41 proc. dzieci doświadcza przemocy. Na apel o ich ochronę odpowiedział tylko jeden kandydat

Sandra Skorupa
Zasłużona w pomocy dzieciom Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zaapelowała do kandydatów na prezydenta o uwzględnienie w swoich programach wyborczych Narodowej Strategii na rzecz Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Nagląco sprawę potraktował tylko jeden z kandydatów, odpowiadając na apel FDDS.
Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski wobec praw dziecka Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Apel do kandydatów na prezydenta o prawach dziecka

Prawa dziecka w okresie epidemii zostały istotnie w wielu przypadkach naruszone, a nawet złamane. W ogóle był to czas, w którym najmłodsi potrzebowali wzmożonej pomocy. Świadczy o tym, chociażby dwukrotnie wyższa liczba wiadomości w marcu do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.

Wiele mówiono o niewidzialnych i znikających dzieciach, a ostatnio brytyjski szpital podał dramatyczne dane o tzw. cichej epidemii. Tym bardziej wskazane, by w kwestii pomocy dzieciom i przeciwdziałania przemocy wobec nich, podjąć zwielokrotnione działania. Nic dziwnego, że z taką sprawą zaapelowała do kandydatów FDDS.

Rafał Trzaskowski o prawach dziecka

Nagląco sytuację potraktował tylko Rafał Trzaskowski. Fundacja jeszcze przy pierwszej turze rozesłała podobne pismo do wszystkich kandydatów. Jednak tuż po wynikach, gdy wiadomo było, kto wejdzie do drugiej tury, ponownie zaapelowała o uwzględnienie w programie kandydatów na Prezydenta RP szeroko pojętych postulatów ochrony praw dziecka.


Natychmiast odpowiedział Rafał Trzaskowski, gdyż odpowiedź podał już kolejnego dnia. Kandydat KO zaznaczył m.in.:

— Przy opracowaniu takiej strategii należy stworzyć platformę porozumienia i współpracy wszystkich szczebli władzy, organizacji pozarządowych, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich. Deklaruję, że jako Prezydent RP będę inicjował takie prace (...) Absolutnie trzeba stworzyć system przeciwdziałania, monitorowania, pomocy i interwencji na każdej płaszczyźnie.

Andrzej Duda nie zajął stanowiska


Fundacja nadal czeka na odzew Andrzeja Dudy, który nie zajął stanowiska od tygodnia. FDDS nieustannie promuje rozwiązania na rzecz ochrony praw dzieci. W jej koncepcji Narodowej Strategii na rzecz Przeciwdziałania Przemocy zarekomendowano takie rozwiązania jak:

— upowszechnienie opartych na dowodach programów profilaktycznych,
— rozwijanie sieci Centrów Pomocy Dzieciom,
— wnikliwą analizę każdej śmierci dziecka w wyniku jego krzywdzenia
— wprowadzenie polityki ochrony dziecka w każdej instytucji.

W apelu można przeczytać:
— Polska od lat podejmuje prace nad poprawą przepisów w zakresie przeciwdziałania przemocy (...) W większości jednak przypadków nie odnoszą się one specyficznie do dzieci, nastawione są bardziej na karanie za już popełnione czyny niż na zapobieganie występowaniu przemocy, pozostają rozproszone w wielu aktach prawnych. Tak skonstruowane przepisy nie stanowią spójnego, dobrze skoordynowanego systemu i świadczą o braku kompleksowej strategii rozwiązywania problemu krzywdzenia dzieci. Wyniki badań pokazują, że wciąż 41% polskich dzieci doświadcza przemocy ze strony bliskich osób dorosłych.