Mrozisz mięso w małych kawałkach i przechowujesz dłużej niż miesiąc? Większość popełnia ten błąd

Sandra Skorupa
Bardzo chętnie przedłużamy żywotność mięsa, mrożąc je. Dzięki temu możemy zapobiec marnowaniu nie zużytego produktu, ale również zrobić zapasy. Jednak nie każdy rodzaj mięsa nadaje się do mrożenia dłużej niż miesiąc. Warto również wiedzieć, że im większy kawałek mrozimy, tym dłużej można go przechowywać w zamrażarce. Poznaj zasady bezpiecznego mrożenia i przechowywania mięsa.
Jak mrozić mięso? unsplash.com

Jak dobrze mrozić mięso?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że mrozić należy wyłącznie świeże mięso. Włożenie do zamrażarki starego produktu, nie sprawi, że odzyska on smak i jakość.

Ponadto należy mrozić każdy kawałek mięsa osobno. Jeśli używamy do tego foliowych woreczków, trzeba pamiętać, by w środku nie było powietrza. Poza tym materiały do tego wykorzystywane nie powinny przepuszczać wilgoci.

Jak długo można przechowywać mrożone mięso?

Najkrótszy termin przydatności ma mięso mielone. Wieprzowe jedynie 1-2 miesiące, a wołowe 2-3 miesiące. Jeśli zależy nam na dłuższym czasie przechowywania produktów w zamrażarce, to warto mrozić duże kawałki mięsa.


Mięso wieprzowe w dużych porcjach można magazynować 3-6 miesięcy, a wołowe i drobiowe nawet do roku. Najkrócej powinno się mrozić różnego rodzaju szynki i plastry rozmaitych wyrobów mięsnych.

Mrożenie mięsa: najczęstsze błędy, podstawowe zasady

Podczas mrożenia mięsa najczęściej popełnianymi błędami jest przechowywanie produktów w plastikowych, oryginalnych opakowaniach, bez uprzedniego oczyszczenia mięsa i podzielenia go na porcje.

Z kolei zbyt długo mrożone mięso wysycha i po obróbce termicznej, niekoniecznie zachęca do spożycia.

Należy zwrócić uwagę na mięsa tłuste. Te powinny w zamrażarce leżeć jak najkrócej. Powodem tego jest jełczenie tłuszczu, co oznacza utlenianie kwasów tłuszczowych, generujące wolne rodniki.

Spożywanie takiego pokarmu może być niebezpieczne dla zdrowia. Rozmrażania mięsa należy zawsze dokonywać w lodówce, ponieważ zbyt wysoka temperatura może spowodować szybkie zepsucie.