Czy pandemia koronawirusa zwiększa lęk u kobiet w ciąży? Twoja odpowiedź pomoże naukowcom

Redakcja MamaDu
Jaka jest kondycja psychiczna kobiet w ciąży w czasie pandemii koronawirusa? Czy wzrósł poziom ich lęku? Czy zwiększyło się ryzyko depresji okołoporodowej? Odpowiedzi na te pytania chce znaleźć międzynarodowy zespół naukowców.
Jeśli jesteś w ciąży, możesz wypełnić anonimowo ankietę 123rf.com
Pandemia koronawirusa wpłynęła na wiele aspektów życia codziennego, potęgując strach, niepokój i niepewność co do przyszłości. Wiele osób zadaje sobie pytania: jak długo to wszystko potrwa, jak wpłynie to na moje życie w dłuższej perspektywie, czy będę mieć pracę, czy członkowie mojej rodziny nie zachorują?

Dodatkowo izolacja i dystans społeczny są ważnymi czynnikami mogącymi negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne, a grupą szczególnie narażoną mogą być kobiety w ciąży.

Wzrasta ryzyko lęku


Okazuje się, że z jednej strony lęk i depresja u kobiet spodziewających się dziecka jest często niezauważalnym tematem na forum publicznym, a z drugiej ma ogromny wpływ na kobiety w ciąży, ich rodziny, a także w dużej mierze dzieci, które przychodzą na świat w czasie pandemii.


Dlatego właśnie ruszył projekt "Czynniki ryzyka lęku i depresji kobiet w ciąży w trakcie pandemii Covid-19", który obejmuje przekrojowe badanie ankietowe. Są one anonimowe, nadzoruje je dr n. med. Anna Kajdy z Zakładu Zdrowia Prokreacyjnego CMKP. – Prowadzimy badania ankietowe w 14 językach, współpracujemy z badaczami z 17 krajów. Narzędzie jest aktualnie tłumaczone na kolejne języki. Dzięki temu badaniu pragniemy lepiej zrozumieć lęki i obawy kobiet w ciąży, dotyczące codziennego życia podczas epidemii Covid-19 i zaplanować skuteczne sposoby pomocy – wyjaśnia dr Dorota Sys, asystent naukowo-dydaktyczny w Zakładzie Zdrowia Prokreacyjnego.

Jeśli więc jesteś obecnie w ciąży i chcesz pomóc naukowcom w ich badaniach, możesz wypełnić anonimowo ankietę na stronie pregmind.org.