Większość z nas rozmraża mięso w ten sposób. To może mieć fatalne skutki dla naszego zdrowia
Mrożenie mięsa jest doskonałym pomysłem, gdy kupiliśmy go więcej. To prosty sposób, by utrzymać ten produkt w świeżości. Musimy jednak pamiętać o tym, żeby rozmrażać mięso w prawidłowy sposób. W innym wypadku możemy narazić się na choroby. Jak więc powinniśmy rozmrażać mięso?
1. Nie wkładajmy mięsa do ciepłej wody
Jeśli chcemy przyspieszyć proces rozmrażania mięsa, możemy włożyć je do miski z wodą. Musimy jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach.
Woda w misce nie powinna być ciepła. Mięso musi być szczelnie zamknięte w foliowym woreczku. Wodę należy zmieniać co 30 minut, żeby nie była zbyt ciepła.
2. Nie wykładajmy mięsa na blat, włóżmy je do lodówki
Rozmrażające się mięso nie powinno znajdować się w temperaturze pokojowej. Właśnie dlatego nie powinniśmy zostawiać go na blacie kuchennym.
Mogą wówczas zacząć rozwijać się na nim kolonie bakterii. Jeśli chcemy prawidłowo rozmrozić mięso, powinniśmy po wyjęciu z zamrażarki włożyć je do lodówki.
Stanowisko Amerykańskiej agencji rządowej USDA jest w tej kwestii jednoznaczne: "Łatwo psujące się mięso nigdy nie powinno być wystawiane na blat, wkładane do odmrożenia do gorącej wody i trzymane w temperaturze pokojowej przez ponad 2 godziny".
Oczywiście, jeśli zdecydujemy się na włożenie mięsa do lodówki, musimy pamiętać, o tym, że taki proces będzie trwał dłużej (około 1-2 dni), ale nie wpłynie negatywnie na jakość mięsa.
Pamiętajmy też o tym, by położyć rozmrażające się mięso jak najniższej w lodówce. Najwyższa półka ma też najwyższą temperaturę, co – jak już wiemy – nie jest dobre dla rozmrażającego się mięsa.
3. Jeśli w mikrofalówce, to tylko z funkcją "defrost"
Jeśli włożylibyśmy mięso do mikrofalówki i podgrzewalibyśmy je w standardowy sposób, mogłyby się na nim zacząć rozwijać bakterie, tak jak w przypadku produktu pozostawionego na blacie. Właśnie dlatego odpowiednim rozwiązaniem może okazać się funkcja "defrost", która jest w większości mikrofali.
Jeśli kupujemy mięso z supermarketu, które jest zapakowane w plastikowy pojemnik, musimy pamiętać, żeby usunąć piankową tackę, która znajduje się pod nim. Dobrze jest zapoznać się z funkcją "defrost" w naszej mikrofali. Często jest opcja, by zaznaczyć, jaki produkt chcemy rozmrozić.
4. Pamiętajmy, by umyć ręce
Jest to zalecenie, które powinniśmy stosować do wszystkich czynności, które wykonujemy w kuchni. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele bakterii znajduje się na naszych rękach.- Najwięcej potencjalnie szkodliwych drobnoustrojów znaleziono w domach. Na blatach kuchennych można było spotkać drobnoustroje flory kałowej. Piloty do telewizorów były siedliskiem bakterii środowiskowych oraz pochodzących ze skóry rąk i flory kałowej. Na wielu powierzchniach wykrywane były bakterie Gramujemne (E.coli., Klebsiella spp., Enterobacter spp., Acinetobacter spp. i inne) oraz grzyby pleśniowe – wynika z raportu marki Dettol i Centrum Zdrowia Dziecka "Higiena rąk i otoczenia Polaków".
Pamiętajmy więc o tym, by dbać o higienę rąk, przed dotykiem żywności. Zwłaszcza jeśli wróciliśmy z miejsc publicznych.
5. Nie zamrażaj ponownie mięsa
Tę zasadę większość z nas zna, ale warto o niej mówić, ponieważ jest bardzo ważna. Nie zamrażajmy ponownie raz rozmrożonego mięsa. Ponowne zamrożenie może i odmrożenie mięsa może powodować zatrucie, na przykład salmonellą. Oczywiście ta zasada dotyczy wszystkich produktów. O tym też powinniśmy pamiętać, na przykład gdyrozmrażamy chleb.Możemy jednak przygotować potrawę z raz rozmrożonego mięsa i wówczas – już ugotowane czy upieczone wcześniej mięso – zamrozić ponownie.
Źródła: dietetycy.org.pl, miesnypunktwidzenia.pl