Przed ślubem zrobiliśmy eksperyment "36 pytań do miłości". Słów, które padły nie da się cofnąć...
Test 36 pytań — to warto wiedzieć przed ślubem
Naukowcy z State University of New York test 36 pytań przygotowali dla par w celu zmniejszenia między nimi dystansu. Eksperyment polegał on na odpowiadaniu na pytania w parach przez 90 minut. Po wszystkim uczestnicy eksperymentu mieli patrzeć sobie w oczy przez 4 minuty, w milczeniu. W warunkach laboratoryjnych, udało się zeswatać jedną parę, jednak eksperyment ten stał się popularny i różni ludzie w różnych okolicznościach sprawdzali jego działanie. Wielu potwierdziło: to zbliża!
I tak 3 lata temu dziennikarka NaTemat Ewa Bukowiecka-Janik przetestowała pytania jako mężatka ze swoim mężem.
Ja z kolei postanowiłam przeprowadzić test 36 pytań do miłości z narzeczonym jeszcze przed ślubem. Nie sądziłam, że mogą one poprowadzić nasze rozmowy w takim kierunku i pomogą dotrzeć do najzabawniejszych i najmroczniejszych zakamarków naszych dusz.
Podczas wielogodzinnej dyskusji, nim dotarliśmy do przedostatniego pytania (bo przy ostatnim już nie daliśmy rady), wydarzyło się wiele wspaniałych rzeczy i padło wiele wyjątkowych słów oraz deklaracji. Kilka rzeczy nas również zmartwiło.
Każdy z 3 zestawów 12 pytań, ma inny charakter. Do całej akcji odpytywania i odpowiadania podeszliśmy z ekscytacją, jakby to był taki trochę teleturniej z naszego dotychczasowego życia. Bo, mimo iż wiele pytań dotyczyło przeszłości, gdy byliśmy jeszcze dziećmi czy nastolatkami, to odpowiedzi weryfikowały, kim jesteśmy i z kim żyjemy.Część I — rozgrzewka
Pierwsza część była najłatwiejsza, ale wcale nie najszybsza. Choć na te tematy rozmawialiśmy już setki razy, to teraz na jaw co chwilę wychodziło coś nowego. Poza tym w końcu to był teleturniej, więc do odpowiedzi bardziej się "przykładaliśmy".
Niesamowite były momenty, gdy narzeczony zadawał mi pytanie i sam na nie odpowiadał za mnie, doskonale wiedząc, jaka będzie odpowiedź. W drugą stronę działało to tak samo i nie było to pytanie o ulubiony kolor czy potrawę.
Wyjątkowe było również to, że na niektóre z pytań udzielaliśmy dosłownie takich samych odpowiedzi, nie spodziewając się, że myślimy na konkretny temat tak samo. Na co dzień każdy z nas mówi, że się z czymś zgadza lub nie i znamy swoje poglądy. Jednak w tym wypadku dokładnie spostrzegliśmy, że jakoś tak wyszło, iż na wiele ważnych tematów, mamy identyczne zdanie i że nawet nasz idealny dzień wyglądałby tak samo.
Nie oznacza to, że nie było różnic. Było ich mnóstwo. Szczególnie wtedy, gdy na godzinę odpłynęliśmy, odpowiadając na pytanie 11, w którym trzeba było opowiedzieć partnerowi jak najwięcej szczegółów o swoim życiu w cztery minuty. Na dobrą sprawę powinniśmy skończyć w 8 minut. Rzeczywiście ustawiliśmy stopery, jednak masa skrótów myślowych wypowiedziana w ciągu 4 minut wymagał rozwinięcia przez kolejne 60 minut.
Zestaw I
1. Gdybyś mógł/mogła zaprosić do siebie na obiad kogokolwiek na świecie, kogo byś wybrał/wybrała?
2. Czy chciałabyś/chciałbyś być sławna/znana? Z czego?
3. Czy kiedykolwiek ćwiczysz co chcesz powiedzieć, zanim do kogoś dzwonisz? Czemu to robisz?
4. Jakby wyglądał twój "idealny" dzień?
5. Kiedy ostatnio śpiewałaś/śpiewałeś dla kogoś? A dla siebie?
6. Gdybyś mogła/mógł dożyć do dziewięćdziesiątki, zachowując umysł lub ciało trzydziestolatka przez ostatnie 60 lat, co byś wybrała/wybrał?
7. Czy masz przeczucie, jak umrzesz?
8. Wymień trzy rzeczy, które przypuszczasz, że masz wspólne ze swoim partnerem/partnerką?
9. Za co czujesz się najbardziej wdzięczna/wdzięczny w swoim życiu?
10. Co byś zmienił/zmieniła w tym, jak byłeś/byłaś wychowany/wychowana?
11. Opowiedz swojemu partnerowi/partnerce jak najwięcej szczegółów o swoim życiu w cztery minuty.
12. Gdybyś mógł/mogła obudzić się jutro rano z jakąś nową cechą lub umiejętnością, czym by ona była?
Zestaw drugi to pytania bardziej wymagające, ale stające się swego rodzaju ćwiczeniami i gimnastyką dla własnych wartości. Tutaj rozmawiamy szczerze o przyjaźni, najpiękniejszych wspomnieniach, wartościach i marzeniach.Część II — trening
Część bardzo przyjemna, bo dotyczyła naszych przyjaciół, rodziny i nas samych. Rozmawialiśmy o podejściu ich do nas i nas do nich, o wzajemnym szacunku, obietnicach, wierności, o tym, co trzeba zmienić, co zakończyć, a co zacząć.
Pytania 13-24 stały się dla nas również sposobnością do okazania sobie wsparcia. Wytłumaczenia i wyznania kolejny raz, czym jest miłość, ale również do wysilenia się na bardziej nietypowe komplementy, gdy padło pytanie: "Podziel się pięcioma najbardziej pozytywnymi cechami twojego partnera". Zapomnieliśmy chyba o cechach, bo zaczęliśmy mówić o swoich pozytywnych czynach i działaniach.
Zestaw II
13. Gdyby kryształowa kula mogła pokazać ci prawdę o tobie, twoim życiu, przyszłości lub o czymkolwiek innym, czego byś chciał/chciała się dowiedzieć?
14. Czy marzysz o zrobieniu czegoś od dawna? Czemu do tej pory tego nie zrobiłeś/zrobiłaś?
15. Co jest Twoim największym życiowym osiągnięciem?
16. Co najbardziej cenisz w przyjaźni?
17. Jakie jest Twoje najpiękniejsze wspomnienie?
18. Jakie jest twoje najstraszniejsze wspomnienie?
19. Gdybyś się dowiedziała/dowiedział, że za rok umrzesz, co byś zmieniła/zmienił w swoim życiu? Dlaczego?
20. Co dla ciebie oznacza przyjaźń?
21. Jaką rolę w twoim życiu odgrywają miłość i czułość?
22. Podziel się pięcioma najbardziej pozytywnymi cechami twojego partnera.
23. Czy jest dużo bliskości i ciepła w twojej rodzinie? Czy czujesz, że Twoje dzieciństwo było bardziej szczęśliwe niż dzieciństwo innych osób?
24. Jak oceniasz swoją relację z matką?
Na końcu przy 3 zestawie zabrakło nam już trochę pary, ale wciąż mieliśmy dość siły do śmiechu. Nasze odpowiedzi zaczęły przekształcać się w żarty. Pytanie o zawstydzające chwile z życia nie powodowało onieśmielenia, a odpowiedzi zakrawały na historie rodem ze stand-up'u.Część III — schłodzenie
Pytanie o ostatni płacz w samotności, gdy ubiegłe 3 miesiące przebywaliśmy w izolacji, pracując zdalnie z kawalerki, które normalnie prowokowałoby kolejną godzinną dysputę o potrzebie uronienia łez, okazało się powodem do śmiechu (bez powodu). Z kolei z płonącego domu uratowalibyśmy mój rysunkowy portret.
Ostatnim pytaniem w naszym wypadku było 35, a nie 36. Gdy odpowiedzieliśmy, że najtrudniejszą dla nas śmiercią spośród członków naszej rodziny byłaby śmierć psa, zrozumieliśmy, że to oznaka, by zakończyć nasz prywatny teleturniej. Tym bardziej że za rogiem czaił się kolejny temat na godzinną rozmowę o tanatologii (nauki o śmierci) i tym, że wesołe pogrzeby są spoko.
Niemniej, wykonanie testu 36 pytań do miłości przed ślubem, to od dziś, moim zdaniem, obowiązek każdej pary. Nawet jeżeli wydaje nam się, że rozmawialiśmy już o wszystkim i wiemy o sobie wszystko. Ten prywatny teleturniej wyzwala w uczestnikach pewną rywalizację. Nie między samą parą, ale między nią a losem. W końcu po każdym teście jest jakiś wynik. U nas wyszedł pozytywny — bierzemy ślub i adoptujemy jeszcze jednego psa.
Zestaw III
25. Niech każde z was wypowie trzy stwierdzenia o "was". Na przykład "oboje siedzimy tu i czujemy, że..."
26. Dokończ to zdanie: "chciałabym mieć kogoś, z kim mogłabym/mógłbym dzielić..."
27. Gdybyś miała/miał zaprzyjaźnić się ze swoim partnerem/partnerką, co powinna/powinien jeszcze o tobie wiedzieć?
28. Powiedz partnerowi/partnerce coś, co ci się w nim/niej podoba. Bądź bardzo szczery/szczera - mów rzeczy, których się zwykle nie mówi świeżo poznanej osobie.
29. Opowiedz o zawstydzającej chwili z twojego życia.
30. Kiedy ostatnio rozpłakałaś/rozpłakałeś się przy kimś? A kiedy w samotności?
31. Powiedz partnerce/partnerowi coś, co już ci się w niej/w nim podoba.
32. Czy jest jakiś temat, o którym twoim zdaniem nigdy nie należy żartować?
33. Jeśli byś w tej chwili umarł/umarła bez możliwości wcześniejszego kontaktu ze światem, czego najbardziej żałowałbyś/żałowałabyś, że nie powiedziałeś/powiedziałaś? Czemu do tej pory nie wyraziłeś tego osobie zainteresowanej?
34. Pali się twój dom, w którym są wszystkie twoje rzeczy. Uratowałeś/uratowałaś już swoich bliskich i zwierzęta. Został czas, by wbiec ostatni raz do domu i coś uratować. Co wybierzesz i dlaczego?
35. Ze wszystkich członków Twojej rodziny czyja śmierć byłaby najtrudniejsza? Dlaczego?
36. Podziel się z partnerem/partnerką osobistym problemem i zapytaj, jak on/ona by sobie z nim poradził/poradziła. Poproś też, by partner/partnerka powiedział/powiedziała jaki uważa, że masz stosunek do tego problemu.
Może cię zainteresować: "Dostałem zdjęcie stringów i podpis: kocham cię. Była z innym". Oto fenomen zdrady kontrolowanej