Stulatkowie wiedzą najlepiej, co robić, by się nie starzeć. 5 złotych zasad życia w stylu anti-aging

Iza Orlicz
Chcesz żyć długo, szczęśliwie i w zdrowiu? Bierz przykład z mieszkańców tzw. niebieskich stref. Jaką stosują dietę, jak spędzają czas, jakie mają podejście do życia? Który z tych czynników sprawia, że są długowieczni? Oto 5 najważniejszych zasad stylu życia anti-aging.
Co decyduje o długowieczności? Kadr z filmu "Stulatek, który wyskoczył przez okno"
"Niebieskie strefy” to rejony, w których mieszkańcy do późnej starości cieszą się świetnym zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Naukowcy od lat próbują ustalić, jakie czynniki decydują o tym, że w Okinawie w Japonii, na Sardynii we Włoszech, w Nicoyi na Kostaryce, Ikarii w Grecji i Loma Lindy w Stanach Zjednoczonych żyją osoby długowieczne, dożywające stu lat i więcej, które rzadko chorują, mają dobrą pamięć i kondycję fizyczną.

Okazało się, że jest kilka czynników, które łączą te pięć odległych geograficznie rejonów.

1. Dieta, czyli nie przejadaj się. Dieta mieszkańców "niebieskich stref” jest prosta, złożona z lokalnych produktów, jak najmniej przetworzonych. Na przykład Sardyńczycy jedzą głównie warzywa, pieczywo razowe, produkty z koziego mleka i piją kieliszek lub dwa czerwonego wina dziennie.


Mieszkańcy Nicoya na Kostaryce nie jedzą mięsa częściej niż raz w tygodniu, podobnie zresztą jak ludność zamieszkująca Ikarię. Ci dodatkowo spożywają duże ilości oliwy z oliwek, która dostarcza kwasów omega 3, podobnie jak ryby, spożywane przez mieszkańców Okinawy.

Oni swoją dietę nazywają hara hachi bu, czyli "brzuch pełen w osiemdziesięciu procentach”. Nie chodzi o to, by odczuwać głód lub nie dojadać, ale nie przejadać się.

"Miejscowi przestają jeść, gdy czują, że ich żołądek jest prawie pełny. Nie najadając się do syta, unikają długiego procesu trawienia, który przyspiesza utlenianie się komórek i prowadzi do starzenia się organizmu” – twierdzi autor książki "Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia”.

2. Ruch, ruch i jeszcze raz ruch. Wszystkich mieszkańców "niebieskich stref” łączy zamiłowanie do aktywności fizycznej. Jednak nie chodzi o sport. Po prostu spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, często obcując przy tym z przyrodą.

Nie muszą szukać okazji do ruchu, bo często mieszkają na terenach górzystych, które "wymuszają" codzienną aktywność. Jak mówią np. mieszkańcy Ikarii, ruch na świeżym powietrzu sprawia, że "mniej myślą”, a to pomaga im się zrelaksować i odpocząć psychicznie.

3. Radość z codzienności. Stulatkowie zzęsto bardzo długo pozostają aktywni zawodowo, mają swoje zainteresowania, pasje, zarazem jednak potrafią cieszyć się codziennością.

Na Kostaryce istnieje tzw. plan de vida, czyli plan na życie, podkreślający, że warto mieć cele i znajdować kolejne powody, by życie sprawiało nam radość. Ma to też oczywisty związek z kolejnym punktem, czyli dbaniem o relacje z innymi.

4. Kontakt z ludźmi.
Seniorzy z Sardynii, Ikarii czy Kostaryki często mieszkają ze swoimi bliskimi, chętnie odwiedzają znajomych czy sąsiadów, spędzają wspólnie popołudnia, dużo śmieją się.

Natomiast mieszkańcy Okinawy praktykują tradycję moai, która polega na tworzeniu grup społecznych i budowaniu między nimi bliskich więzi. Dzięki temu są otoczeni ludźmi przez całe swoje życie. Wszyscy mieszkańcy "niebieskich stref” mają też głębokie poczucie wspólnoty.

Ma to potwierdzenie również w ustaleniach "negatywnych". Naukowcy udowodnili, że samotność źle wpływa na zdrowie. Stres wygenerowany przez poczucie samotności może zagrażać życiu młodych ludzi tak samo, jak wypalanie 15 papierosów dziennie. Uznano również, że samotność jest dla ich zdrowia groźniejsza niż otyłość!

5. Wolniej, jeszcze wolniej. Nie żyją szybko, pod presją czasu czy z zegarkiem w ręku. Ich rytm dnia wyznacza natura i zmieniające się cykle pór roku.

To chyba najtrudniej przenieść na nasz rodzimy grunt, ale jest coś, co na pewno możemy zrobić – chociaż trochę zwolnić i wsłuchać się w potrzeby naszego ciała.

Źródło: dietly.pl, natemat.pl