1. Miej odpowiednie oczekiwania. Najlepiej dopasowane do etapu rozwoju twojego dziecka. Jeśli twoje oczekiwania wobec niego są zbyt wysokie, doświadczysz frustracji, podobnie zresztą jak twoje dziecko, bo nie będzie w stanie spełnić tych oczekiwań. Gdy są zbyt niskie, mogą być również szkodliwe, bo oczekując od dziecka zbyt mało, możesz zahamować jego rozwój, np. usamodzielnianie się.
2. Unikaj etykietowania. I to zarówno pozytywnego ("Ona jest moim małym muzykiem” lub "On jest moją gwiazdą matematyki”), a tym bardziej negatywnych ("Ona nie potrafi niczego zrobić dokładnie”, "On jest taki słaby w grach zespołowych”).
Negatywne etykietowanie wpływa na obniżenie poczucia własnej wartości dziecka. Z kolei pozytywne prowadzi do tego, że gdy słyszy tego typu opinie rodziców na swój temat uważa, że musi sprostać wyznaczonym przez nich standardom. Dziecko, które zostało oznaczone jako "mały naukowiec”, może nie zajmować się muzyką, ponieważ uważa, że jego pasją powinna być wyłącznie aktywność związana z nauką.