To nie tylko dodatek do dań, to eliksir zdrowia! 8 powodów, żeby codziennie pić ocet jabłkowy
Picie jednej łyżki dziennie pomoże ci obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszy ryzyko miażdżycy, a nawet pomoże ci schudnąć. O czym mowa? O zwykłym occie jabłkowym, którego możesz użyć zarówno do ulubionych potraw, jak i sporządzać go do picia z wodą czy miodem.
1. Działa odchudzająco. W jaki sposób? Ocet reguluje poziom glukozy we krwi i zmniejsza wydzielanie insuliny. Dodatkowo hamuje apetyt, zwiększając uczucie sytości. Jego stosowanie może być dodatkiem przy diecie i ćwiczeniach.
2. Zmniejsza ryzyko miażdżycy i innych chorób. Regularne picie octu jabłkowego zmniejsza poziom złego cholesterolu i trójglicerydów. Co więcej, zapobiega chorobie niedokrwiennej serca.
3. Pomaga na kaszel i łagodzi ból gardła. Ocet jabłkowy połączony z miodem może służyć jako płukanka na suche, podrażnione gardło. Nie tylko działa nawilżająco, ale także przeciwbakteryjnie. Należy użyć 1/3 szklanki octu, uzupełnić wodą i płukać gardło kilka razy dziennie.
4. Jest lekiem na... zaparcia. Wypicie szklanki wody z octem jabłkowym pomoże naszym jelitom poradzić sobie z tym problemem.
5. Reguluje ciśnienie krwi. Ocet jabłkowy zawiera kwas chlorogenowy, który jest silnym przeciwutleniaczem. Ochraniając cząstki dobrego cholesterolu przed utlenieniem, reguluje ciśnienie krwi.
6. Pomaga przy cukrzycy. Ocet jabłkowy zwiększa wrażliwość komórek na insulinę
i zmniejsza stężenie glukozy we krwi. Jest ważnym elementem w diecie osób ze stanem przedcukrzycowym, cukrzycą, insulinoopornością i z wszelkimi zaburzeniami gospodarki węglowodanowej.
7. Służy do oczyszczania powierzchni i odkażania skóry. Ocet jabłkowy ma właściwości przeciwbakteryjne. Zmieszany z wodą służy zarówno do czyszczenia zabrudzeń na meblach, jak i do odkażania skóry.
8. Przywraca blask włosom. Wystarczy umyte i spłukane z szamponu włosy przepłukać wodą z dodatkiem octu, by wydobyć z nich sprężystość i blask.
Pamiętaj jednak, by nie stosować octu w nadmiarze, bo to może doprowadzić do podrażnienia przełyku i jamy ustnej. Czysty ocet mógłby uszkodzić szkliwo zębów. Dlatego najlepiej jedną szklankę przegotowanej wody wymieszać z łyżką octu. Tak przygotowany napój można spożywać codziennie.
Źródło: Poradnia Zdrowie, Abc Zdrowie