6 mln zł za pomysł nakłaniający Polki do rodzenia. Rząd chce zmienić nasze sypialnie w fabryki?

Sandra Skorupa
Szacuje się, że do 2050 roku w Polsce będzie nas o 6 mln mniej, a więc kraj będzie liczył ok. 32 mln Polaków. Tonący brzytwy się chwyta, dlatego Ministerstwo Rodziny ogłosiło konkurs na pomysły, które odwiodą Polki od odkładania macierzyństwa na później. Za najlepszy pomysł na nakłonienie Polaków do zakładania licznych rodzin rząd zapłaci aż 6 mln złotych!
Konkurs "Po pierwsze rodzina" Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta

Pomysły nakłaniania Polek do rodzenia ratunkiem dla demografii?

Patrząc na to, jak niewiele w kwestii przyrostu naturalnego zrobiło 500 plus, które w założeniu miało sprzyjać prokreacji, można się spodziewać, że trudno będzie wymyślić jak namówić Polaków na kolejne dziecko. Jak można przeczytać w regulaminie konkursu MRPiPS "Po pierwsze rodzina" celem jest rozpowszechnianie informacji kształtujących dobrostan rodziny, co konkretniej oznacza m.in. działanie w celu "zwiększenia dzietności do poziomu prostej zastępowalności pokoleń".


Jakie projekty mogą liczyć na dofinansowanie? Takie, które:
— za dobro społeczne uznają trwałe małżeństwo kobiety i mężczyzn
— mają na celu wspieranie małżeństw jako najlepszego środowiska opiekuńczo-wychowawczego dla dzieci i przygotowania par do radzenia sobie z trudnościami i konfliktami w życiu rodzinnym
— są nakierowane na wspomaganie młodych w zakładaniu rodziny oraz nieodkładaniu decyzji o macierzyństwie i ojcostwie, przygotowując ich zarazem do nowych ról życiowych i społecznych
— koncentrują się na tworzeniu otoczenia szczególnie przyjaznego rodzinom z dwójką i większą liczbą dzieci. Podmioty zgłaszające projekty mogą uzyskać maksymalną ocenę punktową — 60 pkt. Niemniej najwięcej mogą otrzymać, spełniając kryterium spójności zgłoszonego projektu z obszarem działań — 15 pkt. Po 10 pkt przypada m.in. za narzędzie komunikacji, kreatywność czy realność. Najmniej za przejrzystość kalkulacji kosztów — 5 pkt.

Ocena zgłoszonych projektów do konkursu "Po pierwsze rodzina"


Zgłoszenia mogą składać organizacje pozarządowe tj. stowarzyszenia i fundacje, organizacje kościelne oraz spółdzielnie socjalne. Jednak muszą mieć one już na swoim koncie choć jeden zrealizowany już projekt i uwaga — za niego też są przyznawane punkty. Dlatego warto uważać, jaką poprzednią pracę zaprezentuje się do oceny resortu.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 15 lipca 2020, a projekty przez zwycięzców powinny być zrealizowane do końca tego roku. Ministerstwo ma niewiele ponad miesiąc na odpowiednie przemyślenie, kto rzeczywiście na dotację zasługuje.

Miejmy nadzieję, że tym razem wyjdzie to inaczej niż wtedy, gdy dotację na pomoc pokrzywdzonym dzieciom resort Zbigniewa Ziobry przeznaczył na Fundację Profeto ks. Olszewskiego, zamiast na zasłużoną w Polsce w tej kwestii Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i jej Centra Pomocy Dzieciom.