odwiedźmy pasmanterię i kupmy w niej kolorowe włóczki czy muliny.

Zaczynamy od narysowania pisakiem wodnym grafiki, którą będziemy chcieli haftować. Jeśli nie mamy własnego pomysłu, możemy znaleźć jakąś w internecie, a następnie nanieść ją na materiał. Powinniśmy także zapoznać się z podstawowymi ściegami.

Stębnówka będzie odpowiednia do wyszywania łodyg czy roślin. Węzeł francuski z kolei okaże się przydatny przy robieniu mniejszych elementów na przykład kropek. Jeżeli chodzi o wyszywanie delikatniejszych części, to najlepszy będzie w tym przypadku ścieg łańcuszkowy.

Warto jest obejrzeć kilku tutoriali, które w prosty sposób pokazują, jak rozpocząć swoją przygodę z haftowaniem na tamborku.
Kiedy już nabierzemy wprawy, możemy haftować nie tylko na tamborku, ale na przykład przerabiać nasze znoszone i niezbyt oryginalne ubrania. To świetna okazja, by dać rzeczom nowe życie, zamiast wyrzucać je do kosza czy wydawać.

Nowoczesne haftowanie

Oprócz przyjemności z tworzenia nowej rzeczy i nauki cierpliwości dostajemy także unikatowy, niepowtarzalny przedmiot, który idealnie nada się jako prezent, np. na rocznicę ślubu, chrzciny czy urodziny.

Na Instagramie można zobaczyć wiele niezwykłych prac, które nie tylko zachwycają swoją precyzją i oryginalnością, ale także przekazują ważne treści, takie jak ekologia.

Dzięki haftowaniu na tamborku można podkreślić swoją przynależność do grupy czy zaznaczyć w ten sposób, że jest się fanem jakiegoś serialu lub książki.

Haftowanie stało się tak powszechne i atrakcyjne, że niejednokrotnie zamiast wielkiego nadruku na bluzce z sieciówki bardzo często znajdziemy mały, haftowany element. Z haftem na piersi zwyczajna biała koszulka staje się dużo ciekawsza. Może więc warto nie tylko wyposażyć się w taką koszulkę, ale też nauczyć się ją stworzyć?

Haft ma swoją długą tradycję, ale dziś wraca w nowej odsłonie i naprawdę zachwyca. Zobaczcie sami: