Przełom w sprawie porodów rodzinnych? "Osoby towarzyszące mogą uczestniczyć mimo COVID-19"

Sandra Skorupa
Kobiety i ciężarne pisały petycję, bo czuły się osamotnione, a ojcowie oburzali się, że odbiera im się najważniejszą chwilę życia. To były reakcje na zawieszenie porodów rodzinnych z powodu epidemii koronawirusa. Teraz NFZ wprowadza kluczowe zmiany.
Poród rodzinny a koronawirus 123RF

Mamy prawo do porodów rodzinnych w epidemii

Po zawieszeniu porodów rodzinnych z powodu pandemii koronawirusa, stopniowo wprowadzano kolejne zmiany, które miały umożliwić i ułatwić wspólny poród. Jednak, jak się okazało, w wielu przypadkach zmiany te były niemożliwe do wdrożenia.

Wówczas osoba towarzysząca miała na własny koszt wykonać test na COVID-19, a nawet ponosić dodatkowe opłaty np. za strój ochronny czy osobną salę do porodu.

O prawa kobiet ciężarnych podczas pandemii walczyła Fundacja Rodzić po Ludzku. Dzięki temu konsultanci krajowi złagodzili swoje stanowiska i wycofali obowiązek robienia testu. Jednak szereg wymagań i tak w wielu przypadkach blokował rodzinny poród.


W lipcu 2020 roku NFZ wprowadził mechanizm, który jest znacznym ułatwieniem dla przeprowadzenia porodu rodzinnego. Konsultanci krajowi w maju wydali zalecenie, że porody rodzinne nie są wykluczone, jednak to dyrektor szpitala podejmował decyzję o dopuszczeniu obecności osoby bliskiej podczas porodu. Do dziś wielu kierowników placówek ze względu na sytuację epidemiczną może nie zezwolić na uczestnictwo osoby towarzyszącej w porodzie.

Teraz jednak NFZ podaje: "Osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie mimo COVID-19". W zarządzeniu w sprawie zasad sprawozdania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 prezes NFZ wprowadza mechanizm, umożliwiający przekazanie dodatkowych pieniędzy na udzielanie świadczeń w podwyższonym reżimie sanitarnym.

— Środki te powinny być wykorzystane na zorganizowanie i zapewnienie pacjentom świadczeń medycznych w bezpiecznych warunkach, m.in. na środki ochrony osobistej dla osoby towarzyszącej podczas porodu. Szacowany wzrost wyceny grup dedykowanych porodom wyniesie ok. 100 zł — podaje NFZ.
Źródło: pulsmedycyny.pl