Nie zgadniesz, z czego powstają hitowe szczotki do włosów. Kobiety je pokochały, bo "czynią cuda"

Agnieszka Miastowska
Naturalna, ekologiczna pielęgnacja gości już w każdej sferze kosmetyki. Teraz przyszedł czas na włosy, mycie szamponami bez silikonów już nie wystarczy. Zmagasz się z matowymi włosami, trudnymi do rozczesania, tłustymi przy skórze głowy i suchymi na końcach? Ratunkiem może być szczotka ze szczeciny dzika — naturalne włosie będzie współgrało z naszymi włosami. Sprawdź, dlaczego warto wypróbować naturalną szczotkę i jak dobrać odpowiedni model dla naszych włosów.
Szczotka do włosów ze szczeciny dzika poradzi sobie z każdym rodzajem czupryny! fot. Unsplash
Oryginalne szczotki z naturalnego włosia wykonywane są ręcznie poprzez nawlekanie osobno każdego włosa, rączka lub podstawa szczotki jest zazwyczaj drewniana, by mogła służyć nam jak najdłużej.

Włoski powinny być u nasady ciemne, a na końcach jasne, wtedy możemy zakładać, że mamy do czynienia z włosiem dzika. Dlaczego nie mamy pewności? Bo mogą być to także włosy syntetyczne albo świńska, pofarbowana szczecina.

Z tego powodu szczotki powinnyśmy kupować w sprawdzonych sklepach, specjalizujących się w akcesoriach do włosów. Dlaczego jednak szczotka z naturalnych włosów ma być lepsza niż te plastikowe czy drewniane grzebienie?

Jakie są zalety szczotek z dzika?

1. Rozprowadza sebum na włosach. Wiele z nas ma ten problem — szybko przetłuszczająca się skóra głowy i suche włosy po długości. Oczywiście przyczyn tego problemu może być wiele, ale szczotka pomaga na ten problem mechanicznie. Naturalne włosie rozprowadza sebum po całych włosach, co zabezpiecza je i nabłyszcza.

2. Nie plącze włosów.
W przeciwieństwie do plastikowych grzebieni o twardych ząbkach szczotka z naturalnego włosia delikatnie wnika w kosmyki włosów, nie szarpie ich oraz nie wyrywa. Jest świetnym rozwiązaniem dla włosów matowych i delikatnych.


3. Sprawdzi się jako masażer skóry głowy. Szczotka z naturalnego włosia jest mniej sztywna niż plastikowe odpowiedniki typu Tangle Teezer, ale jednocześnie twardsza. Nie może jednak nadmiernie zarysować naszego skalpu jak ostry grzebień.

Dlatego świetnie sprawdzi się do masażu skóry głowy, który jest konieczny, jeśli chcemy pobudzić włosy do wzrostu. Poza tym to bardzo przyjemny i relaksujący element pielęgnacji!

4. Prostuje i wygładza.
Szczecina dzika, tak samo, jak nasze włosy, zbudowana jest z keratyny. Dlatego świetnie współgra z naszymi włosami, nie tylko je rozczesuje, ale także modeluje i wygładza.

Czy szczotka z włosia dzika ma więc jakieś wady? Musimy pamiętać, że to, co sprawdza się na naszych włosach, niekoniecznie będzie działało na głowie koleżanki. Każde włosy mają inną porowatość, poziom zniszczenia, gęstość czy grubość.

Niektóre rodzaje włosów mogą puszyć się w kontakcie ze szczeciną dzika. Wystarczy jednak umyć szczotkę w odżywce do włosów lub nałożyć na nasze włosy nawilżający olejek przed czesaniem.

Jak dobrać szczotkę do rodzaju włosów?

1. Rozmiar. Szczotki naturalne możemy zdobyć w różnych rozmiarach. Tutaj nie ma dużej filozofii — do włosów długich i grubszych warto dobrać dużą szczotkę, dzięki której zbierzemy więcej kosmyków za jednym razem. Do krótszych sprawdzi się mniejsza szczotka.

2. Długość włosia. Do włosów cienkich i rzadkich wystarczające będzie krótkie włosie. Włosy grube i pełne objętości potrzebować będą dłuższego włosia.

3. Gęstość włosków. Zależy od potrzeb twoich włosów. Szczotka o gęsto osadzonych włoskach dokładnie je rozdzieli i podniesie, dodając im objętości (uwaga, taka może jednocześnie powodować intensywniejsze puszenie włosów).

To opcja dla osób o włosach bardziej zniszczonych, matowych, podatnych na poplątanie, które potrzebują dokładnego wygładzenia. Model o rzadziej osadzonych włoskach wygładza i porządkuje włosy, sprawdzi się w przypadku włosów grubych, zdrowych, gęstych.

Jak powstają szczotki z włosiem dzika?

Na koniec uspokajamy: nie poluje się na dziki w celu zdobycia szczeciny na szczotki. Szczotki powstają z włosów dzików, które trafiają do zakładów przetwórstwa dziczyzny. Pozyskana szczecina jest zatem niejadalnym odpadem, który może przysłużyć się naszym włosom.