Co się dzieje w głowie dziecka, gdy dajesz mu wybór i pozwalasz zdecydować? 5 potężnych korzyści

Iza Orlicz
W codziennym zabieganiu, pod wpływem nadmiaru obowiązków, pośpiechu czy stresu często musimy działać szybko i zdecydowanie. Podejmujemy mnóstwo decyzji i tak naprawdę… narzucamy je naszym dzieciom. Jak w takiej sytuacji mają nauczyć się trudnej sztuki dokonywania wyboru?
5 korzyści z pozwalania dziecku na samodzielny wybór fot. Unsplash
Dziecko nie musi podejmować złożonych lub skomplikowanych decyzji – czasem wystarczy, że będzie miało wybór, czy woli zjeść jabłko, czy banana, pójść na pieszo czy pojechać rowerem, wybrać ubrania do przedszkola/szkoły.

Nie pozbawiajmy dzieci możliwości wyboru w prostych sytuacjach, bo w ten sposób uczą się podejmowania decyzji w przyszłości. Jakie korzyści niesie ze sobą dawanie dziecku wyboru na co dzień?

1. Będzie miało mniej napadów złości. Często są one spowodowane tym, że dziecko czuje, że traci kontrolę i nie ma wpływu na to, co dzieje się wokół niego. Samodzielne podejmowanie prostych, nawet małych decyzji, może przynieść wielkie zmiany.


Dziecko wie wtedy, że może kształtować swoją rzeczywistość, ma poczucie sprawczości oraz kontroli. Gdy poczuje, że ma moc i siłę (bo samo może podjąć jakąś decyzję) nie będzie tak skłonne do złości czy gniewu.

2. Zbuduje zaufanie do samego siebie. Kiedy twoje dziecko podejmie decyzję i wszystko pójdzie po jego myśli, będzie odczuwało dumę, a to z kolei pomoże mu w budowaniu pewności siebie i wiary w swoje możliwości.

3. Wzrośnie jego poczucie wartości. Dla zdrowego i prawidłowego rozwoju twoje dziecko musi czuć się doceniane, dlatego warto je chwalić za wszystkie samodzielnie podjęte decyzje. Podkreślaj na każdym kroku, że dokonany przez nie wybór jest tak samo wartościowy jak twój, czy innej dorosłej osoby.

4. Nauczy się odpowiedzialności. Pozwalając dziecku na małe, codzienne dokonywanie wyborów, uczysz je odpowiedzialności za swoje decyzje i ewentualne (pożądane lub nie) ich konsekwencje.

5. Nauczy się rozwiązywania własnych problemów. Nie wszystkie dokonane przez dziecko wybory przyniosą zawsze pozytywne rezultaty, ale dzięki temu, następnym razem podejmie lepszą dla siebie decyzję. Popełnianie błędów daje mu też możliwość, by nauczyło się rozwiązywać własne problemy.

Źródło: mother.ly